U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
ELEKTRICKÉ HOBLÍKY
Kategorie: Moderní dílna – speciál | Autor: JAN TŮMA
Malý ruční elektrický hoblík na chalupách i v kutilské dílně je užitečným pomocníkem při jakékoliv kreativní práci se dřevem.
Prkna, trámy, dveře, okenní rámy i větší dřevěné konstrukce umožňuje nejen orovnávat a uhlazovat, ale také rovně nebo šikmo drážkovat, srážet hrany a se speciálními noži i vytvářet na jeho povrchu rustikální nábytkový dekor.
Víte, že elektrické hoblíky vlastně nehoblují? Tradiční ruční hoblík ubírá dřevo ostřím nože v dlouhých hoblinách při pohybu vpřed ve směru jeho vláken, při pohybu zpět klouže naprázdno. Elektrické ruční hoblíky v ceně od 2000 do 5000 Kč na rozdíl od něj dřevo nehoblují, ale frézují párem nožů na rotujícím bubínku. Dokážou proto mnohem víc užitečných prací, zejména při výrobě zahradního i domácího nábytku a úpravě dřevěných stavebních prvků a konstrukcí.
Jaký typ si vybrat?
O tom, jaký elektrický hoblík si vybereme, rozhoduje zejména jeho šířka záběru. Menší, obvykle jednoruční kompaktní hoblíky o příkonu 600 – 800 W a hmotnosti 2,5 kg mají šířku záběru 65 až 75 mm. Tloušťku úběru lze nastavit od 0 do 3 mm. Zvládnou také lícování, falcování, srážení hran i hlazení čel prken.
Výkonnější hoblíky o příkonu 900 W a hmotnosti od 3 do 3,5 kg pracují se šířkou záběru od 80 do 100 mm při tloušťce úběru 3 až 4 mm. Ta se obvykle nastavuje pootáčenímpředního držadla, což umožňuje i během práce měnit například velikost zkosení hran.
K hoblování a srovnávání velkých trámů na stavbách pak profesionálové používají tesařské hoblíky se šířkou záběru až 350 mm, ale ty už vzhledem k hmotnosti potřebují při práci asistenci pomocníka.
Jednu vlastnost mají všechny typy společnou: hoblovací rotory poháněné řemínkem běží naprázdno při 12 000 ot/min, které při záběru klesnou až o čtvrtinu, pokud není hoblík vybaven elektronikou udržující stálé otáčky i při zatížení.
Většinu kompaktních hoblíků lze v obrácené poloze připevnit svěrkou na stůl nebo upnout do jednoduchého podstavce a nahradí nám tak do jisté míry přenosnou stolní hoblovku. Některé hoblíky (nikoliv však tesařské) lze upnout i do stacionárního zařízení, jež nahradí malou protahovačku nebo tloušťkovačku na lišty, užší prkna, hranoly a trámky.
Hoblovací nože
Hoblovací nože z rychlořezné oceli nebo se slinutým karbidem se dodávají v párech a mají oboustranné rovné břity broušené pod úhlem 45°. Po otupení, které poznáme podle zvýšeného odporu proti přísuvu, poklesu otáček a přehřívání motorku, je nutné práci zastavit. Nože uvolníme a podle návodu upevníme neopotřebeným ostřím vzhůru. Poškozený nůž (obvykle s vyštípnutým břitem následkem najetí na hřebík nebo vrut ve dřevu) se musí nahradit novým.
Ke zdobení povrchu dřeva jsou určeny rustikální nože různých provedení – na jemné a na hrubší drážky či na prohlubeniny zvané rustikální vlna.
Prohlížíme kompaktní hoblík
K hliníkovému tělesu hoblíku s hladkou hoblovací deskou je pohyblivě připojena přední hoblovací deska tak, aby předbíhala hoblovací hlavu. Točítkem se dá jemně výškově posouvat a nastavit potřebnou tloušťku úběru. Tomu napomáhá stupnice, na které lze odečítat tloušťku úběru v desetinách milimetru od nuly obvykle do 3 mm. Přední hoblovací deska bývá opatřena podélnou drážkou ve tvaru V pro přesné vedení hoblíku při srážení hran. Některé truhlářské hoblíky mají až tři různě hluboké drážky pro různé šířky sražení.
K přesnějšímu vedení hoblíku slouží paralelní vodítko, jehož pozice se po nastavení zajišťuje šroubem. S vodítkem lze podélně vyhoblovat například do trámku polodrážku (tzv. falc) obvykle do hloubky 20 – 26 mm.
Hoblíky jsou zpravidla vybaveny plynulou regulací otáček. Spínač se dá zablokovat aretačním tlačítkem v dosahu palce, aby se nemusel při hoblování stále držet prstem. U hoblíků s elektronickou regulací lze volit různé stupně otáček a dosáhnout tak pozvolného záběru do dřeva.
Většina hoblíků má odváděcí kanál, jehož klapkou můžeme nastavit směr výhozu třísek doleva či doprava. Na přírubu je možné, obvykle pomocí redukce, připojit hadici vysavače nebo sběrný textilní vak. Novinkou je výsuvná odkládací patka, která stisknutím tlačítka vyskočí vzadu z hoblovací desky a chrání hoblík i povrch opracovávaného kusu před poškozením při jeho krátkodobém odložení.
***
JAK NA TO
* Pro práci s hoblíkem v ruce se musí opracovávané dřevo pevně a bezpečně upnout: hranoly a lišty do svěráku, desky k hoblici pomocí poděráků, ke stolu truhlářskými svěrkami.
* Hoblík musí naběhnout na plné otáčky ještě před přiložením na dřevo, aby se vyloučilo nebezpečí zpětného rázu.
* Hoblujeme ve směru vláken dřeva při pohybu vpřed, dozadu hoblíkem jen lehce sklouzneme.
* Dřevo se ubírá po vrstvách a postupně se zmenšuje tloušťka úběru. Deska se hobluje v pruzích, které se musí o několik milimetrů překrývat.
* Polodrážka se hobluje nejlépe s pomocí paralelního vodítka, na kterém se nastaví její šířka a obvykle i konečná hloubka, které se dosáhne opakovaným úběrem třísek po její délce. Na šikmou polodrážku (nejčastěji pro zkosení spodní části okenních rámů) slouží naklápěcí paralelní vodítko. Šířku polodrážky můžeme nastavit na vodicím pravítku podle stupnice.
* Při hoblování na obráceném hoblíku upevněném v podstavci musíme bezpodmínečně používat ochranný výkyvný kryt, který se odsouvá sám přisouváním materiálu.
ELEKTRO NÁŘADÍ
TIP!
Kniha autora článku Jana Tůmy pojednává o historii, vývoji a posledních novinkách elektrického ručního nářadí – vrtaček, šroubováků, pil, hoblíků, fréz, brusek i málo známého speciálního nářadí. Vedle počítačově pořízených průhledů jednotlivými typy v 16. kapitolách seznamuje čtenáře také se všemi příslušnými nástroji a doplňky i radami, jak nářadí optimálně a bezpečně používat. Columbus Praha, 236 stran, cena 199 Kč.
Objednávky na www.knihy-columbus.cz
O autorovi| TEXT: JAN TŮMA
Popisy k obrázkům
Falcování trámku s pomocí vodítka
Srážení hrany dřevěné desky pomocí V-drážky na hoblíku DeWalt DW678
Revoluční hoblík SKIL 1560 s polohovatelnou a pogumovanou rukojetí, s odkládací patkou a klíčem na nože umístěným v korpusu, 2176 Kč
Autor fotografií: FOTO: BOSCH, SKIL, DE WALT