Elektrická řetězová pila
Eektrické řetězové pily nezabírají tolik místa jako mnohem dražší cirkulárky. Přitom s nimi nařežete kulatinu na špalky, prořežete stromy a uplatní se i při stavbách pergol, kůlen či rekonstrukci domu.
Na rozdíl od ještě univerzálnějších benzínových pil se řvoucím motorem, patřících spíš do rukou profesionálů, jsou elektrické pily lehčí, méně hlučné, a neřešíte problém se startováním lankem a mícháním benzínu s olejem. Pokud nemáte v dosahu elektrickou zásuvku, na kterou je připojíte až padesátimetrovým kabelem, dají se nejnověji pořídit i v akumulátorovém provedení.
Kompaktní hobby pily
Společným prvkem všech pil, které na našem trhu nabízí kolem dvaceti výrobců, je článkový pilový řetěz. Ten běží v drážce vodicí lišty dlouhé zpravidla 30, 35 nebo 40 cm, a je poháněn ozubeným kolečkem tzv. řetězkou – rychlostí okolo 10 m/s, tedy asi 36 km/h. Na předním konci lišty se řetěz obrací zpět v drážce ze slinutého karbidu nebo přes tzv. hvězdici (kolečko roll-top).
Lišta, jejíž délka spolurozhoduje o tom, jak tlusté kmeny, polena či trámy můžete řezat, je vyrobena z odolné pružinové oceli. Pro nejčastěji zpracovávanou kulatinu či trámy s tlouštkou do 25 cm vystačí pila s lištou 30 až 35 cm.
Řetězka je poháněna elektromotorem s příkonem od 1600 do 2400 W, který u 95 % pil sedí na boku pily a bývá plně zakryt plastovým pláštěm. Takové řešení smotorem po straně může při některém řezání v trámové konstrukci překážet v manipulaci a poněkud zhoršuje vyváženost pily v rukou. U značkových pil je ale eliminováno ergonomickými držadly. Jen dva z výrobců (Makita a Dolmar) proto motor za cenu použití kuželových ozubených kol a převodovky umístili přímo do osy pily a řetězu, takže jsou v rukou lépe vyváženy.
Pro bezpečnou práci
Na motorový blok je upevněno s ohledem na optimální vyvážení v ruce ergonomicky tvarované zadní obloukové držadlo se spínačem a bezpečnostním blokovacím tlačítkem. Blokovací tlačítko znemožňuje uvedení pily do chodu při náhodném nechtěném stlačení spínače. Motorová jednotka nese i ozubený doraz, kterým se pila při práci ještě před prvním zaříznutím bezpečně opře o řezaný materiál, což brání jejímu vtažení směrem do řezu. Kývavým pohybem lišty pak dosáhneme bezpečného řezání a vyhazování proudu třísek z řezu.
Přední držadlo je chráněno štítem, ovládajícím bezpečnostní rychlobrzdu. Pokud by při práci došlo ke zpětnému vrhu, narazí nadhozená pila sklopným štítem na hřbet ruky a zapojí rychlobrzdu, která zastaví řetěz během 1/10 sekundy. Kvalitnější pily jsou navíc vybaveny doběhovou elektrodynamickou brzdou, která zkrátí po vypnutí spínače běh řetězu na jedinou sekundu, abyste s ní mohli bezpečně manipulovat.
Mohutnější, stranou do oblouku protažené druhé držadlo umožňuje s pilou pracovat ve vodorovné rovině, což se hodí při kácení stromů nebo při tvarovém vyřezávání zakončení trámů. U všech pil bez rozdílu je uživatel chráněn před úrazem elektrickým proudem tzv. dvojitou izolací. Výrobci mysleli na všechno, co přispěje k bezpečnosti. Proto i kabel vyvedený z nejvzdálenějšího konce zadního držadla nebývá delší než 50 cm, aby se nemohl připlést do běžícího řetězu. Proto musíte v každém případě použít přípojný prodlužovací kabel, nabízený v příslušenství v délkách 20 nebo 50 m.
Ke komfortu práce elektrických pil přispěla i elektronika. Jednak měkkým rozběhem při spouštění, jednak udržováním konstantních otáček bez ohledu na zatížení. Pro případ přetížení motoru nebo zaseknutí řetězu mají dražší pily navíc bezpečnostní spojku nebo proudovou pojistku.
Řetěz v podstatě hobluje
Bezpečnost řezání, řezací výkon a životnost poměrně drahého řetězu závisí na jeho optimálním napnutí a nepřetržitém přimazávání. To vyplývá už z jeho laikům obvykle utajené funkce: řetěz v pravém slova smyslu neřeže, nýbrž dřevo stranově vystřídanými břity tzv. hoblovacích článků hobluje! Na pilovém řetězu rozeznáte čtyři druhy článků. Hoblovací články jsou tzv. spojovacími články ohebně spojeny s články vodicími, jejichž pata je vedena drážkou lišty.
Tloušťku odebíraných drobných hoblin omezuje asi o 0,65 mm nižší omezovač na hoblovacím článku. Břity i zuby se časem opotřebovávají, což vyžaduje kontrolu nejméně po deseti řezáních. Nízký omezovač se projeví trhavým chodem řetězu, motor se začne přehřívat a hrozí nebezpečí přetržení a vymrštění řetězu.
Pokud je omezovač vyšší, řetěz vyhazuje místo hoblin jemné piliny a výkon pily viditelně klesne. K přetržení řetězu může dojít i otupením břitů zubů, které by měl ale každý uživatel umět poznat podle ztíženého chodu pily, zvuku motoru a pálení dřeva.
Běžný řetěz pro hobby pily přijde na 300 až 500 Kč. Na pilu můžeme namontovat jedině typ uvedený v návodu. Většina elektrických hobby pil používá řetězy s roztečí 3/8“ (9,32 mm), nebo 0,325“ (8,25 mm). Důležitá je i tloušťka paty vodicích článků, která musí odpovídat šířce drážky lišty a bývá buď 1,1 nebo 1,3 mm.
Nutnost mazání řetězu
Bez mazání řetězu pilu okamžitě zničíte. Jen nejlevnější pily používají samovolné přimazávání řetězu olejem z vestavěné nádržky. Dražší pily protlačují olej úměrně výkonu pily pomocí čerpadélka. Nádržky obvykle s objemem 200 ml (což průměrně vystačí na 20 až 40 minut práce) by měly mít v plnicím hrdle plastový košíček v roli filtrační vložky, zabraňující ucpání trysky, a dobře průhledné kontrolní okénko hladiny. Některé pily jsou dokonce vybaveny systémem úsporného mazání řetězu s regulací dávkování. Výrobci doporučují použití nemrznoucích, biologicky odbouratelných olejů, nezatěžujících životní prostředí, např. Ekolube, Bioster Chain, Bio Special aj.
Biooleje se bohužel rychle rozkládají a ten, kdo pilu používá jen občas, se musí naučit před dalším použitím nádržku nejprve propláchnout řídkým autoolejem, spuštěním pily naprázdno prostříknout mazací kanálky a drážku a po jeho vylití teprve nalít do nádržky bioolej.
Akumulátorové řetězovky
Díky pokroku v kapacitě lithium-iontových akumulátorů (Li-Ion) se letos v létě dostaly na trh dvě novinky – malé zahradní řetězové pily, které nepotřebují kabely. S menším, opravdu jen zahradním typem CST 2018 LI s hmotností pouhých 2,4 kg a lištou dlouhou 20 cm přichází Gardena. Na jedno nabití 18 V akumulátoru pořeže bez problému 60 polen o průměru 8 cm.
Těžší (4 kg) AKE 30 LI od Bosche díky liště dlouhé 30 cm a použití 36 V akumulátoru se svým výkonem již může měřit s některými typy elektrických „řetězovek“. Oběma novinkám nechybí nic z komfortu řetězových pil: bezpečnostní řetěz, rychlonapínání řetězu, automatické mazání, brzda proti zpětnému rázu. Výměnné akumulátory se dají použít i k pohonu rozrůstající se zahradní akumulátorové techniky. Chataři a chalupáři s ní mohou i do terénu mimo dosah elektrické sítě.
Vyzkoušeli jsme
Vyzkoušeli jsme si, jak se pracuje s elektrickou řetězovou pilou Black&Decker GK1935T. Tento stroj má příkon 1900 W, rychlost řetězu 9,5 m/s, maximální délku řetězu 35 cm, váhu 5,2 kg a 250 ml nádržku na olej. Pilu výrobce určil pro hobby použití a práce s ní je jednoduchá. Bezpečnost práce zvyšuje nastavení brzdy řetězu, která zabraňuje nechtěnému spuštění motoru. I když pila není nejlehčí, manipulace s ní byla díky dobře ergonomicky řešenému tvaru obou rukojetí snadná a i silnější kulatina položená na koze se nám řezala dobře.
Při postupu podle přiloženého návodu jsme bez problému zkontrolovali seřízení napnutí řetězu a vyzkoušeli jeho povolování i napínání. Indikátor množství oleje spolehlivě umožňuje zjistit pouhým okem, zda je mazacího oleje v nádržce dostatek.
Elektrickou řetězovou pilu Black&Decker GK1935T tedy můžeme pro nařezání palivového dřeva, hobby použití na zahradě i při stavbách a opravách dřevostaveb doporučit jako nářadí vhodné do domácí dílny.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: IVAN POLTAVEC