Elektrické a plynové bojlery
Zásobníkové ohřívače vody, tzv. bojlery dnes nabízejí větší komfort než jejich dávní předchůdci. Samozřejmostí je úsporný provoz, který si některé samy řídí na základě skutečné spotřeby.
Tekoucí teplá voda patří k věcem, kterých se neradi zříkáme i v místech, kam si utíkáme odpočinout od příliš dotěrné civilizace. Jednu z možností představují zásobníkové ohřívače vody známé jako bojlery. Podle zdroje energie pro ohřev se dělí na elektrické a plynové a dále na pracující v tlakovém nebo beztlakovém systému. Tlakový ohřívač může zásobovat více odběrných míst, k beztlakovému je přímo připojena vodovodní baterie. Požadovaná teplota vody se nastavuje buď elektronicky, nebo manuálně voličem, regulátor ji pak udržuje na konstantní výši.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Voda na chalupě:
Průtokové ohřívače – teplá voda rychle
Ohřev vody v rekreační domácnosti
Voda ze studny
Vrtané i kopané studny
________________________________________________________________________
Na velikosti záleží
Oblíbené rčení je při výběru bojleru důležitým vodítkem. Na rozdíl od průtokového ohřívače neposkytuje teplou vodu průběžně, objem vody, která bude po ohřátí v zásobníku k dispozici, je tudíž prioritou. Výběr správného objemu se řídí nároky uživatelů na teplou vodu a také jejich počtem. Na základě těchto skutečností lze volit mezi maloobjemovým nebo velkoobjemovým typem. S objemem úzce souvisí i velikost ohřívače, která může v nevelkých prostorách chat či chalup představovat instalační problém. Řešením může být použití maloobjemových bojlerů zvlášť pro obsluhu kuchyně a koupelny. Plusem je i nižší spotřeba energie. Pokud chcete zásobovat odběrná místa z jednoho zásobníku, budete potřebovat typ s objemem 80 a více litrů.
Vodorovně nebo svisle
S omezujícími nároky na prostor se můžete vypořádat i volbou mezi závěsným svislým či vodorovným, případně stacionárním ohřívačem. Z pohledu funkce jsou výhodnější svislé, neboť dochází k menšímu mísení teplé a studené vody. Doba ohřevu je ovšem stejná.
Elektrické bojlery
Vyrábějí se i v malých objemech od 5 litrů. Topné těleso může být buď ponorné, nebo tzv. suché, umístěné v ocelové jímce, přičemž suchý systém keramických těles dobře odolává tvrdé vodě. Topné těleso je ovládané provozním termostatem a jištěné bezpečnostním termostatem (tepelnou pojistkou). Topný systém bývá doplněn hořčíkovou anodou zamezující elektrolytické korozi nádoby.
Hovoří pro ně cenové rozpětí od zhruba 2 do 12 tisíc Kč a možnost využívat nízký tarif přes HDO (hromadné dálkové ovládání).
Plynové bojlery
O ohřev vody se stará hořáková jednotka, zapalování je řešeno elektronicky nebo piezoelektrickým zapalovačem. Do standardní výbavy patří bezpečnostní pojistka spalin. U bojlerů s uzavřenou spalovací komorou nedochází k odebírání spalovacího vzduchu z místnosti.
Pořizovací cena plynových bojlerů je o něco vyšší, u nejmenších typů se pohybuje okolo 9 tisíc Kč. Náročnější jsou i na instalaci. Kromě přívodu zemního plynu je nutné vyřešit odvod spalin, což s sebou zpravidla přináší nutnost vyvložkování komínu nebo instalaci samostatného odtahu mimo budovu. Jako s každým plynovým spotřebičem jsou i s bojlery spojeny pravidelné roční bezpečnostní revize.
Plusem plynových ohřívačů je nezávislost na elektrickém proudu. V úpravě na propan-butan mohou být instalovány i v místech, kam není zavedena elektřina ani plyn.
Ovládání provozu
Nevýhodou zásobníkových ohřívačů je, že teplá voda není k dispozici okamžitě. U malých elektrických trvá ohřev zhruba čtvrt hodiny a čím je objem vody větší, tím se doba ohřevu prodlužuje. S řešením, jak mít teplou vodu hned po příjezdu na chatu či chalupu a nemuset mít bojler neustále v provozu, pomohou jednoduché spínací hodiny s týdenním cyklem. Další možností je ovládání pomocí mobilní aplikace. V obou případech k tomu musí být ohřívač uzpůsoben a současně je třeba mít zapnutý přívod energie.
Sofistikovanější způsob představuje tzv. inteligentní elektrický ohřívač vody s elektronickým termostatem vybaveným samoučícím algoritmem, díky němuž ohřívá vodu v době skutečné spotřeby.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem