Inspirace Ruská

Ruská dača je součástí ruského snu. A v současné době je také znakem bohatství, ale pro mnoho Rusů i prostředkem k přežití v největší bídě.

Víkendová obydlí bývají vybavena skromně, pro vodu je třeba chodit k pumpě

Pokud bychom hledali zemi, v níž je chataření populární jako mezi Čechy, pak je to bezpochyby Rusko. Slovo dača vlastně znamená venkovský domek. Pobyt v přírodě a touha po úniku do klidu uprostřed březových hájů je součástí ruského životního stylu. Na dačách se odehrávají scény z proslulých Čechovových dramat, padla na nich mnohá politická rozhodnutí a vznikla také řada zásadních uměleckých děl.
Zvláště v posledních letech si lze pod slovem dača v Rusku představit téměř vše, od jednoduché lesní boudy bez vody a elektřiny až po honosné paláce ve stylu podnikatelského baroka na rozlehlých pozemcích s umělými jezery.

Chaty na příděl

Venkovský dům ze 70. let minulého století, inspirovaný tradiční architekturou

Typická ruská dača v lesnaté krajině v okolí Moskvy je však stále spíše menší starší dřevěný dům, obvykle s verandou a třemi nebo čtyřmi místnostmi. Skromně zařízený, často bez vody v domě a se suchým záchodem, někdy strohý a jednoduchý, jindy doplněný propracovanými dřevěnými dekorativními prvky jako z pohádky.
Rusové tam jezdí na víkendy, odpočívají, chodí po lese, koupou se v jezerech, hrají na kytaru a grilují maso. Pro mnoho obyvatel velkých měst se dača postupem času stala místem k trvalému bydlení a pozemky kolem těchto domů často slouží k pěstování brambor a zeleniny na pomoc skromnému rodinnému rozpočtu.
Tato tradice vznikla v 70. letech minulého století, kdy sovětská vláda přidělovala dělníkům pozemky o rozloze 600 metrů čtverečních na přilepšenou. V té době vyrostlo mnoho skromných zahrádkářských chat, z nichž mnohé plní funkci víkendové dači dodnes.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK

Inspirace Ruská