U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

FASÁDNÍ OBKLADOVÉ CIHLY

Kategorie: Stavení | Autor: (lh)

MATERIÁL

Vedle klasických omítnutých zděných staveb lze někdy vidět stavení s fasádou z tzv. lícových cihel. Ve vhodném prostředí působí dekorativně a nevyžadují pravidelnou údržbu běžnou u omítek.

Neomítnutá zeď – pokud je postavena pečlivě – vyhlíží velmi dekorativně, klasické plné cihly však pro ni obvykle použít nelze. Protože běžné cihelné zdivo je silně nasákavé, musí být po dokončení stavby omítnuto. Jestliže totiž voda v povrchu cihel v zimě zmrzne, větší objem ledu tuto povrchovou vrstvu doslova roztrhá. Po několika letech tak může dojít k závažnému narušení nejen vzhledu, ale i statiky takového domu. Jiným důvodem je nestejné zbarvení a někdy i odlišné rozměry cihelného zdiva. Řešením je používat odolnějších cihel vyrobených z kvalitnějších materiálů a vypalovaných při vyšší teplotě, popř. pálených dvakrát. Jejich povrch je pak kompaktnější a téměř nenasákavý, barvy velice působivé, cihly jsou však výrazně dražší. Z tohoto důvodu jsou převážně používány pro veřejné stavby, pro historické a reprezentační budovy. Pro menší stavby se častěji používají lícové cihly vápenopískové. Ti, kdo touží po stavení s fasádou z lícových cihel, musí zapomenout na heslo “centimetr žádná míra” a snažit se o pečlivost takřka hodinářskou. Svépomocné zdění lze z tohoto důvodu doporučit jen těm nejzkušenějším – každá sebemenší nepravidelnost je na výsledném efektu znát. Klasické pálené cihly mohou nahradit cihly vápenopískové (VPC). Pro jejich přípravu se používá kvalitní jemně mleté vápno, písek s vysokým obsahem křemíku a voda. Po vylisování jsou polotovary několik hodin vytvrzovány za vysokých tlaků a teplot v autoklávech. V nich dochází k chemickým reakcím mezi vápnem a kyselinou křemičitou a tím k přeměně na krystalické vápenokřemičité hydráty zajišťující výrobkům vysokou pevnost. Nasákavost těchto cihel nepřevyšuje 15 %, vynikající jsou i jejich mechanické vlastnosti (pevnost v tlaku 30 MPa) a požární odolnost. Velmi příznivá je i cena, která se téměř neliší od cen běžných pálených cihel. Vzhled je působivý, fasáda z lícových cihel nevyžaduje žádnou údržbu; to jistě ocení všichni, kdo mají zkušenosti s opadávajícími omítkami a nedostatečně trvanlivými fasádními barvami. Je ovšem třeba pečlivě zvažovat jejich použití zejména v tradičním venkovském prostředí, kde může být cizím, nesourodým prvkem.

Rady pro obkládání

* Zdění i spárování vyžaduje speciální malty; běžné nejsou vhodné.

* Abychom dodržovali shodné vodorovné linie, je vhodné k líci zdiva přikládat lištu o síle požadované spáry; tu po vyzdění řady vytáhneme.

* Jestliže budeme spárovat až dodatečně, je nutno stávající zdicí maltu odstranit do hloubky asi 3 cm.

* Spárovací maltu musíme do spár vtlačit velkou silou, nejlépe oblou spárovačkou.

* Cihly musíme dostatečně vlhčit, aby maltě neodebíraly vlhkost, zejména za teplého počasí.

NÁŠ TIP

“Rustikální” pásky

Požadavek na zachování tradičního vzhledu mohou vyřešit pásky imitující různé druhy starého cihelného zdiva. S upevněním obkladových fasádních cihelných pásků si poradí každý obkladač. Jejich rozměry jsou 215×65, 215×63, 206×68 nebo 210×50 mm při tloušťce 22 mm. Cena odpovídá kvalitě – 1 m 2 přijde na 1105 až 1924 Kč podle typu.

FASÁDNÍ OBKLADOVÉ CIHLY