Foukaná izolace
Zateplit dům foukanou izolací zabere jen několik hodin a nijak nenaruší provoz domu. Tato izolace se nazývá i dutinovou. K zateplení se totiž využívá dutina mezi trámy dřevěného stropu, kam se materiál nafouká pomocí několika montážních otvorů.
Foukané izolace se vyrábějí na bázi celulózy, minerální vlny, skelných vláken, polystyrenu, polyuretanu, dřevovlákna nebo například čediče. Liší se především svou hmotností, většina typů izolací je nenasákavá, nemění svůj objem (nesesedá), je nehořlavá, odolná proti plísním, odpuzuje hlodavce a hmyz. Izolace na přírodní bázi (např. celulózy) vážou (na rozdíl od minerálních izolací) vlhkost. To může být výhodou u starých zděných vlhkých staveb. Izolace tu pak funguje jako savý papír, který ze zavlhlého zdiva vysaje vlhkost, která se tak neshlukuje, ale je rovnoměrně rozložena v izolaci, z níž se postupně uvolňuje. Foukaná izolace slouží nejen jako tepelná (v zimě zabraňuje únikům tepla z domu, v létě ho chrání před přehříváním), ale i jako zvuková izolace.
Technologie zateplení
Jak název napovídá, foukaná izolace se aplikuje foukáním pomocí speciálního zařízení. Izolační materiál je dopravován k zateplované konstrukci pneumaticky, pomocí hadice. Ostatní technologie zůstává na nákladním autě, které stojí před objektem. Tento systém umožňuje zateplení až do výšky několik desítek metrů a až na stometrovou vzdálenost od auta s technikou.
Izolování můžeme dělat za plného provozu budovy. Odpadá přesun izolačního materiálu, objekt se nestává staveništěm. Zateplit se dají i složitá a těžce přístupná místa v konstrukci. Vznikne souvislá izolační vrstva, tepelné mosty se eliminují. Tento způsob zateplení je v porovnání s klasickým izolováním několikanásobně rychlejší. Zateplení půdy domu lze provést i za 3 hodiny. Ve většině případů není nutná složitá demontáž konstrukce. Nevzniká žádný odpad.
Kde ji použít
Foukané izolace lze použít u novostaveb i rekonstrukcí. Lze ji aplikovat jak do vodorovných, tak i do šikmých či svislých konstrukcí. Foukanou izolací lze zateplit všechny části stavby – podlahu, strop, půdu, podkroví, stěnu nebo střechu (trámové stropy, pultové střechy, vazníkové konstrukce). Můžeme ji využít i k opravě špatně položené původní izolace nebo k jejímu navýšení.
Díky foukané izolaci lze za vytápění domu ušetřit až 50 % nákladů, v létě zas ušetříme za případnou klimatizaci. Návratnost nákladů za izolaci je již od 3 let. Foukaná izolace se neprovádí svépomocí, ale realizuje ji odborná firma.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Vnější a vnitřní izolace:
Kompletní zateplení se vyplatí
Postup zateplení minerální vlnou
Izolace půdy, podkroví a střechy
Dřevité izolace
S polystyrenem pozor na chyby
Zateplovací systémy
Jak izolovat dřevostavbu
Proti hluku kroků
Zateplení pěnou
Zateplovat lze i zevnitř
________________________________________________________________________