Funkční oblečení
Když se rozhodneme v říjnu vyrazit z vytopené chalupy na tůru, budeme se už muset pořádně obléknout. Neznamená to ale, že na sebe musíme oblečení navrstvit, stačí na to jít chytře s funkčními materiály!
Moderní technologie se promítají do všech oblastí lidského života. A čím dál tím více ovlivňují i náš šatník. Je super obléknout si něco, co je na nás jako šité, odvádí vlhkost, a v horkých dnech dokonce chladí či je antibakteriální. A právě takové je tzv. funkční oblečení. Původně bylo určeno hlavně sportovcům; jeho cílem bylo omezit nadměrné pocení, a tedy zbytečné ztráty tekutin s důsledkem snížení výkonu. Pro svůj komfort se však stává čím dál tím oblíbenějším i pro ty z nás, kteří mají k vrcholovým sportovcům daleko, ale nepatří zrovna k peciválům.
Jak se správně funkčně oblékat
Aby funkční oblečení bylo skutečně funkční, je třeba naučit se ho dobře oblékat. Míra jeho efektu totiž závisí na správném vrstvení. Je tedy třeba oblékat se tak nějak, jako bychom byli cibule. Všechno začíná spodním prádlem – kalhotkami, boxerkami, ponožkami, tričky apod. Úkolem prádla a všeho prvního oblečení, které je v přímém kontaktu s pokožkou, je odvést pot od těla do vnějších vrstev oblečení. Mělo by tedy být vyrobeno z materiálů, které zabraňují absorpci vlhkosti.
Na tuto vrstvu pak přijde velmi chytrá izolace. Odvádí vlhkost z první vrstvy a zároveň udržuje tělesné teplo. Mikroskopické částice přenesou pot po hladkých vláknech, kde se odpaří nebo přejdou do další vrstvy. Druhá vrstva má smysl hlavně v zimě, kdy teploměr klesá pod nulu.
Vše pokračuje třetí vrstvou. Jakou máme zvolit, předurčuje především to, co se chystáme dělat. Pro rekreační pohyb a ochranu proti vnějšímu prostředí jsou vhodné bundy, které zadrží vlhkost zevnitř i zvenku. Aktivní lidé pak spíše využijí svršky, které umí zachovat oblečení pod nimi suché čili které propouští vodní páry ven, na druhou stranu jsou ale nepromokavé.
Někteří výrobci doporučují oblečení nosit i ve čtyřech či v pěti vrstvách. Princip komfort – izolace – ochrana je však vždy stejný a předpokladem funkčnosti funkčního oblečení je to, že zůstane zachován postup vrstvení.
Vybrat si materiál není jednoduché
Vyznat se v materiálech, z nichž je vyráběno funkční oblečení, a vybrat si takové, které nejen splňuje všechny požadavky, které na něj máme, ale je také vzhledem k naší individualitě zdravé, není zcela jednoduché. První otázka, na kterou je třeba si odpovědět, je: umělé vlákno, nebo příroda? Oboje má své příznivce a odpůrce i své klady a zápory vycházející z toho, kdo je používá a v jaké situaci. Pro nízkou nasákavost a dobré termoizolační vlastnosti je často používaným materiálem polypropylen – to je například známá moira.
Odborníci uvádějí, že vlákna jsou velice lehká a nepřijímají žádnou vlhkost, zajišťují skvělý tepelný komfort kůže a v závislosti na struktuře pleteniny dokážou od ní přebytečné teplo třeba i odvést. Nevýhodou je, že se mohou prát maximálně na 40 stupňů Celsia, což není dost na to, aby byly zničeny všechny bakterie a tuky, které se například při sportu na oblečení dostanou. Oblečení z polypropylenu lze nosit samostatně jako třetí vrstvu.
Velmi používaným materiálem je polyester. Je velmi univerzální, protože se z něj dají vyrobit látky odvádějící vlhkost a teplo od těla či je naopak izolovat. Polyesterová vlákna navíc dovolí, aby se vzduch mohl přes látku dostat ke kůži. Výhodou je i to, že se materiál nemačká, lze ho prát na 60 stupňů Celsia, a dokonce někdy i vyvářet. Nevýhodou je vyšší měrná hmotnost a horší tepelná vodivost.
Polyamid se vžil spíše pod názvem nylon. Je velmi pevný a má dlouhou životnost. Nejčastěji se kombinuje s jinými materiály. Najdete ho třeba v ponožkách, kde zpevňuje namáhaná místa – patu a špičku. Elastomery známe jako lycru, spandex nebo elastan. Každý výrobce má svůj specifický název a snaží se najít tu nejlepší skladbu materiálů a tvarů vláken, aby docílil co nejlepších vlastností.
A co přírodní materiály?
I přírodní materiály jako například vlna merino, u níž jsou přebrušována vlákna, aby nekousala, jsou velice oblíbené. Konkrétně tato vlna vyniká termoregulací a schopností hřát i za mokra. V horkém počasí pak naopak příjemně chladí. Propagovány jsou i její antibakteriální vlastnosti. Úspěch slaví bambusové vlákno, které je velmi hladké a oblečení z něj báječně sedí na kůži. Bambus je rostlina s neuvěřitelnou savostí, díky níž rychle roste, a zachovává si ji i v podobě tkaniny. A kdo se nemůže rozhodnout, co zvolit, má k dispozici kombinaci umělého vlákna s příměsí bavlny, kdy se umělé vlákno na vnitřní straně stará o odvod potu a vnější bavlněná strana funguje jako izolant.
Na to, který z materiálů je nejvhodnější, asi nelze najít odpověď. Všechny mají své pro a proti v závislosti na konkrétních aktivitách, k nimž je chceme použít, na ročním období, aktuálním počasí či našem zdraví.
Jak dobře nakoupit
- Nakupujte s ohledem na to, kde oblečení využijete, tj. podle konkrétního sportu, při kterém je budete používat. Existují i univerzální řady prádla, které sice nejsou na míru, ale k některým aktivitám stačí.
- Funkční oblečení bude lépe sloužit, pořídíte-li si je s ohledem na roční období a klimatické podmínky.
- Funkční prádlo musí být přiléhavé, jinak je jeho účinek omezen či zcela anulován.
- Antibakteriální vlastnosti, chladivý efekt nebo eliminace pachů nejsou automatickou vlastností každého prádla. Pokud takové chcete, musíte si pečlivě vybírat.
- Při praní nepoužívejte aviváž, snižuje totiž funkční vlastnosti materiálu. Mění povrchové napětí vláken a obaluje je, čímž nepříznivě ovlivňuje jejich schopnost hospodařit s teplem a vlhkem.
Mají lidé s kožními potížemi používat funkční oblečení?
Výrobky z umělých vláken, byť je u nich deklarována vzdušnost, lidé ne vždy dobře snášejí. Pokud je kůže zdravá, pak samozřejmě občasné nošení těchto materiálů vydrží. Avšak například u sportovců častěji vídáme nejrůznější plísňová onemocnění, která se při větším zapocení zhoršují. Největší benefit přinášejí funkční výrobky z vlny nebo bavlny. Vlna působí přirozeně antisepticky, je vzdušná, propouští pot, neštípe, dlouho nezapáchá a hřeje. Zejména pro jedince s atopickým ekzémem je jediné vhodné funkční oblečení z jemně tkané lehké bavlny. Při zapocení tolik nestudí a saje pot. To je u kožních pacientů velmi důležité, protože pocení často způsobuje zhoršení jejich potíží. Přídavek antiseptik do vláken při tkaní a šetrném zacházení s prádlem může atopikům ulevit od svědění kůže. Vhodné funkční oblečení mohou nosit zejména lidé s chronickým ekzémovým onemocněním, lupénkou, atopickým ekzémem a plísňovými onemocněními celodenně či alespoň v obdobích, kdy je kožní potíže nejvíce obtěžují.
Autor: Gabriela Zelínková
Foto: Shutterstock