Inteligentní chalupa

Rubrika: Dílna

Inteligentní elektroinstalace umožní zalévat zahradu stisknutím tlačítka, mít na chalupě zatopeno už při příjezdu a nebát se zlodějů. Umí však ještě mnohem více.

Prostřednictvím systémů inteligentní elektroinstalace můžeme v chatě či chalupě třeba na dálku zatopit i rozsvítit v ní ještě před příjezdem na víkend

Systém inteligentní elektroinstalace nabízí v současném době řada firem především pro novostavby, městské byty či průmyslové budovy. Je však samozřejmě možné nechat si některou z variant těchto systémů instalovat na chalupě. Jde o investici v řádu desítek až stovek tisíc, která vám ovšem zásadně zvýší komfort a pocit bezpečí doma i na chalupě.
Stiskem jediného tlačítka snímače můžete ovládat osvětlení, vytápění, žaluzie, klimatizaci, zavlažování a elektrické spotřebiče v celém domě. Systémy však zároveň umožňují i dálkové ovládání, například pomocí mobilního telefonu nebo počítače. Což je právě v případě víkendových domů neocenitelnou výhodou. Možnost dálkového ovládání navíc poskytuje i zpětnou vazbu, protože systém dokáže na dálku informovat o tom, že je něco v nepořádku. Správně nastavené zařízení navíc šetří peníze, protože automaticky reguluje hladinu osvětlení, teplo v domě či spotřebu vody a vypíná spotřebiče, jejichž provoz není v danou chvíli nutný. Dokáže například i větrat a zavírat okna, když začne pršet, nebo sněžit.

Teplo i světlo

Teplotu či vzduchotechniku v domě je možné nastavovat pomocí vypínačů na stěnách

Podstatnou výhodou inteligentních elektroinstalací je jejich podíl na zabezpečení domu. Například systém INELS, který je v nabídce řady specializovaných firem, hlídá dům pomocí pohybových senzorů. Ty mohou být napojeny na bezpečnostní okruh, ale zároveň dokážou například spouštět větrání, pokud zaznamenají pohyb v koupelně či na toaletě, nebo spínají orientační noční osvětlení na chodbách a schodištích.
Na všech otevíravých oknech jsou instalovány senzory, které monitorují, zda je okno otevřené, nebo zavřené. S těmito senzory je propojena vzduchotechnika, která se při otevření oken vypíná, ale také zabezpečovací zařízení. Součástí okruhu mohou být také požární hlásiče, které spouštějí vnitřní i venkovní sirénu.
Systém monitoruje několik teplotních čidel, které snímají teplotu v místnostech, teplotu vody v akumulační nádrži a v topných okruzích, teplotu podlahy, venkovní teplotu a také teploty v jednotlivých větvích vzduchotechniky. Díky těmto čidlům je možné odhalit špatnou funkci některých zařízení, případně upravit jejich nastavení.
Celý systém může fungovat i jako domácí multimediální server, ovládaný přes televizní obrazovku a jeho součástí může být i síť bezpečnostních kamer. Na chalupě pravděpodobně všechny jeho možnosti nevyužijete, ale instalační firmy nabízejí zákazníkům množství variant přesně podle jejich konkrétních požadavků.

Na dálkové ovládání

Další z řady systémů nabízí výrobce ABB pod názvem Ego-n. Tento systém lze ovládat například stiskem tlačítkového snímače, který spouští osvětlení, vytápění, žaluzie amnoho dalších spotřebičů. Tlačítkové snímače existují v jednonásobném a dvojnásobném provedení a jsou vybaveny LED diodami.
Pro větší komfort lze využít i ruční dálkový ovládač, se kterým můžete ovládat až 16 spotřebičů, případně bezdrátové rádiové tlačítkové snímače. Vzdálené ovládání inteligentní elektroinstalace je možné také prostřednictvím mobilního telefonu. Elektroinstalace se v takovém případě ovládá pomocí až šestnácti definovaných SMS zpráv. Na mobilní telefon pak Ego-n rovněž dokáže zasílat i informační SMS o stavu domu a jednotlivých spotřebičů.

Dálkové ovládání může řídit i stahování rolet v oknech, případně jejich otevření kvůli větrání a zavírání při dešti

Pro chataře a chalupáře je zajímavá také možnost ovládání prostřednictvím internetu. Využít můžete přenosný kapesní počítač PDA nebo mobilní telefon MDA, který umožňuje vizualizovat stav prvků systému a zároveň měnit stavy jednotlivých spotřebičů, tedy rozsvěcet a zhasínat osvětlení nebo zapnout topení. Podle odborníků na zabezpečení objektů je například právě svícení v domě jedním z účinných způsobů prevence proti zlodějům. Stejně tak je možné ovládat systém postřednictvím jakéhokoli počítače, připojeného na internet.

Jak to funguje

Ego-n je centralizovaný systém s řídicí jednotkou umožňující vzájemné propojení až 512 systémových prvků prostřednictvím čtyřvodičové sběrnice. Akční členy a další systémové prvky jsou ve standardním modulovém provedení na DIN lištu do rozváděče. Do systému lze v případě potřeby zakomponovat i bezdrátové rádiové vysílače.
Základní funkce prvků systému se nastavuje jednoduše pomocí tlačítek na snímačích a modulech akčních členů bez nutnosti použití počítače. Složitější instalace s pokročilými funkcemi se oživují pomocí bezplatného softwaru Ego-n® Asistent. Systém INELS je tvořen jednotlivými moduly v provedení na DIN lištu nebo do elektrokrabic, které jsou vzájemně propojeny sběrnicí. Tu tvoří dvoulinka pro datovou komunikaci i napájení modulů. Obsluhu systému, běh programu a jeho interpretaci má na starosti centrální jednotka. K této jednotce je možné přes standardní LAN konektor připojit počítač a do jednotky nahrát připravený řídicí program.
Dále jsou součástí systému jednotky digitálních i analogových vstupů a výstupů, GSM modul a napájecí zařízení. Pro celý systém je nutné připravit podrobný projekt elektroinstalace, který určí jaké moduly budou potřeba. Při stavbě je poté třeba připravit sběrnici ke všem prvkům systému.

www.inels.cz, www.elkoep.cz, www.chytrybyt.cz, www117.abb.com

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Inteligentní chalupa