Fasádní lest

Profese štukatéra víceméně zmizela a pravé ozdobné šambrány, římsy či frontony dnes umí jen hrstka specialistů na rekonstrukce historických budov. Můžete si však pořídit „falešné“ dekorace.

Pomocí jednoduchých lepených ozdob lze fasádě vtisknout originální podobu

Nejsou v tom vlastně žádné čáry. Pokud netrváte na ortodoxním dodržení pracovních postupů a tradičních materiálů, je možné nahradit ozdobné fasádní prvky materiály, které jsou levnější, snadné na zpracování a často i trvanlivější než klasický štuk.

Fasádní profily a ozdobné prvky se nejčastěji vyrábějí z polystyrenu, ale také z polyuretanu i dalších plastů a někdy ze dřeva. Jednoduché šambrány a římsy z polystyrenu si dokážete vyrobit svépomocí. Složitější dekorace se dají nakupovat u specializovaných firem.

Rekonstrukce i novostavby

Pro vaši chalupu můžete vybírat z nabídky polystyrenových i polyuretanových tvarovaných ozdobných prvků, které mají povrch upravený speciální omítkou. Po namontování na fasádu se přetírají elastickou fasádní barvou.

K lepení spojů jednotlivých dekorů se používá speciální lepidlo na pěnové polystyren

Prvky lze montovat i v případě rekonstrukce fasády na zateplenou a přesíťovanou fasádu. V nabídce hotových dekorací se objevují především šambrány oken a dveří, parapetní a podstřešní římsy, pilastry, sloupy a polosloupy, klenáky či frontony (nadokenní dekorace).

Jak se s nimi pracuje

Fasádní prvky a profily se lepí na rovný, suchý a dostatečně savý podklad. Měl by být dostatečně soudržný, bez uvolňujících se částic.
Po vyznačení značek pro umístění dekorací pomocí vodováhy či laseru je třeba jednotlivé prvky nařezat na potřebné rozměry a úhly. Hrany ořezů se zabrousí smirkovým papírem.
K lepení se používá flexibilní fasádní lepidlo na polystyren, které rozetřeme hladítkem na zadní stranu fasádního prvku či profilu. Poté ho stáhneme hřebenovou stranou hladítka.

Možná budete při opravě fasády chtít obnovit nebo nahradit právě takovýto prvek. Můžete si ho nechat vyrobit na zakázku

Po přitlačení profilu či prvku na podklad ho vyrovnáme latí, nikoli tlakem rukou, abychom prvek nepoškodili a nezpůsobili jeho zvlnění.
Podle potřeby, to znamená podle velikosti, hmotnosti a rozměru profilu je možné podpořit jeho pevné přichycení hřebíky, které se zatlučou pouze z části a po zaschnutí profilu se vyjmou. Pro zafixování těžkých a rozměrných prvků je vhodné použít chemickou kotvu.

K lepení spojů mezi prvky se používá lepidlo na polystyren. Lepené části se k sobě přitlačí tak, aby se lepidlo mírně vytlačilo. Přebytečné lepidlo pak odstraňte, v místě spoje vyškrábněte hřebíkem nebo špičkou nože zhruba dvou až čtyřmilimetrovou drážku a tuto drážku po vytvrdnutí lepidla vyspárujte hmotou na opravy a spoje. Tak dosáhnete dokonalého povrchu, s nímž dekorativní prvek „splyne“.

www.fasadniprvky.cz, www.dekoracniprvky.cz, www.azflex.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: MARIE RUBEŠOVÁ A ARCHIV FIREM

Fasádní lest