Excentrické brusky
Kvalita dřevěných kutilských výrobků je vždy posuzována podle dokonale opracovaného povrchu. Účinným pomocníkem k jeho dosažení jsou excentrické brusky.
Od svých předchůdců – vibračních a pásových brusek – se excentrické brusky liší tím, že ubírají materiál výměnnými smirkovými kotoučky, které se podle síly přítlaku buď jen otáčejí, nebo k otáčkám přidají i kmitání. To z nich dělá univerzální nástroj jak pro hrubé, tak pro jemné broušení, ale i k odrezovávání konstrukcí a třeba i karoserií.
Oproti pásovým bruskám, u kterých brusná zrna zanechávají ve směru běhu pásu viditelné rýhy, spojením rotace zrnek s jemnými oscilacemi mohou s jemným papírem dosáhnout vůbec nejhladších povrchů. PoeXCeNTrICKé zor na to, že excentrické brusky jsou určeny jen pro broušení za sucha! Kombinací rotace s oscilací brusných zrn však dosáhnou ještě jemnějšího vyhlazení povrchů nebo laků, než se to daří jemným brusným papírem pod vodou.
Výsledek záleží na přítlaku
Vysokootáčkový elektromotor obvykle jen s 200 – 300 W pohání kovový brusný talíř s excentrickým vybráním, do něhož jako výstředník zapadá kvalitní valivé ložisko. To je součástí brusného talíře, na který se suchým zipem upevňují výměnné smirkové kotouče, nebo v případě leštění lešticí houby a lešticí plátna. Aby nedošlo k rozkmitání celé brusky, je mechanizmus talíře vyvážen protizávažím.
Brusný talíř se po rozběhu motoru bez přítlaku na broušený materiál začne jen otáčet. Jakmile brusku na broušený předmět přitiskneme, kombinuje rotaci s excentrickým kmitáním. Oscilace jsou odvislé od tlaku, jaký na broušenou plochu vyvíjíme. Pokud brusku za rukojeť jen lehce vedeme bez přítlaku (stačí její hmotnost), funguje jako rotační bruska, která „hrubuje“ a má největší úběr materiálu. S přibývajícím přítlakem na brusku se k rotaci zrn přidávají oscilace, úběr materiálu se sice sníží, ale o to hladšího povrchu dosáhneme.
Brusná zrna při každé otočce vykonávají jinou dráhu a nezanechávají na povrchu ani pod lupou viditelné stopy. Poměrně pružný brusný talíř dovoluje nejen rovinné broušení, i přebrušování vyklenutých nebo prohnutých povrchů. Udražších profesionálních excentrických brusek lze dokonce poměr mezi otáčením a oscilací nastavit přepínačem.
Menší typy hobby brusek
Nejmenší typy excentrických brusek sloužící převážně k jemnému broušení dřeva a lakovaných povrchů jsou vybaveny talířem pro smirkové kotouče průměru 125 milimetrů, mají příkon 200 W a hmotnost kolem 1,2 kilogramů. Dlaňové držadlo umožňuje jejich vedení jednou rukou.
Nechybí jim odsávání prachu přes děrované kotouče do připojitelného filtračního sáčku, některé navíc mají i nátrubek pro připojení hadice vysavače. Dá se s nimi tedy brousit dřevo i v bytech a uzavřených místnostech. Dražší typy mívají ve výbavě doběhovou brzdu, která zastaví talíř během několika sekund po vypnutí kolébkovým vypínačem na držadle.
Dvouruční hobby brusky
Pracují s talířem o průměru 125 milimetrů s rozkmitem 2 až 4 milimetry, mají příkon 250 až 400 W , hmotnost okolo 1,6 kilogramů a ergonomické „žehličkové“ držadlo. Přímý pohon je poměrně tichý, nevyváženost je minimální a neklade nároky na ruku obsluhujícího, která je navíc chráněna měkčím držadlem s gumovým povrchem v neklouzavé úpravě. Většinou jsou vybaveny i pomocným držadlem a elektronickou předvolbou otáček, obvykle v rozsahu 4000 až 12 000 otáček za minutu, podle toho, zda budeme nářadí používat k hrubému broušení nebo pro leštění.
Připojitelný fitrační papírový nebo textilní vak bývá přestavitelný do několika poloh, nebo otočný až o 360 stupňů, aby nepřekážel držení nebo pohybu po broušeném předale mětu. Dražší značkové brusky s hliníkovým skeletem a prachotěsnými kuličkovými ložisky, prodlužující životnost nářadí, přijdou na 5 až 6 tisíc korun.
Profesionální brusky
Na rozdíl od hobby-brusek jsou stavěny pro větší výkon a pro dlouhodobé pracovní zatížení. Používají talíře průměru 150 milimetrů, příkon až 750 W a hmotnost kolem 2,5 kilogramu i rozkmit 3 až 7 milimetrů a vyžadují robustnější držadla. Mají pryžově uloženou převodovou skříň zabraňující přenosu vibrací na ruce i náročnější elektroniku udržující konstantní otáčky při měnící se zátěži.
A mají rovněž omezení rozběhového proudu kvůli plynulému rozběhu při spouštění. Převodové skříně z tlakově litého hliníku a několikanásobně chráněná kuličková ložiska zvyšují jejich cenu až nad 10 tisíc korun. Některé mají možnost měnit nastavení výstřednosti alespoň ve dvou stupních: malou pro jemné broušení, velkou pro hrubování.
Technické zvláštnosti
Komfortní značkové brusky nabízejí výměnné talíře a uživatel má možnost vybrat si z příslušenství tvrdý, měkký nebo dokonce velmi měkký talíř. Měkkost určuje použití plastové podložky talíře se suchým zipem na aktivní ploše. K inovacím dochází zejména v integrovaném odsávání prachu. Od doby, kdy se prokázalo, že prach některých dřevin či plastů je pokládán za karcinogenní, jím jsou dnes opatřeny všechny značkové brusky.
Ventilátorové kolo nasává prach šesti až osmi otvory v brusném talíři a odvádí ho do připojeného filtračního vaku. U komfortních brusek se nejjemnější podíl prachu zachycuje na omyvatelné mikrofiltrační vložce. V uzavřených místnostech se pak převážně napojuje bruska svým nátrubkem na hadici externího vysavače.
Některé brusky jsou vybaveny klapkou, která po připojení na hadici vysavače odtahuje prach paralelním kanálem mimo ventilátor. Profesionální brusky FESTO řeší odstranění hromadícího se prachu ve středové partii brusných kotoučů cirkulací vzduchu systémem Jet-stream s pomocí ventilátoru.
Výběr brusných kotoučů
Až na výjimky se většina u nás prodávaných značek (AEG, Black&Decker, Bosch, DeWalt, Flex, Kress, Makita, Metabo, Ryobi, Skil Wolfcraft) shodla na standardu brusných kotoučů průměru 125 nebo 150 milimetrů, takže bez ohledu na značku jsou univerzálně použitelné a uživatel si je vybírá jen podle čísel zrnitosti, tedy od 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 240 až po nejjemnější 400.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC