Foukaná izolace

foukaná izolace

Izolace se nafouká pomocí hadice ze zásobníku v přistaveném automobilu. Foto: Shutterstock

Základní materiál pro výrobu foukané izolace může tvořit celulóza, minerální vlna, skelná, čedičová nebo dřevitá vlákna i polystyren. Izolace se aplikuje nafoukáním do dutin v konstrukci.

Foukaná či dutinová izolace je způsob zateplení domu, který může být zajímavý i pro majitele starších rekreačních objektů. Izolační materiál v podobě drti se totiž pomocí stroje nafouká do dutin v konstrukci, takže není třeba dělat složité stavební zásahy a práce jde rychle. Je jen nutné, aby mohl dostatečně blízko k domu přijet vůz, z nějž se izolace aplikuje.

Zateplení za provozu

Zateplení tímto způsobem nelze udělat svépomocí, musí se firmě se speciálním zařízením. Izolační materiál se „nafouká“ do dutin pomocí hadice ze zásobníku vozidla. Ale i pro hůře přístupné objekty existuje poměrně značná rezerva, protože systém umožňuje zateplení až do výšky několik desítek metrů a až na stometrovou vzdálenost od auta s technikou.

Zateplení lze provádět za plného provozu, vše se obejde bez skladování materiálu a bez výrazných omezení v domě. Výhodou je i to, že můžete zateplovat i obtížně přístupná místa v konstrukci. Vznikne souvislá izolační vrstva a není třeba se obávat vzniku tepelných mostů.

Foukaná izolace může zkvalitnit či posílit starší izolaci, je-li původní vrstva nedostatečná, zborcená nebo nekvalitně provedená

Výhodná rychlost foukané izolace

Pro majitele domů, v nichž trvale nebydlí, je značnou předností metody i krátký čas, který si práce vyžádají. Při dobré koordinaci prací slibuje řada firem například zateplení půdy za pouhé tři hodiny a ve většině případů si to nevyžádá demontáž konstrukce, maximálně bude potřeba vytvořit vstupy například k dutinám mezi stropními trámy.

foukaná izolace

Do dutin se aplikuje drť z různých materiálů. Foto: Shutterstock

Uvádí se, že většina typů izolací je nenasákavá, nemění svůj objem a nesesedá. Odolává ohni, plísním i škůdcům. Je-li pro vás rozhodující odolnost izolantu proti vlhkosti, musíte počítat s tím, že izolace na bázi přírodních materiálů mohou vodu vázat, zatímco například minerální izolace vlhkosti odolávají. Někteří odborníci poukazují na to, že určité procento vázání vlhkosti například u celulózy může prospívat domu s vlhkými zdmi, protože izolace tohoto typu vlhkost ze stěn nasává, rovnoměrně ji pojme a pak umožní její snazší odpaření a uvolnění. U některých materiálů je pak nutné s určitou mírou sesedání přece jen počítat. Firma, která tento způsob zateplení nabízí, by vám v každém případě měla s výběrem vhodného materiálu poradit.

Víte, že…

Foukanou izolací lze zateplit a izolovat proti hluku podlahy, půdu, podkroví, stěny i dutiny v konstrukci krovů, ať už jde o trámové stropy, pultové střechy, či vazníkové konstrukce.

Kde ji použít?

  • Konstrukce stropů
  • Podlahy
  • Podkroví
  • Dutiny ve stěnách dřevostaveb

Kolik to stojí?

  • Minerální izolace: 220–320 Kč/m²
  • Celulózová izolace: 240–350 Kč/m²
  • Izolace ze skelného vlákna: 240–340 Kč/m²
    (Ceny jsou za foukanou izolaci, za vrstvu 10 cm a bez DPH)

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Foukaná izolace