Elektroinstalaci přenechte odborníkům
Pokud stavíte či rekonstruujete dům, instalace elektriky vás zajisté nemine. Jestliže nejste zrovna vyučený elektrikář, pravděpodobně vám nezbude nic jiného než se v tomto směru obrátit na odborníka.
Je velmi důležité dbát v tomto ohledu především na bezpečnost. Neodbornou instalací lze totiž způsobit nejen ztráty na materiálu, k velké újmě pak může přijít jak vaše obydlí, tak v krajním případě i vaše zdraví. O správnosti instalace se poraďte s proškoleným elektrikářem, vhodnost elektromateriálu přímo pro vás projekt můžete probrat například s odborníky v prodejnách Hornbach.
Svépomoc se tady nevyplácí
Jakých chyb se můžete dopustit při neodborném zapojování elektřiny?„Češi mají tendenci si většinu domácích činností udělat svépomocí. My je v jejich projektech a nadšení rádi podporujeme, nicméně u elektroinstalace tento postup nedoporučujeme. Tu by měl provádět výhradně školený odborník,“ říká Radim Kuřátko, odborník na stavbu ze společnosti Hornbach.
Základní a často velmi problematické chyby v této oblasti vznikají například v kuchyni či koupelně. Kupříkladu koupelna je prostředí na bezpečnost velmi náročné. Musí být stanoveno přesné umístění správného typu zásuvek s příslušným chráničem, důraz musí být kladen i na správnou vzdálenost mezi zásuvkami a zařízením koupelny. I osvětlovací technika má nastaveny parametry, které zaručují její bezpečnost. Klasickou chybou je zapojení osvětlení přímo nad vanou nebo zásuvka zapojená velmi blízko sprchovému koutu či příliš nízko u země.
V případě kuchyně jde pak zejména o vestavěné spotřebiče – zde je nutné správně rozvést kabely do tzv. krabic, jež musí odpovídat situaci v kuchyni. Například kuchyňská linka z dřevotřísky je vysoce hořlavá, proto musí být vybrán správný materiál zmíněné krabice, abyste předešli riziku možného požáru.
Komu svěřit instalaci?
Předtím, než se rozhodnete konkrétního elektrikáře na zavedení elektroinstalace pozvat, udělejte si malý průzkum. Zjistěte, kolik elektrikářů je ve vašem okolí, a vyžádejte si na ně reference například od přátel či známých. Využít můžete také internet. S vybranými a prověřenými elektrikáři si sjednejte nezávaznou konzultaci. Pokud se jedná o odborníka a férového podnikatele, měla by být zdarma.
Dejte na první dojem
I když elektrikáři pracují v prašném prostředí, neměli by na první schůzku přijít špinaví. V každém případě by se vám měl elektrikář prokázat platným živnostenským listem. Tím získáte záruku, že prošel správným školením a splnil náročné podmínky, které zahrnují například zvládnutí příslušné vyhlášky.
„Nejlepší elektrikáři v oboru znají nejnovější trendy a sami přicházejí s návrhy, jak by se dala konkrétní situace řešit, například v návaznosti na připravené plány,“ dodává Kuřátko z Hornbachu.
Bezpečnost především
Když už jsme elektrikáře konečně vybrali, můžeme ho nechat pustit se do díla. Jedině on bere bezpečnost jako součást své profesionální úrovně. Zásady bezpečnosti jsou důležité při každé činnosti, avšak v případě elektroinstalace to platí dvojnásob. Spolu s odborníkem se před začátkem prací přesvědčte, že jsou všechny díly a zařízení celé, nepoškozené a zda splňují příslušné normy.
TEXT: REDAKCE
FOTO: HORNBACH