U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Horkovzdušné pistole
Kategorie: Hospodaření | Autor: Karel Štech
Zlepšující se kvalita moderních nátěrových hmot a zvyšující se cena ruční práce si vynutily vznik nových metod, umožňujících nanesené barvy opět odstranit. Na rozdíl od tradičních metod (benzinové “letlampy”, louh) jde o postupy účinnější a přitom bezpečné.
Ještě před dvěma desítkami let se nežádoucí nátěry opalovaly benzinovou opalovací pistolí, odbrušovaly nebo narušovaly louhem. Benzinový plamen “letlamp” však často nátěr zapálil a pokryl stěny či dřevěné výrobky mastnými sazemi, na nichž bez odmaštění nové nátěry nedržely. Pistole někdy způsobily i požár. Leptání louhem bylo pomalé, riskantní (je to silná žíravina) a u starších nátěrů nefungovalo vůbec. Odbrušování laků bylo i na velkých plochách obtížné; tam, kde bylo nutné zachovat různé stavební nebo truhlářské detaily, se nedalo použít vůbec. Princip opalovacích pistolí Horkovzdušná pistole je vlastně výkonnější fén, jejíž příkon je mnohokrát větší (1000 až 2300 W, přepínatelný ve dvou nebo třech stupních, popřípadě plynule regulovatelný), vystupující proud vzduchu je rovněž intenzivnější (250 – 500 litrů za minutu) a zpravidla se dá regulovat. Teplota vystupujícího vzduchu dosahuje až 650 °C, takže soudržnost nátěru, na který působí, se naruší a barva změkne. Tato metoda se dá použít pro všechny druhy běžných barev a laků – pro syntetické, nitrokombinační i disperzní. Seškvařený nátěr “hadrovité” struktury se dá po prohřátí snadno seškrábnout špachtlí nebo jiným nástrojem. Práce s opalovací pistolí je čistá a bezpečná (pokud nejsou v blízkosti uloženy snadno zápalné látky, nebo si proudem horkého vzduchu nezasáhnete omylem ruku). Zatímco opalování benzinovou “letlampou” dřevěné podklady nežádoucně vysušuje, často způsobí opálení jejich povrchů a znečištění zplodinami vzniklými při hoření benzinové náplně, je horký vzduch vyfukovaný z trysky elektrické horkovzdušné pistole zcela čistý a povrchy nijak neohrožuje.
Práce s horkovzdušnou pistolí
Dřevěný díl, který má být zbaven nátěru, je vhodné ohřívat proudem horkého vzduchu z pistole držené v levé ruce, špachtlí v ruce pravé se uvolněná barva z povrchu předmětu bez vynaložení síly doslova shrnuje. Tam, kde byly na dřevo naneseny příliš silné vrstvy nátěru (nebo kde natřená zeď ochlazuje horký vzduch) trvá práce déle, v každém případě je však rychlejší a čistší než všechny ostatní metody. Nejprve je třeba najít vhodné pracoviště, kde je dostatečné větrání (odstraňované latexové barvy páchnou jako hořící pneumatika, z barev se mohou uvolňovat rozpouštědla), ale kde přitom není vítr, který by horký vzduch ochlazoval nebo jej “přesměroval” do nežádoucích míst. Předmět, který má být zbaven nátěru, položíme na pevný podklad, aby při práci nespadl (ponk, kozy na řezání dříví), případně jej upevníme. Jestliže má dřevěný předmět různé fazetky, římsičky a řezby, je vhodné použít tvarované škrabky – koupíme je nebo si je sami vyrobíme – “na míru” je vystřihneme z plechu nebo vybrousíme např. z vyřazeného listu ruční pily. Použít se dají rovněž různé staré šroubováky, ztupená dláta a kuchyňské nože. Při odstraňování nátěru z oken je nutné křídla vysadit, zbavit kování a různých kovových háčků (na záclonky apod). Aby nedošlo k poškození skla, zakryjeme je při opalování libovolnou nehořlavou deskou (lignát, šablona eternitu, obdélník nenatřeného plechu). Při práci postupujeme tak, že proud horkého vzduchu namíříme na povrch, z něhož má být nátěr odstraněn, ovšem z odpovídající vzdálenosti a pod vhodným úhlem, aby se horký vzduch neodrážel zpět a nezpůsobil spáleniny. Vzhledem k tomu, že “žádný učený z nebe nespadl”, je vhodné si práci s pistolí nejprve vyzkoušet na nějakém natřeném prkně a nezačínat s parádním starožitným kusem nábytku. Kromě vzdálenosti trysky od podkladu záleží rovněž na jejím tvaru (některé pistole mají v příslušenství trysky různých tvarů, volíme je podle druhu práce) a na teplotě výstupního proudu – zhruba od 150 do
650 oC (každá činnost vyžaduje jinou teplotu). Během krátké doby se s pistolí naučíme zacházet a oceníme čistotu a kvalitu práce.
Další využití horkovzdušné pistole
Protože odstraňování barev je činnost, která se neprovádí často, doplnili výrobci pistoli nejrůznějšími nástavci a tryskami, které rozšiřují možnosti jejího použití. Různě tvarované trysky směrují proud vzduchu žádaným směrem a usnadňují tak práci. Vedle odstraňování starých nátěrů se horkovzdušná pistole hodí například i pro svařování různých umělých hmot – fólií, trubek, hadic, desek, ale i kanystrů, kbelíků, skořepin sedadel, nárazníků aut atd. (tzv. tavné lepení), pro ohřev plastů, které mají být tvarovány, pro vysušování vlhkých míst zdí, rozmrazování zamrzlých vodovodních trubek, k uvolňování lepených spojů, pro svařování jednotlivých dílů při kladení PVC na podlahu, k letování naměkko i k oddělení letovaných částí. Při nízké teplotě (asi 140 °C) lze horkovzdušnou pistolí mimo jiné vysoušet čerstvě natřené nebo nalakované plochy, odstraňovat nepotřebné nálepky, vysoušet vlhké dřevo, smršťovat igelitové fólie a bužírky, případně v zimě voskovat lyže (a samozřejmě vosk také odstraňovat). Naopak nejvyšší teplota, kolem 650 °C, umožní zapálení dřevěného uhlí v zahradním grilu, již zmíněné opalování starých barev a laků a s reflektorovým nástavcem i pájení cínovou pájkou nebo uvolňování příliš utažených nebo zrezivělých matic. Horkým vzduchem je možné také dezinfikovat zvířecí příbytky či půdu pro květiny, vysušit vlhké zapalovací svíčky u auta, usnadnit si voskování dřeva či naopak odstranit nežádoucí vosk z nábytku, tvarovat plexisklo, odstranit plastovou omítku či zatvrdlé nečistoty, zkapalňovat cín, pečetní či včelí vosk nebo likvidovat zárodky plevele mezi dlaždicemi.
Jak je to s cenami
Nabídka v prodejnách nářadí i specializovaných obchodech je natolik široká, že je obtížné si vybrat. Vedle jednoduchých zařízení připomínajících fény lze zakoupit – samozřejmě o hodně dražší – výrobky opatřené množstvím doplňkových funkcí
a nejrůznějších vymožeností včetně svíticích diod a dokonce i digitálního displeje, ukazujícího teplotu vyfoukávaného vzduchu. Některé horkovzdušné pistole jsou vybaveny plynulou regulací teploty, mnohé lze přepnout do režimu, kdy vyfukují vzduch o teplotě 50 °C pro ochlazení zahřátého materiálu. Nové opalovací pistole bývají vybaveny teplotní ochranou, která automaticky hlídá topné těleso proti přehřátí a jejímu následnému poškození – například když je pistole přiložena příliš blízko k opalované ploše. Volba konkrétního výrobku závisí na mnoha faktorech; jestliže budeme horkovzdušnou pistoli používat jen sporadicky, nemá cenu kupovat nejdražší, naopak nejlacinější výrobky nejsou příliš spolehlivé.
***
Několik zkušeností
* Pracovat bychom měli v silnějších rukavicích, protože se stává, že aspoň zpočátku si v zápalu práce foukneme porci horkého vzduchu na ruku.
* Vrstvy staré barvy po zahřátí změknou jen na poměrně krátkou dobu, takže s jejich seškrábnutím příliš neotálíme.
* Před zahájením prací si připravíme náležité nářadí (ostrou špachtli, drátěný kartáč, jednoúčelové pomůcky); jejich tvary volíme podle konkrétních profilů.
* Při odstraňování nátěrů oken může teplem prasknout sklo; chráníme je proto vhodnou deskou.
* Staré nátěry odstraňujeme pokud možno po směru vláken dřeva.
* Svislé plochy je lépe opalovat shora dolů, aby “špony” nepadaly do trysky opalovací pistole.
Tabulka
Značka
výrobce
výkon cena s DPH
FHG-1600
Ferm
1600 499
FHG-2000D
Ferm
2000 549
CD701
Black&Decker
1800 911
HL 1610S
Steinel
1600 990
PHG 500-2
Bosch
1600 1307
KX1682
Black and Decker 1600 1371
HL 1810S
Steinel
1800 1520
H1600
Metabo
1600 1791
KX2000K
Black and Decker 2000 1831
HL 1910E
Steinel
2000 1920
DW 340 K
Dewalt
2000 1999
HL 2010E
Steinel
2000 2660
HG 550V
Makita
1800 2691
HE2000
Metabo
2000 2691
PHG 600-2 LCE Bosch
2000 2990
PHG 630-DCE
Bosch
2000 3490
HG 650C
Makita
2000 3591
HE2300
Metabo
2300 3591
GHG 660 LCD
Bosch
2300 4490
V tabulce uvádíme částky, za které bylo možné zakoupit horkovzdušné pistole v letošním únoru
a březnu; některé ceny však pocházejí z akčních výprodejů, takže jsou jen orientační.
Spoj pak přejedeme přítlačným válečkem
na podlaze) se používá speciální tryska – tzv. svařovací botka
Popisy k obrázkům
Mikroprocesorem řízená horkovzdušná pistole HL 2010E značky Steinel high-end třídy dosahuje teploty 50 až 630 °C. Žádaná a skutečná teplota je zobrazována na displeji LCD. Otopný výkon se nastavuje tlačítky, pistole se ovládá třístupňovým spínačem (150, 300 a 500 l/min.)
Nejlépe vybavený model z řady horkovzdušných pistolí Bosch PHG 630 DCE má příkon 2000 W, plynule nastavitelné teplotní rozmezí 50 – 630 °C, digitální displej pro zobrazování teploty, termostop proti tepelnému přetížení, měkkou rukojeť soft grip. Proudění vzduchu lze nastavit ve třech stupních: 250, 300 nebo 500 l/min.
1 Odstraňování barvy vyžaduje vhodné “sladění rukou” – protože změklá barva má tendenci opět tuhnout, je nutné pracovat “synchronně” – jednou rukou nátěr teplem uvolňovat, druhou jej seškrabávat. Na rozdíl od pána na snímku je vhodnější držet pistoli v levé ruce, protože pravou musíme občas vyvinout větší sílu
2 Pro odstranění nátěru ve spojích dřeva, v koutech a na méně přístupných místech se osvědčují různé tvarové škrabky. Některé jsou mezi dodávaným příslušenstvím, další je možné si podle stávajících vyrobit
3 Odrazová tryska umožní ohýbání a tvarování rour a tyčí. V potřebné pozici je podržíme až do vychladnutí. Prasknutí roury zabrání spirála nebo písková výplň
4 Pomocí horkého vzduchu a asfaltu se dají snadno opravit praskliny a díry na lepenkové střeše. Použijme vyzařovací trysku a pak přítlačný váleček
5 Ke svařování fólií použijeme štěrbinovou trysku, jíž vháníme vzduch mezi obě vrstvy.
6 Ke svařování umělých hmot pomocí svářecího umělohmotného drátu (např. PVC
Autor fotografií: FOTO BOSCH, STEINEL, WAGNER