Exotické masožravky
Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň v nás však vzbuzují respekt. Není ale vůbec čeho se bát.
Masožravé rostliny mohou být ozdobou našich příbytků, protože jejich pěstování je velice snadné. Mohou i přispět k eliminaci hmyzu v domácnosti, a tak stojí za úvahu, zda si alespoň jednu domů nepořídit.
Krmení není nutné
Svět exotických druhů masožravých květin je podivuhodný. Jedná se o rostliny, které jsou vybaveny důmyslnými lapacími mechanismy, s jejichž pomocí k sobě lákají svoji kořist, jako jsou hmyz, pavouci a korýši. Pěstování masožravých rostlin je velice snadné a zvládne jej každý. „Masožravé rostliny není potřeba ani krmit, svoji potravu si obstarají sami, stačí pouze udržovat dostatečnou vláhu, aby nám ‘zelení dravci’ neuschli, a zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti, například pomocí velkého podnosu s vodou, na nějž se umístí několik masožravých květin vedle sebe,“ říká Helena Ševčíková z Hornbachu.
Jaké druhy pěstovat
Existuje mnoho druhů masožravek, a proto se neváhejte v Hornbachu, kde je můžete koupit, kvalifikovaného personálu zeptat, jaká rostlina je vhodná právě do vaší domácnosti, případně na zahradu. Může to být například mucholapka, rosnatka nebo láčkovka.
Mucholapka podivná(Dionaea muscipula) pochází z USA a jedná se o rostlinu vytvářející růžice o průměru 15 – 30 cm. Květy dosahují velikosti přibližně 2,5 – 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků. Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Její past je zpravidla cca 3 – 3,5 cm dlouhá a dokáže sklapnout za 1/20 sekundy. Doba trávení se podle velikosti kořisti pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů.
Rosnatka(Drosera) se vyskytuje téměř po celém světě. Je vybavena listy pokrytými tentakulemi, žláznatými výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky vonící nektarem. Hmyz se po dosednutí na list přilepí k těmto kapičkám a při svých pokusech o osvobození je stále více obalován lepkavým slizem. Rostlina reaguje na pohyb své kořisti, který postupně aktivuje jednotlivé tentakuly, dokud se celý list neomotá kolem dané kořisti. Její květy jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.
Láčkovka (Nepenthes), původem z Asie, má dvojí podobu – vyskytuje se v podobě popínavých lián (dosahující výšky 20 m a více) a přízemních růžic. Jejich láčky (od tohoto název láčkovky) ve tvaru konvice jsou vybaveny velmi hladkým okrajem hrdla, který obsahuje nektar. Přivábený hmyz sklouzne po vstupu na obústí dovnitř láčky. Samotná láčka je z jedné třetiny vyplněna trávicí tekutinou, která se stává pro danou kořist osudnou. Kořist láčkovky zahrnuje obvykle hmyz, který je stráven během několika dnů. Květy láčkovek jsou často nazelenalé nebo purpurové až hnědě zbarvené.
Přijďte na výstavu!
Chcete-li si obývací pokoj, terasu nebo zahradu ozvláštnit masožravými rostlinami, například, máte jedinečnou příležitost. Hornbach pro své zákazníky přichystal od 5. do 29. září výstavu masožravek, kde jednotlivé druhy představí a zájemcům doporučí, jak se o ně vhodně starat. Odborníci v oddělení zahrady vám také kdykoliv poskytnou užitečné rady, například jak rostliny řádně zavlažovat a kam je vhodné je umístit.
http://www.hornbach.cz/masozrave_rostliny
TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK