U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
HRUŠNĚ NEPRÁVEM OPOMÍJENÉ
Kategorie: Zahrada | Autor: Připravili Jaroslav Kraus a hel
PĚSTUJEME
Hrušky u nás dříve patřily, hned po jablkách, k nejoblíbenějšímu ovoci. Postupně svoji popularitu ztrácely a dnes jsou naopak nedoceněné. Přitom mají velmi dobré chuťové vlastnosti. Například chutnají sladčeji než jablka – a nemají vyšší obsah cukru. Obsahují totiž jen málo kyselin, takže jejich sladkost není ničím tlumená. Kromě toho mají hodně vitaminu B2, laktoflavinu a minerálních solí, v nichž převažují zásadotvorné látky. Dobře působí na nervy, pomáhají v odbourávání přebytečného tělesného tuku a proti zácpě. Hrušně netrpí tolik chorobami a škůdci jako jabloně, dožívají se vyššího věku a dosahují větších výnosů.
Zásady pro pěstování
Hrušním bychom měli připravit takové podmínky, na kterých byla tisíciletí zvyklá ve své původní přímořské vlasti – Francii, Belgii nebo Anglii. Tam je podnebí příznivější, s menšími rozdíly teplot mezi létem a zimou, dnem a nocí a je zde i dostatek vláhy. Obecně se jim lépe daří ve středních polohách, ale vybrané odrůdy lze úspěšně pěstovat až do výše 400-500 metrů nad mořem (viz tabulka). Půda pro hrušně má být hluboká, propustná, nejlépe hlinitá sdostatkem živin. K dobré výsadbě patří kvalitní dvouleté stromky na kdouli typu C (bez virózy) – zaručuje menší růst. Stromek má mít kmínek asi 60 cm vysoký s korunou se čtyřmi výhony. V dalších letech kosterní větve udržujeme v úhlu 45° a výchovným řezem je zakracujeme, aby zesílily. Střední výhon potlačujeme, aby jen málo převyšoval kosterní větve, aby hrušeň nerostla do výšky. V budoucích letech musíme pečovat o dobré osvětlení – v celé koruně hrušně. Hrušně jsou cizosprašné a proto vysadíme alespoň tři odrůdy. Je také možné do jednoho stromu naroubovat odrůdy s postupnou konzumní zralostí (například kombinaci odrůd Konference – Erika – Bohemika).
Sklizeň plodů
Průběh vegetace a dobu uzrání u hrušní silně ovlivňuje nadmořská výška. Pro dobré uskladnění zejména pozdních odrůd je důležitý termín sklizně. Dozrávání plodů se projevuje tvořením oddělovací vrstvičky mezi stopkou plodu a plodonošem a změnami uvnitř plodů. Plody se nesmějí podtrhnout, ale zároveň nesmíme čekat až začnou padat. Předčasnou sklizní se u pozdních odrůd hrušní zkrátí doba konzumní zralosti a trvanlivost při skladování. Dobu konzumní zralosti u podzimních odrůd (například odrůda Konference) můžeme prodloužit postupnou sklizní – probírkou zralejších plodů.
_________________________
TVAROVÁNÍ HRUŠNÍ
Tvarování do stěn je často jedinou možností úspěšného pěstování jádrovin (ale i broskvoní, meruněk, višní a vinné révy) v našich drsnějších podmínkách. Pro tvarování jsou vhodné jen odrůdy rezistentní vůči padlí a strupovitosti, plodící na krátkém dřevě. Odrůdy musí být naočkovány na slabě vzrůstných podnožích. Pro jádroviny je nejvhodnější tzv. vodorovný kordon. Předpokládá však přísný výchovný řez a vyvazování ovocného stromu v pravý čas. Hrušním, které rovněž plodí na krátkém dřevě, nejvíce vyhovují slunná a teplá místa při zdech. Základem úspěchu pěstování ovocných stěn je tedy správný výběr místa, odrůd, podnože a pravidelný řez.
Postup při tvarování vodorovného kordonu:
1. Předem natáhněte dráty nejméně ve třech řadách, ve vzdálenosti 0,6 m od zdi a 0,6 m od sebe. Na jaře vysaďte 1-2letého očkovance bez postranních výhonů. Stromky vysazujte 3,5-4,5 m od sebe. Vedoucí výhon zkraťte tak, aby poslední pupen přesahoval asi 50 mm první natažený drát a pod ním byly 2 zdravé pupeny.
2. Na konci jara vyraší výhony. Dva postranní výhony vyvažte podložené tyčkami k nataženým drátům tak, aby s centrálním výhonem svíraly úhel 45°. Rovněž centrální výhon (budoucí kmen) se vyváže k tyčce. Ostatní obrost se v průběhu léta zakracuje. Koncová očka tří výhonů musíte zachovat.
3. V zimě opatrně ohněte a přivažte dva postranní výhony pro první patro k nejspodnějšímu drátu. Hlavní výhon opět zkraťte asi 50 mm nad dalším nataženým drátem. Musí mít 3 zdravé pupeny: z prvního bude pokračovat dřevina vzhůru, z dalších dvou založíte další patro. Dále pokračujete obdobným způsobem.
4. V letním období se výhony na spodních ramenech zakracují za 3.-4. listem na plodonosný obrost.
5. Po dosažení požadovaného počtu pater ponecháte při zimním řezu jen 2 očka, ze kterých pěstujete poslední patro kordonu.
______________________________________
ODRŮDY HRUŠNÍ VHODNÉ DO NAŠICH PODMÍNEK
Tradiční odrůdy
Odrůda
Vhodnost pro
Konzumní
Význam
nadmořskou výšku zralost
odrůdy
Avranšská
do 350 m
říjen
vedlejší
Boscova lahvice do 350 m
září, říjen
základní
Clappova
do 500 m
srpen, září
základní
Červenová
do 500 i výše
červenec
vedlejší
Grosdemange
do 350 m
prosinec, leden vedlejší
Generál Leclerc do 500 m
září, říjen
základní
Charneuska
do 500 i výše
říjen, listopad
vedlejší
Jeane de Arc
do 500 m
leden, únor
vedlejší
Konference
do 500 m
říjen, listopad
základní
Lucasova
do 350 m
listopad
základní
Pařížanka
do 350 m
leden, únor
vedlejší
Williamsova
do 350 m
září
základní
Novější odrůdy
Alfa
do 350 m
srpen
základní
Amfora
do 350 m
říjen, listopad
vedlejší
Beta
do 350 m
prosinec, leden vedlejší
Bohemica
do 500 m
leden, únor
základní
Delta
do 500 m
prosinec
vedlejší
Diana
do 500 m
září, říjen
základní
Dicolor
do 350 m
prosinec, únor vedlejší
Dita
do 350 m
prosinec, leden vedlejší
Erika
do 500 m
prosinec, leden základní
Jana
do 350 m
listopad, prosinec vedlejší
Laura
do 350 m
srpen, září
vedlejší
Nela
do 500 m i výše leden, únor
základní
Nitra
350-500 m i výše srpen, září
základní
Radana
do 500 m
srpen
základní
Vila
do 500 m
říjen, listopad
vedlejší
Se vzrůstající nadmořskou výškou nastává posun konzumní zralosti. Např. podzimní odrůda Konference vydrží ve 3. pěstitelské zóně (tj. do 500 m) až do Vánoc a podzimní odrůda Charneuská až do února.
Slabší růst mají odrůdy: Červencová, Williamsova, Thirriotova, Konference, Lucasova, Jeane d´Arc, Grosdemange; z nových odrůd Diana, Amfora, Jana, Bohemica, Delta, Konvert.
Střední růst mají: Clappova máslovka, Boscova lahvice, Pařížanka, Charneuská, Robertova děkanka; z nových odrůd např. Radana, Dicolor, Astra, Beta, Nela, Vonka.