Eko život na kolečkách
Zvažujete, jak žít v souladu s přírodou a nezávisle na zdrojích energie? Zajímáte se o ekologii? Pak vás zaujme Hideandseek a maringotka Aranka, která na minimální ploše nabízí maximální pohodlí.
Hideandseek je nejen uskupení lidí různých zaměření s podobným pohledem na svět, ale jak říkají jeho členové, je spíše filozofií, způsobem vnímání hodnot. „Hideandseek je cestou, jak se učit zacházet s omezenými zdroji a energiemi. Současně je způsobem uvažování o naší společnosti, udržitelnosti, vztahem ke krajině, místu a přírodě, ale i k lidem v našem okolí,“ vysvětluje Vladimír Pešek, autor vize a také mluvčí party hideandseek.
Inspirace od protinožců
Právě Vladimír stojí za koncepčním směřováním projektu. Inspiroval se při svém pracovním pobytu v Austrálii, kde vyučoval na The Australian Nation University. Se dvěma malými dětmi vyrážel každý víkend do národních parků a hor na túry, kde vídal malé útulny, které ho uchvátily. „Při jednom z těchto výletů se zrodil nápad realizovat stavby, které by učily své hosty chovat se odpovědně ke krajině, přírodě, omezeným zdrojům a k energii,“ vzpomíná Vladimír Pešek.
A protože je snílek, který si rád plní své sny, rozhodl se je přenést k nám. Oslovil architekta Martina Kožnara a vize začala získávat reálnou podobu. „Okamžitě jsem se nadchl. Znám zélandské chatičky v horách, kde jsme se ženou cestovali, a miluju je. Klasická lesnická maringotka je v české krajině standardem a je tedy její součástí. Z toho jsem vycházel,“ vzpomíná na první krůčky Martin Kožnar.
Aranka jako prototyp
Společnými silami pak začali tvořit první z dnešních tří typů staveb – Aranku. Od vize k realizaci uběhlo dva a půl roku práce několika odborníků. Přestože nemuseli mít stavební povolení, vytvořit vše ke spokojenosti strůjce myšlenky vyžadovalo hodně času. Všemu předcházela podrobná studie, projekt skládající se z mnoha oborů, jako je dynamická statika zajišťující bezpečnost na veřejných komunikacích při přepravě, stavební fyzika, energetická studie a mnoho dalších. Aranka je velmi komplexní dílo, kde každá, byť sebemenší část souvisí s mnoha dalšími.
„Prototyp jsme testovali, zatěžovali a hodnotili. Následně jsme se do něho ještě jednou ponořili a provedli mnoho úprav. Po čtyřech letech jsme dokončili Aranku, která je energeticky nezávislá, protože disponuje rozmanitými zdroji energie počínaje solárními panely, větrnou Savoniovou turbínou, Peltierovými články atd. Je to velmi chytrá, ale náročná dáma,“ směje se Vladimír.
Architekt Martin ji popisuje poeticky. Podle něj má kočovnou duši a její „vlasy“ jsou černé. „Pochází z české krajiny, takže některá okna odkazují na český barok, některá jsou triviální. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy krajiny, ve které se zrovna nalézá.“
Nedobytná, přitom otevřená
Aranka momentálně stojí na lesním palouku v podhůří Kašperských hor. Přesné místo se ale jen tak nedozvíte. „Hideandseek je hra a naši hosté při rezervaci obdrží pouze přibližnou polohu a několik údajů, následně si Aranku musí v krajině nalézt sami. Velmi dbáme na to, aby naše stavby byly na zcela unikátních místech, která kromě přírodní výjimečnosti poskytují i soukromí. Neradi bychom tuto křehkou vazbu porušili. Uvědomujeme si, jak je důležité být v harmonii jak se samotným místem, tak i s lidmi, kteří v tom místě trvale žijí. Z tohoto důvodu mohou hosté v každé z našich staveb obdivovat lokální speciality, jako jsou domácí kváskový chléb, kozí mléko a sýry, domácí vajíčka od slepiček, co celý den běhají po dvoře, a tak dále,“ sděluje tajemně Vladimír.
Zásadní je ekologické smýšlení
Vše se odvíjí od ekologie a soběstačnosti. A tak už při stavbě jako první v Arance instalovali fotovoltaickou elektrárnu. Díky tomu již následná truhlářská výroba využívala elektrickou energii, kterou si pro sebe Aranka sama nasbírala. „A takto je to s každým detailem,“ vysvětluje tvůrce. Stavba zužitkuje dešťovou vodu, kterou filtruje na vodu pitnou, stejně tak využívá solární a větrnou energii, kterou proměňuje na energii elektrickou. Důležitým tématem je nezávislost. „Ale je velkým omylem si myslet, že se mobilitou a minimální obytnou plochou vyhýbáme legislativě. Bohužel toto je častokrát slyšet od výrobců malých domků, mobilních domů a podobně, ale není to pravda. Hideandseek vždy při umisťování svých staveb do krajiny důsledně komunikuje s místní samosprávou, stavebními úřady a dotčenými orgány tak, aby naše realizace byla v souladu s legislativou, která je součástí povolení k umístění,“ říká důrazně Vladimír.
Podle něj je pro firmu klíčovou myšlenkou budování pozitivního vztahu k přírodě, obnovitelným zdrojům a technologiím, ale také k lidem, kteří v daném místě již po generace žijí. „Hideandseek hledá vždy cestu, jak se stát spíše partnerem než vetřelcem, a zatím se nám to daří. Je třeba si uvědomit, že žijeme v době, která nám umožňuje téměř neomezené energetické možnosti. Bohužel tento stav je při současném způsobu života neudržitelný a je třeba určité naše stereotypy vnímání zdrojů a energií měnit. Toto vědomí stálo za zrodem myšlenky vytvořit prostor, ve kterém by člověk byl schopen zažít situaci hospodáře s nepatrnými zdroji a omezeným množstvím energie,“ upozorňuje Vladimír s přesvědčením, že osobní zkušenost, kterou zde lidé prožijí, se může stát inspirací v jejich běžném životě.
Na návštěvě
A tak si to jdeme vyzkoušet. Vladimír se nás ujímá a zve na návštěvu do útrob Aranky, která má ocelový podvozek, dřevěnou nosnou konstrukci, ořechová okna i celý interiér. Fasáda je tvořena z lehkého hliníkového plechu a izolace je na bázi polyuretanu. V podlaze je extrudovaný polystyren. Dalšími prvky jsou technologické komponenty – fotovoltaika, baterie, elektroinstalace. Nádrže na vodu a trubky jsou plastové a střecha je postavena z nezávadné retenční fólie umožňující následnou filtraci dešťové vody na vodu pitnou.
Mobilní jednotku tvoří dvě hlavní části složené z obytného prostoru a koupelny. To vše zaujímá plochu 17 m2. Plnohodnotně vybavená je koupelna se samostatným sprchovým koutem, toaletou a umyvadlem. Chemická toaleta je karavanového typu, s ekologickým odbouratelným přípravkem (tzv. zelená chemie). Překvapením a součástí koupelny pak je sauna vonící po modřínovém dřevě.
V Arance se vyspí až čtyři lidé. V obytné části najdeme dvě oddělená dvoulůžka, každé o velikosti 220 × 160 cm. Jedna z postelí je přímo v hlavním prostoru, druhá je umístěna nad koupelnou. Všechny postele jsou vybaveny výhradně lněným povlečením. „Využíváme ho především z toho důvodu, že množství vody, které si pro své pěstování nárokuje bavlna, je velmi nešetrné. Všechny materiály a technologie se snažíme vybírat od lokálních dodavatelů, abychom stále dbali na uhlíkovou stopu a na výrobu šetrnou k životnímu prostředí,“ říká Vladimír. V buňce je i pracovní a jídelní stůl, kuchyňka s ledničkou, dvouplotýnkový vařič a dřez s teplou a studenou vodou.
Venku, nebo vevnitř?
Díky velkým oknům nabízí vnitřní prostor výhled do krajiny, až má člověk pocit, že je současně vně i uvnitř. Teplo zajišťují krbová kamna vyvinutá přímo pro Aranku, která vyhřívají nejen obytný prostor, ale i saunu, WC a koupelnu. V zimě mohou obyvatelé využívat plynové topení rozvedené do několika míst v interiéru. „Chtěli jsme, aby hosté měli možnost jemně temperovat Aranku plynovým topením, když budou například půl dne na výletě. Topení lze ovládat telefonem. Oproti tomu stojí klasická krbová kamna – praskání ohně, pohled do krbu je úplně jiná kvalita tepla,“ vysvětluje Vladimír.
V neposlední řadě Aranka může měnit podvozky. A tak dle slov architekta, když chce, „skočí“ na ponton a stane se hausbótem. Většinu času je ale spíše na kůlech nebo na kolečkách. „Dokáže být sama sobě ostrovem. V zimě vydrží se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoliv dalšího zdroje.
Hideandseek se primárně nezaměřuje na poskytování ubytování. Ubytování je jen prostředkem a nástrojem k naplňování našeho záměru budovat silný vztah mezi člověkem a krajinou, obnovitelnými zdroji, učit člověka, jak lze vstoupit do kraje beze stop. Pro hideandseek je velmi důležité mít po celou dobu kontrolu nad projektem,“ uzavírá naše povídání Vladimír.
Sklízí první ocenění
Aranku její tvůrci poprvé představili na výběrové přehlídce architektury a designu Designblok 2019, kde získala cenu za mimořádný počin. Následně byla nominovaná mezi finalisty na cenu Francouzsko-české obchodní komory a pak i mezi finalisty ceny Czech Grand Design. Od prosince 2019 ji začali nabízet k pobytu uprostřed přírody. Koncept se setkal s obrovským zájmem a během několika týdnů byla Aranka rezervována na několik měsíců dopředu.
Text: Michala Jendruchová
Foto: Lina Nemeth a Petr Fabo