U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
EVROPANÉ, vítejte!
Kategorie: Návštěva | Autor: Martina Lžičařová, FOTO MARTIN MAŠÍN
Místní říkají tomu kousku borového háje Na skaličce. Ve shodě s nimi objevuje i návštěvník sem tam šedou pískovcovou hlavu, zvědavě vykukující zpod jehličí. Že by snad zkoumala terén? O nějaký ten lesík dál se totiž skály vypínají již vysoko ke slunci a jejich shluky tvoří celá skalní města. V našem hájku jsme teprve v předpolí té kamenné krásy. Jak možná tušíte, nacházíme se na okraji Českého ráje.
Chaty se tu začaly stavět v šedesátých letech. Jednu z nich, dřevěnou montovanou chatku, si postavili v roce 1964 rodiče našeho dnešního hostitele, inženýra Josefa Ječného. Otec byl sice právník, ale leccos na chatě přistavět ho zřejmě bavilo. Jeho syn se při vzpomínce na jeho snažení usmívá: “Byl menší postavy a jeho stavbičky, které s nadšením kolem přilepoval, tomu odpovídaly. Mně nezbývalo, než se v nich různě hrbit, neboť jsem vyrostl o něco víc. Krom toho vypadaly dost nesourodě. Já jsem nakonec nechal celé tatínkovo dílo zbořit. ‘Jenom přestavba’ by nebyla rozumná.”
Všechno znovu
O účelu nové stavby Josef Ječný přemýšlel s předstihem. Věděl, že pracovní povinnosti mu těžko dovolí jezdit sem každý víkend, ale na druhou stranu se nechtěl vzdát především krásného pozemku. Co kdyby začal ve volných týdnech pronajímat chatu, jinak skoro nevyužitou? V představách se začaly rýsovat proporce budoucnosti: dispozici interiéru měly tvořit dva samostatné byty, ve společném suterénu se měl nacházet ještě jeden menší pro rodiče. “Jednoduché to nebylo,” popisuje další běh událostí. “Plocha rekreačních objektů tehdy nesměla překročit 50 metrů čtverečných. O projekt při respektování tohoto omezení jsem požádal architekta Šínu.” Vítězný návrh nabízel atypické umístění schodišť. Na obou stranách objektu vznikl skleněný arkýř, který prostorově vybočuje nad skutečné základy. Josef Ječný dodává: “Nemělo jít o žádnou parádu, řešení je čistě účelové. Prostě, abychom se vešli do norem.” Při volbě materiálů a celkového vzhledu si architekt obhlídnul i bezprostředně sousedící chaty, přibližně stejně velké zděné stavby. A tak se i tady v roce 1993 zdilo z tvárnic a střechu pokryl bonský šindel. Málokterá stavba se může pochlubit hladkým průběhem, ani Na skaličce nešlo všechno podle představ budovatelů. Navzdory umístění parcely uprostřed borového lesíku, kde by se dalo čekat tvrdé kamenné podloží a s tím související otázka, jak sem vůbec dostat vodu, měl chatař hlavu zamotanou zcela opačně. Pitnou snadno přivedl místní vodovod, ale živel vyvěrající pod celým pozemkem ze silných spodních pramenů bylo nutné odvést systémem drenáží. Přesto si mohl chatař o rok později vydechnout: Hotovo! První hosté mohli přijet.
Odkud sem jezdí?
Vše zajišťuje renomovaná cestovní kancelář. Nabídka doplněná obrázky objektu je zařazena do katalogu, který je nabízen v pěti tisících pobočkách. Nad skladbou rekreantů se majitel chaty zamýšlí: “Zatím přijeli Němci, Holanďané, Dáni, Belgičané. Od nás jen moji známí. Zpočátku převažovaly rodiny z bývalého východního Německa, dnes jezdí převážně hosté ze severozápadní Evropy. Volný čas tu tráví turistikou po okolí a výlety. Nabízí se Liberec, Praha, safari ve Dvoře Králové, Český ráj. Málokdo tady pobyt jen ‘odbydlí’, většinou cestují a snaží se poznávat naši zem.” Hezké okolí jistě láká, ale my jsme také zvědaví, jaký komfort se nabízí uvnitř. Přízemí tvoří zádveří a obytná místnost s kuchyňským a jídelním koutem. V patře jsou dvě ložnice a koupelna. Pan Ječný přiznává, že interiéru chybí útulnost, kterou vytváří teplo domova: “Je třeba počítat s tím, že vybavení nesnese jakékoliv dekorace, naopak musí splňovat podmínky tvrdšího zacházení.” Ale i přes tyto nevýhody je se svou volbou spokojen.
Bez bazénu to dnes už nejde
V dalších letech pan Ječný vylepšoval, co se dalo. V roce 1996 zahradní prostory ozdobil altán. V té době také dožívaly původní dřevěné chodníčky, nahradil je tedy na údržbu praktickou betonovou dlažbou Best. Zahradu, úklid po hostech a nutné opravy dostal na starost spolehlivý pan Vondráček. Největší ruch zažila chata předloni. Aby vyhověl nárokům dnešní doby a vzhledem k omezeným možnostem koupání v této oblasti se Josef Ječný rozhodl postavit vnitřní bazén se zimní zahradou a také saunu. Přístavbu zadal inženýru Křivánkovi, jemuž se zdařilo citlivě vyřešit napojení bazénu k stávajícímu objektu. Ukázalo se, že bazén o rozměrech 5 x 3 m byl trefou do černého, neboť od té doby se hosté hlásí od začátku dubna až do poloviny října. Nabízí se otázka, zda by venkovní bazén přece jen nestačil? Pan Ječný zůstává nekompromisní: “V našich klimatických podmínkách, kdy je nízký podíl teplých dnů a naopak je často chladno, venkovní ani náhodou. Doma jsem vyzkoušel i variantu s posuvnou střechou a ani ta mě nepřesvědčila. Stačí, aby zafoukal vítr a hned můžete začít vodu čistit. Investice do krytého bazénu, pravda, není malá, ale jednou za čas doplním přípravek proti řasám a patronu chloru, občas vyměním vodu a to je všechno.” Hosté si tady opravdu užívají. Teplota vody je udržována na třiceti stupních, vzduch v zimní zahradě má ještě o pět víc. Každá legrace ale něco stojí. Topí se elektřinou a její spotřeba se platí zvlášť mimo nájem. V zimě, kdy je pokoupání velmi atraktivní, bývají i účty exkluzivní!
Běh na dlouhé trati
Tak jako v jiných chatách nebo chalupách i v této majitel plánuje, co dál. “Chata je čerstvě zateplená, chybí jen vyměnit prosklené prostory schodišť, zejména zlepšit izolaci kovové konstrukce.” Jak jsme se dozvěděli, i bazén se dočkal (v době naší návštěvy teprve chystaného) vylepšení: chatař nainstaloval technologii mírně slané vody – samočisticí systém, dovážený z Austrálie. Není mu líto, že si nakonec zdejší pohodlí a krásy okolní přírody užívá někdo jiný? “Vracím se sem často. Pravidelné kontroly spojuji se sportem. Mám tu dvanáctikilometrový okruh, který rád dvakrát za týden proběhnu a také jezdím na kole nebo proženu motorku. Občas na chatu pozvu partu kamarádů. I Silvestra společně slavíme tady. Víc už bych ani nestihl!”
FOTO 1 – Chata nevypadá zrovna typicky. Pohled přitahují jak prosklená boční schodiště, tak konstrukce zimní zahrady s bazénem
FOTO 2 – Josef Ječný je muž sportovního ducha. Na chatu nejradši jezdí na kole
FOTO 3 – Interiéry jsou jednoduše zařízené. Vybavení musí vydržet časté střídání obyvatel chaty
FOTO 4 – Altán čeká vylepšení. Střecha bude pokryta stejnou krytinou jako chata, tedy bonským šindelem. Potom bude možné v altánu pobývat i za deště
FOTO 5 – Vybrat bazén nebyl problém. Pan Ječný už měl zkušenosti s podobným od firmy Haka z Jizerního Vtelna, který nechal instalovat ve svém domku, a tak zůstal věrný stejné značce. Zimní zahradu dodala firma Profil technik a nábytek je z Hypernovy
FOTO 6 – Krb s krbovou vložkou je připraven pro romanticky založené duše, milující pohled do plamenů
FOTO 7 – Z obytného prostoru je možné vyjít na prostornou terasu, kde je příjemné posedět pod slunečníkem
FOTO 8 – Sauna je prý hodně využívána i v létě