Harmonie skrytá v cihlách

Rubrika: Market

Společnost Wienerberger s. r. o., která na českém trhu působí od roku 1992 a patří do skupiny Wienerberger, nabízí široký sortiment moderních keramických a keramicko-betonových stavebních materiálů vhodných pro konstrukci rozličných pozemních staveb.

Cihlový systém Porotherm

Pro budování zdí a  stropů slouží osvědčený cihelný systém Porotherm, který komplexně řeší celou problematiku hrubé stavby. Proces výstavby tedy probíhá rychle a přesně s minimálním množstvím prořezu, a tedy zbytečného odpadu. Wienerberger dále nabízí historické, klasické i moderní keramické střešní tašky Tondach, vysoce jakostní lícové cihly a obkladové pásky Terca, cihlovou dlažbu Penter a širokou škálu příslušenství. Součástí nabídky jsou i  rozsáhlé poradenské služby zákazníkům. Pokud hledáte inspiraci, navštivte některou z referenčních staveb, vzorkovnu, případně veletrh, kde vám bude poskytnuta i náležitá odborná rada. Při pohledu na dokončenou hrubou stavbu svého rodinného domu mě napadlo, že je vlastně velká škoda něco tak promyšleného a technicky dokonalého navždy zakrýt vrstvou omítek a dalších materiálů. Co takhle použít keramicko-betonový překlad na hudební nástroj a hrdě ho vložit do rukou zkušeného muzikanta?

Havajská kytara

Steel kytara a  s  ní spjatý styl hry byl vyvinut na Havajských ostrovech v průběhu 19. století. Při hře je nástroj položen na kolenou hudebníka v horizontální poloze. Hráč v levé ruce drží kovový slider (běžec, želízko) určující pohybem po  struně výšku tónu, pravou rukou drnkáním rozezvučuje struny. Jedná se tedy o bezpražcovou variantu akustické kytary. Pro hru je typické používání glissand, ať už v jednohlase, tak v souzvucích. K celosvětovému rozšíření steel kytary ale došlo až s příchodem elektrofonické varianty nástroje v počátku 20. stol. a postupně vzniklo několik mutací nástroje se dvěma krky, pedály, nožními ovladači a dalšími pomůckami. U nás došlo k módnímu rozšíření tohoto nástroje především vlivem havajské skupiny Václava Kučery (tzv. Kučerovci). Lehce zavádějící označení havajská kytara je fenoménem ryze českým, jinde ve  světě je většinou elektrofonická varianta nástroje označována jako steel guitar. V současné době ji můžeme slyšet především v country kapelách a havajských revivalech.

Keramosteel kytara

K výrobě tohoto nástroje jsem se dostal náhodou. Při stavbě rodinného domu jsem byl obklopen cihelným systémem Porotherm. Když jsem náhodně položil keramický překlad na dvě tvarovky, představil jsem si hned hudební nástroj. Muzikant má holt netradiční představy i u míchačky… Po letech jsem se k nápadu vrátil a ze zbylých kusů jsem vyrobil bizarní nástroj ve stylu steel kytary. Základem jsou tři horizontálně uložené KP prvky systému Porotherm s vybroušeným otvorem pro snímač. Armovací pruty jsou nahrazeny odlehčenými variantami kovových tyček, na jedné straně tvoří svařenec s kovovou plotnou a na druhé jsou napnuty pomocí matic. Vzhledem k tomu, že keramicko-betonový překlad je v konstrukci stavby namáhán podobně jako u hudebního nástroje, pouze tlak cihel je nahrazen pnutím strun, nebylo nutno nástroj dále vyztužovat. Do  připravených děr jsem umístil struny z elektrofonické kytary, snímač jsem napojil na zesilovač a můžeme muzicírovat…

Petr Pavlinec

Komerční prezentace

 

 

Harmonie skrytá v cihlách