Ekologické grilování

Letní posezení u grilu je velmi příjemné z mnoha důvodů. Pobyt v přírodě navozuje romantickou náladu a maso či zelenina, pečené nad žhnoucím dřevěným uhlím, voní úplně jinak než z trouby.
Výrobci se navíc snaží, aby grilování bylo co nejekologištější. Při spalování odkapávajícího tuku do rozpáleného paliva mohou vznikat rakovinotvorné látky, proto přicházejí s plynovými nebo elektrickými grily, kde obsluhu neobtěžuje popel ani saze. Existují dokonce grily  naklápěcí s nepřilnavou keramickou deskou s texlonovým povrchem, z nich se odstraňuje tuk z jídla během jeho přípravy. Potraviny se při grilování nepřipékají a jsou připravovány stejnoměrně.

Vodní gril

S pomocí vodní páry
Zajímavou variantou je gril s vodní lázní. Zjednodušeně řečeno – jde o lavor s vodou, umístěný mezi roštem a ohništěm. Plamen ohřívá vodu, z níž stoupá pára a snižuje grilovací teplotu (ideální je 150 – 200 °C). Grilování na vodním grilu tedy probíhá ve směsi horkého vzduchu, dýmu a především vodní páry. Výhodou vodní lázně je i to, že zachytává odkapávající olej. Nedochází tak k jeho spalování a vzniku karcinogenních látek.
Horký vzduch prosycený vodními parami a aromatizovaný kouřem z hořícího dřeva působí na grilovaný pokrm rovnoměrně ze všech stran, není jej tedy třeba otáčet. Grilované maso se po celém povrchu „zatáhne” najednou a zůstává šťavnaté, křupavé a velice chutné. A nepřipaluje se.
Plášť vodního grilu je vyroben z potravinářského nerezového plechu, rošt je poniklovaný. Rošt se mnohem lépe čistí než u klasických grilů. Grilovat je možné i za nepříznivého počasí, neboť konstrukce vodního grilu zamezuje ochlazování pokrmu větrem. Jako palivo se nejlépe hodí suché dřevo z listnatých stromů (nejlépe ovocných). Není nutné kupovat dřevěné uhlí.

Foukadlo

Kokosové grilování
Zajímavou novinkou je také grilování na kokosových briketách. Tento způsob přípravy pokrmů si našel mnohé zastánce mezi ekologicky smýšlejícími švédskými a rakouskými gurmety. Grilovací brikety Kobri se dovážejí z jihovýchodní Asie. Vyrábějí se lisováním suchých slupek kokosových ořechů a jejich použití nabízí v porovnání s klasickými produkty z dřevěného uhlí nesrovnatelně větší komfort.
Brikety z kokosových ořechů neobsahují žádné dřevo (nebyl kvůli nim pokácen jediný strom) ani chemické přísady či těžké kovy. Díky tomu je tento způsob grilování považován za ekologicky přátelštější. Kokosové brikety mají dlouhou dobu žhnutí (testováno na déle než 4 hodiny), vysokou výhřevnost a vysoký obsah pevného uhlíku (min. 74 %). Pokrmy připravené na grilu s kokosovými briketami mají skvělou chuť i vůni.

Podpalovač

Neobejdeme se bez nich
Do kategorie ekologické lze zařadit i některé drobné součásti, bez nichž se při grilování neobejdeme.
Jde například o přírodní podpalovače, které se vyrábějí z čistě přírodního materiálu, kompozice dřevité vlny, parafínu a pryskyřice. Jsou určeny pro podpálení dřevěnného uhlí či briket při grilování, ale i dřeva v krbech a kamen. Při použití přírodních podpalovačů nehrozí riziko exploze a nevydávají zápach! Pro klasické grilování si můžete zakoupit také brikety vyrobené z drceného dřevěného uhlí, které je spojeno potravinářským pojivem.
A na závěr pro vás máme výrobek, s nímž vám bude rovnoměrně hořet oheň. K pohonu tohoto ventilátoru, který ušetří vaše plíce a nahradí ruční dmychače ohně, jediná tužková baterie. Namiřte ventilátor na určené místo a oheň zase vesele vzplane. Je vhodný pro grily, ohniště! i krby.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Ekologické grilování