U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

HIT SEZONY – jahody v truhlíku

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Jahodník – fragaria je rod, jenž má asi 150 samostatných druhů. Jméno získal z latinského “fragrans”, což volně přeloženo znamená voňavý.

Unás rostou tři “divoké” druhy – jahodník obecný (Fragaria vesca) s plody největšími, jahodník truskavec (F. moschata) s malými plody a trávnice (F. viridis) se středně velkými plody. Všechny sice nerostou přímo v lese, ale říkáme jim “lesní jahody”.

Velkoplodá historie

V roce 1766 předvedl zahradník Ludvíka XV. Antoin Duchesne nové velkoplodé “ananasové jahody”. Vznikly křížením dovezených jahodníků viržinského a chilského a staly se základem nových odrůd. U nás zasadil první jahody s velkými plody Rudolf Strimpl v roce 1891. Centrem šlechtění se později stal Neveklov u Benešova.

Jahodníky rozdělujeme na jednou plodící, které si často množíme v srpnu oplégry vyrostlými na šlahounech (nejvíce živozaschopné jsou tři nejbližší mateřské rostlině), stáleplodící (kupují se sazenice) a měsíční (pěstují se ze semen).

Ti, kdož pěstují některou z variant jahodníku na zahrádce, vědí, že po zimě je třeba jahody vyčistit, přihnojit plným hnojivem a v suchém počasí občas zalít. Pokud jsme v srpnu nevysadili nový záhonek z vlastního “chovu” jednou plodících, nebo chceme zobat zdravé plody stáleplodících “po celý rok”, zakoupíme nové sazenice a v dubnu je vysadíme na připravenou a kompostem vylepšenou plochu. A pak už přemýšlíme, čím podložíme keříčky se zrajícími plody, abychom je chránili před plísní a zašpiněním. Můžeme použít například posekanou trávu, seno, umělohmotné podložky nebo textilii.

Jahody v nádobách

Jsou však i chataři a chalupáři, kteří na zahrádce jahodník nepěstují, anebo i tací, co na vysazení plodiny, jejíž plody jsou nejen chutné, ale i velmi zdravé, nemají místo. Netřeba želet, v letošním roce se staly světovým šlágrem jahodníky do truhlíků, květináčů a okrasných koryt. A tak můžeme sklízet i na balkonech, lodžiích a terasách.

Nádherně kvetou, bohatě plodí, vydrží i více let a navíc, nejde o rostliny okrasné, jejich plody můžeme jíst. Vyséváme je do poloviny června. Semena klíčí na světle, do vlhké, sterilní (propařené) půdy je jen lehce vtlačíme. Osetou nádobu překryjeme průsvitnou igelitovou fólií. Půdu jen rosíme. Při teplotě kolem dvaceti stupňů vyklíčí asi za dva měsíce. Rostlinky podle potřeby přepíchneme a rozsadíme je asi 30 centimetrů od sebe.

Nové odrůdy

Keříčkové měsíční jahodníky kvetou bíle (Rujana) a svítivě žlutě (Tutti Frutti). Nově vyšlechtěný popínavý (převislý) Bowlenzauber vykvétá bílými květy se žlutými středy. Jeho výhonky můžeme pnout vzhůru, nebo je nechat hluboce přepadávat přes okraj truhlíku jako převislé. Až do podzimu vytváří značné množství větších, jako lesní jahody chutnajících červených sladkých a šťavnatých plodů. Další novinkou je velkoplodý jahodník do květináče Temptation. Je košatý, jen asi 25 centimetrů vysoký a velice výnosný. Vytváří sytě červené, aromatické, “normálně” velké jahody.

Jakmile tyto jahodníky začnou plodit, vydatněji je zalévejte a podle potřeby pohnojte lžičkou super hnojiva (s.o.e.s.) k rostlině. V září je přestaňte hnojit, před zimou seřízněte asi patnáct centimetrů nad zemí a před příchodem mrazů zakryjte, třeba textilií. Na jaře (ve druhé polovině května) je odkryjte (uschlé listy a výhonky odstraňte), vyžilou půdy vyměňte, vydatně je zalijte a pohnojte. Opět krásně porostou a budou bohatě plodit.

Semínka jahodníků posílá na dobírku zásilková služba AEV – VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2 (tel./fax.: 224 256 816, e-mail: aev.vs@post.cz). Sáček s asi 70 semínky jahodníků Bowlenzauber nebo Tutti Frutti stojí 18 Kč, 26 semínek velkoplodého Temptationu 48 Kč a 100 semínek Rujany 8 korun. Na stejné adrese získáte i padesát gramů Super hnojiv (s.o.e.s.) – 50 g za 18 Kč.

***

JAHODY PROSPÍVAJÍ NAŠEMU ZDRAVÍ

Obsahují asi 87 % vody, 6,5 % cukru, buničinu, bílkoviny, kyseliny, sodík, vápník, fosfor a vitaminy C, A, B2, K.

* Tradovalo se, že “hasí žízeň, chladí horkost žaludku a zápal jater”.

* I moderní výzkumy potvrdily plody jahodníku nepůsobí v žaludku kvašení a prokazatelně posilují i činnost jater.

* Naložením rozmačkaných lesních jahod do dobrého suchého vína lze vyrobit účinný prostředek k obveselení ducha, těla i srdce.

* Rozmačkané plody pomáhají léčit i sluncem popálenou pokožku a jiná kožní zanícení, vybělují pleť a odstraňují pihy.

* Hrst čerstvých nebo sušených listů přidaných do koupele blahodárně působí i na revma.

* Pokud po požití plodů pocítíte svědění nebo dostanete kopřivku, lidová moudrost doporučuje smíchat je s medem, mlékem nebo smetanou.

FOTO AUTOR

Před plísní a zašpiněním můžeme jahody – v tomto případě velkoplodý Temptation – chránit podložením černou netkanou textilií

HIT SEZONY – jahody v truhlíku