Hrátky s mechem
Jakou novou a levnou dekoraci přichystáme na Velikonoce? Obvykle to chce nápad… Co takhle nějaké aranžmá s mechem?
Většinou je mech na zahradě výzvou k jeho vyhubení. Rady, jak s ním zatočit, zní: trávu sekat na krátko, vykácet stromy, aby se místo oslunilo, mech rozbíjet vertikutačními hráběmi a půdu hnojit. Pokud chcete jít opačnou, přírodní cestou a chudší zastíněná půda s mechem vám nevadí, tak jenom dobře!
Přesto budete muset jít na vytvoření i malých dekorací s košíkem do lesa. Tam totiž mech roste v celistvých bocháncích a nenarušují ho trávy a nic jiného. Mechu ale nebude potřeba příliš, neberte ho proto zbytečně moc!
Sušený mech
Mech můžete i koupit ve výtvarných potřebách či v hobbymarketech, obvykle jako stabilizovaný či mumifikovaný mech. Vybírat lze i z dekoračních mechů, které jsou různě nabarveny. Tento materiál je oblíbený mezi floristy, protože je lehký a uplatní se jako zajímavá výplň v suchých i živých aranžmá.
Co s ním?
Až přinesete mech domů, očistěte ho od zeminy. Pak lze kopečky mechu už použít tak, jak chcete – vyplňovat s ním květináče, polepovat jím korpusy věnců, vytvářet mechové stromečky nebo i obrazy. Ale mech lze i zasadit do misky na bonsaje a pěstovat buď samotné, nebo doplněné nějakými ministavbičkami jako minizahrádku. Stačí mu rozptýlené světlo a sem tam zalít.
Víte, že…
• Mechu se daří v kyselých, chudých a zhutnělých půdách nebo i na kameni.
• Mech potřebuje dostatek rozptýleného světla.
• Vůči suchu je tolerantní, ale ve vlhku více roste.
• Mechy nemají kořeny.
Tip
Většina mechů roste ve vlhku a na zastíněném, ne příliš osluněném místě, v chudé půdě. Při výsadbě je potřeba trpělivosti a pečlivé přípravy podkladu, aby kromě mechu nerostly i plevele. Kyselost zeminy vyhovuje mezi 5 a 5,5 ph.
Text: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock