Herní prvky do zahrady
Potřeba vybít přebytek energie a realizovat své fantazie ženou děti ven, na zahradu, do přírody. Podpořme je v tom instalací různých sportovních a hracích prvků.
Trh je nejrůznějšími prolézačkami, domečky, pískovišti a sportovními sety bohatě zásoben, stejně tak nám příroda dává spoustu podnětů a materiálu pro stavbu vlastního dětského eldoráda. Ukáže se při tom velmi dobře, zda jsme si sami uchovali kus dětské duše.
Hrad z písku
K nejklasičtějším herním prvkům patří pískoviště. Zabaví se na něm nejmenší ratolesti, ale i školáci. Písek umožní vystavět ta nejfantastičtější pohádková a dobrodružná místa, závodní okruhy atd. Při umístění na trávníku vyložíme nejprve prostor pískoviště pevnou geotextilií, která zabrání prorůstání trávy, ale propustí vodu při dešti. Stříška ochrání stavitele hradů před palčivým sluncem.
Z hygienického hlediska je vhodné zabezpečit pískoviště v době, kdy není využíváno, před návštěvou koček i divokých obyvatel zahrady. Není-li součástí výrobku poklop nebo síť, dobře poslouží protipohledová clona, která na rozdíl od pevného víka nebrání přístupu vzduchu, čímž eliminujeme vznik plísní ve vlhkém písku.
Země Nezemě
Velkým fantastům udělá zcela jistě radost útočiště v koruně stromu. V domečku, ukryti před zraky dospělých, budou zažívat dobrodružství stejně intenzivně, jako slavný kluk co odmítal vyrůst.
S odpovídajícím materiálem a nářadím plus trochou kutilského umu se do jeho výstavby můžeme pustit sami. Platí tu ale dvě důležité zásady. Stavbička musí být stabilní, aby vydržela řádění malých divochů, a s dostatkem ochranných prvků proti pádu. A nesmí ničit strom, který jí poskytl svou rozvětvenou náruč.
Když nejsou pro takovouto skrýš vhodné podmínky, může ji dobře zastoupit multifunkční hrací věž. Kromě fantazie si děti jejím prostřednictvím rozvíjejí i motoriku a protahují svaly. K standardnímu vybavení patří provazový žebřík, skluzavka a lezecká stěna.
Samozřejmě domeček v chatařsko-chalupářském pojetí, tedy ideálně dřevěný, může stát zcela klasicky na zemi a sloužit třeba při hrách s panenkami. Na zahradu ale může připlout i loď.
Divoši z prérie
Kousek nefalšovaného soukromí, které si mohou děti užívat stejně dobře na zahradě, jako při nepřízni počasí na kryté terase či přímo doma, je stan. Rozbít indiánské týpí je otázkou okamžiku, složené nezabere mnoho místa a peněženku taky nezruinuje. Když potomkům hraní na rudochy nic neříká, na výběr jsou stany s jinými motivy, třeba z animovaných filmů.
Létající Tarzani
Zahrada s trampolínou s ochranou sítí je dnes jasným poznávacím znamením, že tu bydlí rodina s dětmi. Vyžaduje však dostatečný prostor a nutnost pečlivého ukotvení, aby byla skutečně stabilní. V případě rekreačního bydlení vyvstává trochu obava, zda na ni někdo v naší nepřítomnosti nedostane zálusk. Volit můžeme kompromis a pořídit jen malou trampolínku, na které si protáhne svaly každý člen domácnosti. Před odjezdem domů ji můžeme schovat v kůlně nebo garáži.
Další variantou je zapuštěná trampolína. Je bezpečnější, nezasahuje do vzhledu zahrady, ale vyžaduje určitou stavební úpravu místa.
Aktivní zábavu dopřejí dětem také houpačky, od těch nejjednodušších, které tvoří prkénko a provaz, po velké s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí, na nichž se dá i ležet.
Sáhnout můžeme i po víceúčelových prvcích ze dřeva či z plastu, které nejmenším poslouží jako houpačka, sezení nebo stolek.
Hurá na vodu
Prázdniny bez vodních hrátek si lze představit jen stěží. S sebou k vodě dětem vezmeme nejrůznější nafukovací hračky, do vlastního bazénu jim pořídíme koš na basketbal, plovoucí branky na vodní pólo, volejbalové sítě nebo domečky se skluzavkami a jiné plovoucí hračky.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem