Hrátky s kameny
Také se vám v přírodě občas zalíbí kamínky zajímavých tvarů a barev a přinášíte si je v kapsách domů? Nebo je seberete jako upomínku na hezké místo, kde jste byli? A což teprve oblázky ohlazené mořem, těm už vůbec nelze odolat! Co ale pak s nimi?
Velký oblý kámen, třeba s několika menšími „bratříčky“, vypadá pěkně na zemi ve společnosti květináče se vzrostlou zelení. A to jak v interiéru, tak v exteriéru. Nepravidelně tvarovaný „šutr“ s ostrými hranami zaujme v nízkém květináči porostlý sukulenty a netřesky. Jiné kameny si svým tvarem přímo říkají o to, vytvořit z nich zahradní plastiku.
Drobnější kamínky lze nasypat do hezky tvarované lahve nebo do misky. Zajímavým nápadem je zhruba stejně velké valounky vložit do prázdné bonboniéry, kde budou vypadat jako pralinky nebo klenoty ve šperkovnici. Ploché kamínky zas nahradí figurky u stolních her, přírodními i pomalovanými oblázky se dá polepit obrazový rámeček nebo na kousku prkénka vyskládat obrázek.
Ukázky jsou z knihy Dárky z přírody – 100 nápadů na tvoření s dětmi od Heleny Arendtové z nakladatelství Kazda.
Mezi mnoha jeden kámen zanikne, umístěte ho samostatně a vynikne
Některé kameny připomínají tvarem lidské nebo zvířecí hlavy. Stačí najít jen pár oblázků jako oči, nos a ústa a přilepit
Na abstraktní plastiku nám poskytne vše příroda, přidáme jen provázek
Na dotvoření hlavy indiána použijeme hlemýždí ulity, klacíky, provázek a ptačí pera
Ve zlatém lesku krabiček budou kameny vypadat jako pralinky nebo jako skutečné drahokamy
Kamínky se dají využít i na různé deskové hry
Připravila: Iva Tvrzová
Foto: se svolením nakladatelství Kazda