Elektřina na benzín

Rubrika: Dílna, Zahrada

Elektrocentrály nahradí krátkodobý výpadek elektrického proudu, ale mohou být řešením i v případě, kdy elektřina ze sítě není vůbec v dosahu. Je jen třeba vybrat ten správný typ.

Výkonný klecový generátor bez problémů zabezpečí chod elektrospotřebičů v domě

Motorové agregáty na výrobu elektrického proudu se používají všude tam, kde z nějakého důvodu není k dispozici elektřina ze sítě. Existují elektrocentrály, vhodné jako záložní zdroje pro průmyslovou výrobu, velké provozy, hasiče či záchranáře, stavaře či majitele karavanů a lodí. Z široké nabídky různých typů agregátů však majitelé chat a chalup využijí především elektrocentrály, které jim poslouží jako záložní zdroj elektřiny při výpadku sítě, nebo jako trvalý zdroj v případě, že elektřina „z drátů“ není zavedena vůbec. Některé elektrocentrály pak mohou pomoci i jako dočasný zdroj při opravách elektroinstalace nebo k pohonu elektrického nářadí.

Hlučné a tiché

Budete-li potřebovat záložní zdroj proudu jen krátkodobě, například při rekonstrukci nebo stavbě, je vhodnější pronajmout si elektrocentrálu v některé z mnoha půjčoven nářadí. Tam vám poradí s výběrem vhodného typu a nemusíte až tak moc přemýšlet, do jaké míry bude provoz centrály ekonomický a hlučný z dlouhodobého hlediska. Zmíněné faktory jsou naopak rozhodující v případě, kdy uvažujete o pořízení elektrocentrály jako hlavního či záložního zdroje, který by měl sloužit celá léta.

Tiché agregáty špičkových parametrů tradičně vyrábí například firma Honda

V úvahu je třeba vzít především to, co všechno by měl agregát „táhnout“ a zda bude sloužit i k napájení citlivé elektroniky, tedy například počítače nebo televizoru. Dalším podstatným kritériem výběru je hluk. Některé přístroje jsou natolik hlučné, že je v podstatě není možné dlouhodobě provozovat v noci nebo v sousedství jiných obydlených domů.
U jiných je naopak hlučnost omezena do té míry, že téměř nejsou slyšet. Za takový komfort ovšem zaplatíte mnohem více peněz než v případě jednoduché neznačkové dvoutaktní elektrocentrály.

Jak správně vybrat

Generátory pro domácí použití můžete vybírat v rozmezí výkonu od 0,6 kVA do 10–12 kVA. Nejvyšší výkon plně postačí jako záložní zdroj pro provoz trvale obydlené chalupy nebo domku.

Agregát využijete i při práci na pozemku, vzdáleném od přívodu elektřiny

Ve zmíněném rozmezí výkonu lze volit už z nejlevnější kategorie rámových (klecových) elektrocentrál s kapacitní regulací (s cenou přibližně od 3000 korun). Tyto elektrocentrály obvykle sestávají z jednoduché konstrukce, tvořené neodhlučněným pohonným agregátem v ocelovém rámu. Jsou použitelné k pohonu nářadí, čerpadel, zavlažovacích systémů či lednice, ale kapacitní regulace není vhodná pro provoz citlivých elektrospotřebičů. Kolísající výkon by je mohl poškodit. Elektrocentrály s vyspělejší regulací AVR (Automatic Voltage Regulator) už patří mezi univerzálnější přístroje s vyšším uživatelským komfortem. S výstupem na 12 V je můžete používat i k dobíjení akumulátorů, mívají větší nádrž a zpravidla i displej pro zobrazení dat. Některé typy mají odhlučnění i pojezdová kolečka pro snazší transport a výhodou bývá i pohotové elektrické startování.

Špičkovou kategorii mezi „domácími“ elektrocentrálami představují takzvané invertory. Lehké, tiché a výkonné elektrocentrály mohou bez problémů napájet i citlivé spotřebiče včetně počítačů a jejich provoz zatěžuje okolí jen minimálním hlukem a zplodinami. Klecová konstrukce je v tomto případě nahrazena tvarem hranatého či zaobleného kufříku, který je skladný a snadno se přenáší. Umožňuje to nahrazení konvenčního alternátoru a setrvačníku takzvaným multipólovým alternátorem.

Pozor na škody

Správná volba elektrocentrály se také odvíjí od počtu a typu spotřebičů, k jejichž pohonu by měla sloužit. Většina elektrocentrál si bez problémů poradí s pohonem spotřebičů odporového typu (žárovky, varné konvice, topidla). Jejich výkon je udáván ve wattech (W), nebo je udáván příkon v ampérech (A). Pro správnou volbu zdroje napájení postačí, aby výkon elektrocentrály ve voltampérech (VA) byl nejméně stejně velký. Například 2kW výkon spotřebiče by se měl rovnat nejméně 2kVA výkonu elektrocentrály.

Za komfort a snadnou manipulaci zaplatíte vyšší cenu

Další skupinou jsou spotřebiče indukčního typu, které pohání elektromotor (elektrická čerpadla, ruční nářadí). Pro jejich napájení je třeba zvolit výkon elektrocentrály alespoň o třicet procent vyšší, než je výkon spotřebiče. Odborníci upozorňují na to, že spotřebiče s vysokou spotřebou při rozběhu (např. elektrické nářadí, kuchyňské spotřebiče) vyžadují několikanásobně vyšší výkon agregátu.

Spotřeba paliva

Elektrocentrály z kategorie záložích zdrojů pro domácnost jsou nejčastěji vybaveny benzínovými motory. Dieselové agregáty mají nižší spotřebu paliva, prodávají se však spíše v kategoriích pro profesionální průmyslové použití a jsou výrazně dražší. Spotřeba paliva se u elektrocentrál udává na motohodinu a začíná zhruba na půl litru benzínu za hodinu provozu. Výkonnější stroje pak spotřebují kolem dvou či dvou a půl litru paliva na motohodinu.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM A THINKSTOCK

Elektřina na benzín