Inspirace skandinávská
Skandinávie je pro tamní chataře rájem na zemi. A pro všechny ostatní včetně těch českých také nekonečný inspirační zdroj. Především díky úctě seveřanů k přírodním materiálům.
Kdo by neznal knihu Astrid Lindgrenové Děti z Bullerbynu. A kdo by si nepředstavoval, jak to asi na těch třech statcích uprostřed idylické přírody doopravdy vypadalo? Proslulá švédská spisovatelka sice popisovala fiktivní místo, ale nechala se inspirovat švédskou oblastí Småland, kterou milovala. Právě tam najdete bezpočet typických venkovských statků, zářících do okolní zeleně jasně červenými prkny na fasádách s typickými bělostnými rámy kolem oken a dveří.
Kraj plný lesů a jezer je vyhledávaným místem víkendového odpočinku mnoha Švédů, ale řada chat tam byla postavena rovněž za účelem pronajímání pro rekreanty. K sezónnímu pronájmu také často slouží zrekonstruované bývalé statky.
Venkovské domy byly obvykle vytápěny kamny na dřevo. Dnes v nich najdete moderní vybavení včetně podlahového vytápění nebo tepelných čerpadel, ale tradiční kamna či krb obvykle v domě rovněž nechybí.
Ve Švédsku je tuhá zima, a domy jsou proto velmi dobře tepelně izolované. Některé chaty na mořském pobřeží jsou pak určeny pouze pro letní rekreaci. Tak je tomu například i v Norsku a Dánsku.
Chalupaření na ostrovech
Architektura venkovských domů je jednoduchá, účelná, přizpůsobená poměrně drsným přírodním podmínkám a beze zbytku využívající přírodní materiály v dosahu stavby, tedy především dřevo a kámen. Tak to bylo od pradávna a respektují to i stavitelé moderních chat.
Samostatnou kapitolou jsou pak rekreační domy na baltských ostrovech. Švédsko jich má kolem třiceti, k největším patří Gotland a Öland a vzhledem k drsnému klimatu tam najdete mnohem více domů z cihel či kamene. Ostrované tvoří semknuté uzavřené komunity, ale řada Švédů tam má venkovské domy, na nichž tráví víkendy či určitou část roku. A například Öland je s pevninou spojen mostem, takže víkendové chalupaření není z hlediska dopravy zásadní problém. Ovšem až na páteční a nedělní dopravní zácpy na mostě.
Ještě blíž severnímu polárnímu kruhu je Finsko, země jezer a lesů, kde najdete oproti Švédsku mnohem více roubených staveb. Finský dům rovněž charakterizuje využití přírodních materiálů a kvalita tamních srubů z nich dělá jeden ze světově uznávaných standardů tohoto typu staveb.
TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK