Speciál Zahrada pro děti: hřiště na zahradě
Mít přehled o dětech, které se hemží okolo chalupy, je mnohdy stejně těžké jako hlídat pytel blech. Pomůže pěkně vybavený hrací a sportovní koutek. Ideálně situovaný v místě, kam uvidíme z okna.
V zahradě děti mají prostor pro hru, ale zároveň je lákají činnosti, které tu vykonávají jejich rodiče a prarodiče. Čištění bazénu, sekání trávy a štípání dřeva jim určitě svěříme až tehdy, kdy jsme si jisti, že jsou děti dostatečně vyzrálé, aby mohly posoudit všechna rizika spojená s těmito pracemi. Ty malé zabavíme pomocnými úkoly a vybavíme je třeba hračkami, které napodobují zahradní techniku.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Zahrada pro děti:
Romantická houpačka
Nadzemní bazény
Dejte prostor hrám
Naučte děti zahradničit
Domky pro děti ve větvích
________________________________________________________________________
Aby se děti v zahradě nenudily, připravíme jim tu zábavu. Zařídíme ji šplhadlem, houpačkou, skluzavkou, pískovištěm, bazénkem nebo takzvaným dětským hřištěm. Ta jsou navrhována jako sportovně hrací koutky. Některé seženeme v kompletní podobě, jiné koupíme v základní verzi a pak je můžeme postupně doplňovat o další prvky. Od jejich výbavy se bude odvíjet i cena. Šikovný kutil zvládne klasickou houpačku nebo domeček vyrobit sám. Ty kupované jsou ale prověřené – co se bezpečnostních prvků týká – a jsou opatřené certifikáty.
Obyčejné houpačky stojí něco okolo dvou set korun, kyvadlové houpačky pak od patnácti set výše, skluzavky a sedadlové houpačky se stolky okolo tří tisíc korun. Ceny se odvíjejí od značky výrobce, velikosti sestavy a použitého materiálu. Částka za sestavy s věžemi, domečky, šplhacími stěnami, skluzavkami, prolézačkami, pískovištěm a podobně může po postupném doplnění o rozšiřující prvky dosáhnout až ke statisícům korun.
Vybíráme podle věku
Malé děti ocení pískoviště, stany a domečky, pak přijdou na chuť houpačkám. Když povyrostou, oblíbí si šplhací a posilovací věže, kde najdou zábavu i sportovní vyžití. Pískoviště lze zakoupit v podobě klasické dřevěné ohrádky bez krytu či s krytem. Ten je dobrý proti nečistotám a písek neláká kočičky a pejsky. Existují také uzavíratelná plastová provedení, která mají funkci pískoviště nebo brouzdaliště. Děti se vyřádí a při hraní posilují také v nafukovacích hradech a skákadlech.
Dětská hřiště (například Jungle Gym, Herold apod.) jsou klíčem k vytvoření vlastního sportovně-zábavního centra. Obvykle jde o stavebnici, umožňující sestavit hřiště vlastními silami. Balení obsahuje montážní návod. Prodejce nám za poplatek, který může činit několik tisíc korun, domeček, houpačku nebo hřiště smontuje a usadí přímo na pozemku.
Nafukovací hrady a spol.
Dětské skákací nafukovací hrady, domečky a zábavní centra se skluzavkou patří k oblíbeným hrátkám. Děti se v nich vyřádí -mohou tu bezpečně provozovat skákání, klouzání na skluzavce, prolézání. Užijí si tu spoustu skvělé zábavy a zároveň zdravého pohybu. Nafukovací skákadla jsou obvykle vhodná pro děti od 3 let. Jsou vybavena síťovinou a měkkými bezpečnostními mantinely, díky kterým se nemusíme obávat o bezpečnost dětí při hře.
Menší hračky (například Intex, Bestway) pořídíme již za ceny okolo 1 000 Kč. Větší nafukovací skákací centra stojí desítky tisíc. Musí být ukotvena zemnicími kolíky pro bezpečné užívání hračky. Velkou výhodou jsou minimální nároky na skladování – stačí skákadlo jednoduše vypustit a složit. K nafouknutí hradu slouží přiložený ventilátor, který hračku nafoukne přibližně za dvě minuty.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem