I manželské hádky mají svá pravidla

Rubrika: Prevence, Zdraví
hádající se pár

Foto: Shutterstock

Pro zachování kvalitního vztahu je velmi důležité umět nejrůznější výměny názorů správně řešit. Jen tak se vyčistí vzduch a žádný z partnerů si neodnese pocit křivdy.

Příčin manželských hádek bývá řada a mnohdy jsou na první pohled malicherné. Mohou se v nich však skrývat daleko vážnější důvody vzájemného nesouladu. Nejčastěji se jedná o nedostatek nebo naopak nadbytek pozornosti. V prvém případě mají lidé pocit, že nejsou pro druhého dostatečně důležití nebo vztah není takový jako na začátku. Naopak nadbytečná pozornost, a to je ten druhý případ, může být prožívaná jako nepřiměřený tlak, podezřívavost, nebo dokonce kontrola.

Udržte emoce na uzdě

Největší chybou, kterou při hádce partneři dělají, je, že se nechají příliš unést svými rozjitřenými emocemi. Když se k tomu přidá ještě vnitřní napětí a třeba únava z práce, není daleko k ostrým výrokům. Nejvíce dokáže ublížit to, když necitlivě zevšeobecňujete a říkáte, co ten druhý dělá pokaždé špatně anebo naopak nikdy neudělá.

Pravidla úspěšné hádky

Ne každý si dokáže ve vypjaté situaci zachovat chladnou hlavu, a tak začne křičet, někdy doslova ze sebe chrlí nejrůznější argumenty. Jenže právě klid a rozvaha jsou při hádce jedny z nejdůležitějších zásad. Mějte na paměti, že se svým partnerem nejdete „bojovat“, ale snažíte se výměnou názorů vyřešit nějaký konkrétní problém. Proto je důležité svůj protějšek během hádky dobře poslouchat a soustředit se na něj.

Podle psychologů pro úspěšnou hádku existují tři pravidla.

  • První vyžaduje po člověku, aby se několikrát zhluboka nadechl a vydechl a odpověděl si na otázky, proč vlastně do hádky jde: „Nejdu si na něm/ní jenom vybít svoji zlost? Co bych si přál/a, aby se změnilo? Co teď opravdu od druhého potřebuji?“
  • Druhé pravidlo zní: bojovat čestně, nezevšeobecňovat, neurážet druhého a také, což někdy bývá obzvlášť těžké, poskytovat oběma aktérům podobný prostor k tomu, aby se k danému problému vyjádřili.
  • Třetí, ze všeho nejdůležitější pravidlo je sejít se po hádce a promluvit si o ní, společně se zaměřit na to, co si z hádky odnášíte, co teď konkrétního změníte a jaké strategie už příště používat nebudete. Tak se lze naučit jemnému umění vědomé hádky, která bude vztahu sloužit, ne jej nahlodávat.

Neutrální půda

Pokud se hádky stupňují a přerůstají v osobní nevraživost, může být dobrým krokem přesunout boj někam ven na „neutrální půdu“. Většina lidí má na veřejnosti zábrany křičet nebo být příliš dramatický, tudíž se lépe a rychleji dá dojít ke konstruktivnímu řešení. Základem úspěchu je totiž otevřená, ale i láskyplná komunikace. Pomůže k ní to, když budete důsledněji mluvit o sobě a o svých pocitech více než o tom, co druhý udělal nebo neudělal.

Každý z aktérů hádky je přesvědčen o své pravdě, proto se většinou hádek nic nevyřeší. Může se ale stát, že během rozepře dojde k rozuzlení a vy najednou zjistíte, že pravda nebyla na vaší straně. Jak se v tu chvíli zachovat? Rozhodně se neurážet, neotáčet se zády a hlavně se omluvit. Tím dáte druhé straně najevo, že uznáváte svou chybu a respektujete i názor toho druhého, což je pro zachování manželského vztahu velice důležité.

Může být hádka prospěšná?

  • Snažit se nehádat může vztahu škodit, neboť často zůstává něco nevyřčeného.
  • Dobrá hádka může být kořením vztahu. Není třeba se vždy shodnout, ale je nutné se vyhnout déletrvající bojové pohotovosti.
  • Vždy po hádce co nejdřív hledejte společnou řeč. Skvělým nástrojem jsou partnerské rituály jako vaření anebo procházka.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

I manželské hádky mají svá pravidla