Excentrické brusky
Excentrické brusky jsou ideální pro jemné broušení dřevěných povrchů. Díky svému jedinečnému konstrukčnímu principu dřevo nepoškozují a nezanechávají nechtěné stopy.
Excentrické brusky fungují na podobném principu jako brusky vibrační, které se k broušení dřeva rovněž často používají. Na rozdíl od vibrační brusky, u níž brusná deska jen kmitá na ose vpřed a vzad, opisuje excentrická při stejném kmitání ještě navíc kružnici. Otáčivý pohyb brusné desky je přitom primární a kmitání se přidává a zvyšuje podle síly přítlaku.
Díky mimořádně efektivní kombinaci těchto pohybů je excentrická bruska velmi účinný a široce použitelný nástroj pro hrubé i jemné broušení dřeva, který navíc využijete i při odstraňování starých nátěrů či koroze a s odpovídajícími nástavci i k leštění nábytku či automobilových karoserií. Možnosti excentrické brusky však dokonale využijete především při broušení, kdy lze spojením rotace a jemné oscilace brusných zrnek dosáhnout vůbec nejhladších povrchů.
Řízený přítlak
S excentrickými bruskami se pracuje velmi pohodlně, ale dobrá ergonomie je u nich obzvláště důležitá i proto, že jednoruční i obouruční držení musí umožňovat řízený přítlak, na jehož intenzitě pak závisí frekvence oscilačních pohybů. Jednoduše řešeno: čím silněji tlačíte, tím intenzivnější je kmitání, které se přidává k základnímu krouživému pohybu brusného kotouče. Zvláště při časté a opakované práci s touto bruskou si tedy vyberte kvalitní výrobek, který vám dobře sedne do ruky.
Jestliže nástroj při práci jen lehce povedete za rukojeť po povrchu broušeného materiálu, bude bruska pracovat jen se svou vlastní vahou a díky dominujícímu krouživému pohybu provádět spíše hrubé rotační broušení s větším úběrem materiálu.
Zvyšující se přítlak začne přidávat oscilační kmitání, úběr materiálu se sníží a broušení se stává jemnějším. Brusná zrna totiž při každé otočce díky oscilaci vykonávají jinou dráhu. Tak můžete dosáhnout zcela jemné plochy bez jakýchkoli viditelných vrypů či stop po broušení, a to i u mírně zvlněného či vyklenutého povrchu. I proto je excentrická bruska jedním z nejčastěji používaných nástrojů při repasování starého nábytku. U některých brusek lze poměr mezi oscilačními a otáčivými pohyby nastavovat přepínačem.
Výkon a plocha
U brusek ideálních pro používání v domácí dílně se průměrný příkon pohybuje v rozmezí 200-300 W. Existují i přístroje s nižším příkonem, které mohou být pro práci na menších plochách zcela dostačující, ale je dobré mít určitou výkonovou rezervu a cenový rozdíl nebude velký. Sledujte rovněž údaje o počtu brusných kmitů. Standardní hobby brusky zvládají až 22 000 kmitů za minutu, profesionální typy dosahují až 32 000 kmitů/min.
Pokud jde o velikost přístroje, jsou nejmenší typy excentrických brusek vhodné převážně k jemnému broušení dřeva a lakovaných povrchů. Průměr talíře pro upnutí brusných kotoučů je obvykle 125 milimetrů, příkon se pohybuje kolem již zmíněných 200 W a hmotnost zhruba 1 kg. Menší brusky mají téměř vždy pohodlné dlaňové madlo, které umožňuje vedení nářadí po broušeném povrchu jednou rukou.
Obouruční broušení
Brusky pro obouruční broušení jsou pohodlnější pro práci na větších plochách a opracování povrchů, které jsou snadno dostupné, například po upevnění na ponku nebo pracovních stolech či podstavných kozách. Tam bývá obouruční broušení efektivnější. Průměr kotouče u nich rovněž bývá 125 mm, příkon se pohybuje od 220 do 400 w a hmotnost je obvykle do 2 kg. Některé typy těchto excentrických brusek umožňují nastavení rozsahu otáček za minutu podle typu prací.
Součástí těchto nástrojů už obvykle bývá systém odsávání a připojitelný filtrační vak. Odsávání probíhá skrze děrované kotouče do zásobníku s vyměnitelným filtrem, ale k některým typům lze pro zvýšení účinnosti odsávání připojit i hadici vysavače. To umožňuje bezprašné broušení v interiéru, což se hodí například při opravě povrchů zárubní nebo dřevěných podlah či parket.
Profesionální přístroje jsou na rozdíl od těch z hobby kategorie stavěny na větší výdrž a vyšší výkon. Připlatíte si za robustnější konstrukci a některé nadstandardní funkce, jejichž využitelnost však raději předem zvažte. I pro domácí použití však může být pro někoho zajímavá možnost používat brusné kotouče o průměru 150 mm a příkon až 750 W. Vše je vykoupeno zhruba dvojnásobnou hmotností oproti základním typům. Zároveň však mají vyřešené přenosy vibrací tak, aby ani při dlouhé práci nezpůsobovaly nepřiměřenou námahu rukou.
Mezi příslušenství patří i lešticí kotouče
Věnujte pozornost nákupu příslušenství. Potřebujete vždy znát průměr kotouče, ale i způsob odsávání, který vyžaduje odpovídající děrování kotoučů.
K příslušenství patří i podložené talíře pod brusné kotouče, nebo speciální kotouče k leštění. Excentrické brusky lze totiž použít i k leštění dřevěných či kovových ploch do vysokého lesku. To se může týkat nejen prací na údržbě automobilového laku, ale i rozleštění navoskovaných dřevěných ploch. Na trhu lze koupit i jednoduché přístroje, které slouží pouze k leštění. Lešticí kotouče se upínací talíř upevňují pomocí suchého zipu.
Dobré rady
- Pro práci ve stísněných prostorách, v hůře dostupných místech či nad hlavou, tedy kdekoli, kde není možné plně využít přítlaku shora dolů, se lépe hodí jednoruční excentrické brusky.
- Obouruční broušení nejlépe využijete u větších a pohodlně dostupných ploch. Brousíte-li dřevěné plochy často, pořiďte si lehkou jednoruční a výkonnější a robustnější obouruční excentrickou brusku.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem