Ideální chladnička
Život bez chladničky si už v dnešní době dovede představit málokdo. Pustíme-li se však do výběru té pravé, zjistíme, že existuje tolik variant, že neuškodí se v nabídce napřed trochu zorientovat.
Ujasnit bychom si nejprve měli základní požadavky, jako je například objem chladničky, umístění a zda by měla být kombinovaná s mrazákem. Zajímat bychom se však měli i o další kritéria jako například hlučnost, náklady na provoz nebo to, jak dlouho dovede potraviny udržet čerstvé.
Domů či na chalupu
Optimální velikost tohoto spotřebiče nám zpravidla napoví počet členů domácnosti. Obvykle se počítá přibližně s 50 litry na osobu, musíme ale přihlédnout také ke svému životnímu stylu. Dvojnásob to platí při výběru chladničky pro víkendovou domácnost, kde se způsob nakupování a skladování potravin od toho běžného často liší, ať už kvůli častým návštěvám a rodinným sešlostem, nebo naopak skromnějšímu stylu vaření. U některých potravin navíc ke skladování postačí i studený sklep, jímž disponuje řada víkendových obydlí, a díky tomu pak můžeme volit menší velikost spotřebiče.
Počet litrů ale není jediným parametrem, který bychom měli u chladniček sledovat. Na kapacitu a využití prostoru v lednici má značný vliv také uspořádání vnitřních polic a zásuvek. Velmi praktické jsou variabilní nastavitelné police z tvrzeného skla. Jsou odolné a zároveň umožňují rozdělení prostoru tak, aby bylo možné jej co nejefektivněji využít.
Kombinace ledničky a mrazáku jsou velmi oblíbené. Šetří místo a všechny potraviny jsou hned po ruce. Pokud však pravidelně zpracováváme větší úrodu a k mražení potravin využíváme samostatný spotřebič, je kombinovaná chladnička na zvážení.
Kde bude umístěna?
Neméně důležité je také rozhodnutí, zda bude chladnička samostatně stojící, či vestavná. Lednička zabudovaná do kuchyňské linky se stane její téměř neviditelnou součástí. Zvláště u stylových kuchyní v chalupách může být tento způsob umístění vítanou možností, jak skrýt moderní prvek, který se do tradiční světnice příliš nehodí. V technických parametrech či spotřebě elektrické energie je rozdíl minimální, o to více však může překvapit rozdíl v ceně, která je u volně stojících chladniček nižší. Při hledání náhrady v případě, že se spotřebič porouchá, se pak také můžeme setkat s omezeným výběrem ve velikostní kategorii, kterou právě potřebujeme.
S umístěním souvisí také otevírání dvířek. U většiny modelů lze volit otvírání dveří vpravo i vlevo. Při otevření do pravého úhlu však některé dveře přesáhnou půdorys spotřebiče, což může vadit při jeho umístění. Kolem ledničky je pak nutné ponechat více volného prostoru.
Nepřetržitý provoz něco stojí
Chladničky se řadí mezi spotřebiče, u kterých je zařazení do energetické třídy velmi důležitým ukazatelem. Je totiž v provozu nepřetržitě celý rok a její spotřeba se na celkovém vyúčtování elektřiny může poměrně výrazně projevit. Zatímco nejúspornější kombinované chladničky spotřebují za rok kolem 110 kWh, lednice v kategorii D má spotřebu dvojnásobnou. Samozřejmě však záleží na objemu lednice.
Tichá domácnost
Je-li lednička umístěna v pokoji, kde trávíte hodně času, či tam dokonce spíte, určitě se vyplatí nepodcenit výběr modelu dle hlučnosti. Ta je na spotřebiči uváděna v jednotkách decibelů (dB). K dostání jsou velmi tiché modely, u nichž míra hluku nepřesáhne 38 dB. Průměrné chladničky pak mají kolem 42 dB a nejhlasitější pak až 50 dB, což už představuje poměrně citelný rozdíl.
Jaké funkce se mohou hodit
Řada ledniček už dnes disponuje funkcemi, které pomohou zachovat kvalitu potravin, usnadňují údržbu a šetří energii.
- No Frost zabraňuje tvorbě námrazy díky ventilátoru a suchému vzduchu. Tím omezuje náklady na energii a šetří i čas.
- Super Cool okamžitě zchladí vložené potraviny, takže ani po větším nákupu nedojde k dočasnému zvýšení teploty uvnitř lednice a potraviny tak vydrží déle čerstvé.
- Super Frost slouží k dočasnému rychlému zmrazení potravin, aby si zachovaly co nejvíce vitamínů. Poté dochází opět k přepnutí do běžného režimu.
- Antibakteriální ochrana zabraňuje šíření mikroorganismů a hygiena uskladnění jídla bude vyšší. Tato funkce se vytváří buď speciální povrchovou úpravou, nebo antibakteriálním filtrem.
- Multi Airflow, Twin Cooling, Door Cooling jsou systémy, které zajišťují rovnoměrné chlazení, cirkulaci vzduchu a chrání tak obsah chladničky před prudkými změnami teplot či vlhkosti.
- SMART lednička je vhodná pro milovníky inteligentní domácnosti. Je propojená přes Wi-Fi s mobilním telefonem a lze ji ovládat na dálku pomocí aplikace.
Víte, že…
V březnu 2021 se výrobky začaly označovat novými energetickými štítky. Důvodem pro tento krok byl jednak technologický vývoj, ale také nepřehledné značení znaménky plus. Nyní se spotřebiče opět řadí do tříd A až G, ale bez přidaných znamének.
Tipy pro správný chod lednice
- Lednici je vhodné umístit v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla a intenzivního slunečního svitu.
- Pro ideální spotřebu energie bychom v místnosti měli udržovat správnou pokojovou teplotu (podle zařazení do klimatické zóny) a chladničku plnit pouze na 70 %.
- Dveře lednice by se měly otevírat na co nejkratší dobu.
- V horní části je teplota vyšší než ve spodní. Do spodní části bychom proto měli ukládat potraviny, které rychleji podléhají zkáze.
- Pokud lednice nemá funkci No Frost či automatické odmrazování, mělo by se provádět pravidelně nejméně dvakrát ročně, je-li to potřeba, tak i častěji. Tloušťka ledové vrstvy by neměla přesáhnout 0,5 cm. Poté se spotřeba lednice zvyšuje až o 75 %.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Datart, Alza, Philco, Concept, Planeo, Mall