Hliněné stěny vyžadují důslednost
Dům z hliněných cihel, stěny z udusané hlíny, hliněné omítky, to vše je dodnes součástí tradiční vesnické architektury v některých regionech. Péče o takový dům je náročná, ale stojí za to.
Tradiční hliněné domy, ale i novostavby z hlíny vyvolávají v lidech rozporuplné pocity. Jejich příznivci na ně nedají dopustit a poukazují na skvělé vlastnosti hlíny, podporující přirozené klima v domě i zdravé bydlení pro alergiky či ideální podmínky pro pobyt v domě za vzrůstajících průměrných teplot. Hlíny jako stavebního materiálu se však mnoho lidí obává, zvláště po zkušenostech s malou odolností těchto staveb vůči záplavové vodě, ale i běžné srážkové vlhkosti ve chvílích, kdy do takové stavby začne zatékat a opravy se neprovedou včas.
Nemusíte kopat hlínu
Mnoho majitelů chalup z hliněných cihel (vepřovic, kotovic) navíc čelí následkům neodborných a nedůsledných oprav z minulosti, nevhodně zvoleného materiálu pro přizdívky či dostavby, necitlivě udělaného zateplení či hydroizolace, případně nedostatku informací o tom, jaký materiál pro opravy zvolit a kde ho vzít. Dávno přitom neplatí, že byste byli odkázaní na svépomocnou výrobu hliněných cihel nebo pracné míchání hliněných omítek. Materiálů tohoto typu je na trhu dostatek, stejně jako nabídek firem či jednotlivců, kteří se rekonstrukcemi hliněných staveb zabývají a získali už mnoho zkušeností.
Existují i nadšenci, kteří dodržují tradiční postupy včetně výroby vlastních cihel či omítek. Zcela důsledně a dobrovolně se vydávají touto poměrně pracnou cestou. Kromě jiného se tak dá ušetřit poměrně dost peněz a oprava starého hliněného domu se navíc promění v jedinečné objevitelské dobrodružství s originálním výsledkem. Cest k úspěšné rekonstrukci hliněných stěn a fasád je celá řada.
Pozor na beton
Jakákoli oprava hliněných zdí vyžaduje cit a trpělivost, na rychlá řešení v podobě nejrůznějších vychytávek moderní stavební chemie (PUR pěny, tmely, lepidlo) raději nespoléhejte. Vyhněte se betonu a čemukoli s převažující cementovou složkou. Mohli byste narušit schopnost hlíny přirozeně a citlivě vyrovnávat klima, a uzavřít tak ve stěnách vlhkost.
Při opravách, dozdívkách i omítání používejte, pokud je to možné, přírodní materiály, ať už hotové hliněné cihly, či malty (vyrábí např. Heluz), nebo vybírejte ze sortimentu omítek, které nabízí např. firma Hliněný dům. Při rozsáhlejší rekonstrukci se vyplatí obrátit na zkušené odborníky, kteří se podíleli na řadě oceněných rekonstrukcí hliněných staveb včetně památkově chráněných objektů. Pro kombinaci s hlínou využívejte především jiné přírodní materiály (cihly, dřevo). Případné dozdívky výtluků je možné zacelit s pomocí střepů ze staré pálené krytiny.
Nechcete-li použít přímo hliněné omítky, volte alespoň omítky vápenné, dostatečně prodyšné, aby umožnily stěnám dýchat. Na fasády lze použít i tradiční vápenný nátěr a smířit se s nutností jeho poměrně časté obnovy, není to zase tak složité a není to drahé.
Důsledná očista
Máte-li možnost, zbavte hliněný dům všech „nešvarů“ z minulosti, ať už je to cementová malta ve spárách mezi vepřovicemi, cementové omítky, keramické obklady na lepidle, nebo různé necitlivě provedené přizdívky či asfaltové izolační nátěry v místech, kde hliněná stěna v minulosti vlhla. Po odstranění těchto stavebních zásahů možná zjistíte, že rozsah škod je příliš velký na dílčí opravy a je namístě přizvat odborníky minimálně kvůli konzultacím a doporučením.
Vyhněte se příliš intenzivnímu vysoušení (např. fukary) a nepoužívejte ani sanační omítky, pro hliněné stěny nejsou vhodné, protože uzavírají vlhkost. Zbavte dům všech možných zdrojů zatékání a pronikání vlhkosti, ale zároveň nepropadejte panice. Hliněné stěny jsou velmi odolné, a to i vůči srážkové vodě, o čemž svědčí například letité a nijak výrazně ošetřené vnější stěny stodol na moravském Slovácku. Jakmile však pronikající voda hliněné stěny naruší, je potřeba neprodleně zasáhnout.
Co se dá koupit?
- Nepálené hliněné cihly
- Hliněné vnitřní i vnější omítky
- Pigmentované (probarvené) omítkové směsi
- Hliněná zdicí i omítková malta
- Izolační (např. konopné) hliněné omítky
Druhy hliněných omítek
- Jemné
- Hrubé
- Dekorativní (s příměsí)
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock