Eintopf – jídlo z jednoho hrnce

Rubrika: Recepty

CHUTĚ A VŮNĚ VŠECH SPOLEČNĚ PŘIPRAVOVANÝCH SUROVIN SE V TOMTO POKRMU SPOJÍ V LAHODNOU POCHOUTKU.

Eintopf si spojujeme hlavně s německou kuchyní, ale najdeme jej i v kuchyni francouzské, polské či americké. U nás, kde jsme byli zvyklí mít na talíři zvlášť maso, knedlíky a omáčku, se tento výraz někdy používal jako trochu hanlivé označení pro jídlo, míchající všechno dohromady. V tom je ale právě podstata a kouzlo eintopfu.

Všechny jednotlivé suroviny se buď najednou nebo postupně dají do jednoho velkého hrnce nebo pekáče – podle toho, zda eintopf vaříme, dusíme nebo pečeme – a podle konkrétního pokrmu se půl až tři hodiny nechají pomalu připravovat. Tím, že se všechny suroviny upravují společně, se jejich chutě a vůně navzájem prolnou a výsledkem je velmi chutné a aromatické jídlo.

Do eintopfů jsou vhodné všechny druhy mas, občas i uzeniny. Ze zeleniny se hodí především pevnější druhy, většinou se přidávají ještě brambory, rýže nebo fazole. Nesmíme zapomenout na bylinky, koření a vývar.

Výhodou jídla z jednoho hrnce je obvykle jednodušší vaření – hlavně při něm hodně krájíme, a samozřejmě ušetříme nádobí.

Předpisy jsou pro 4 až 6 osob.

Baeckeoffe

350 g vepřové krkovice, 350 g skopového masa, 350 g hovězího hrudí, 4 šalotky, 2 stroužky česneku, svazek petrželové natě, snítka tymiánu, 2 bobkové listy, 1/2lžičky mletého pepře, 1/2l suchého bílého vína, 250 g cibule, 700 g brambor, sůl

Specialita z Alsaska. Maso nakrájíme na třícentimetrové kostky, šalotky na kolečka, česnek nasekáme, přidáme bylinky a koření, zalijeme vínem a necháme pod pokličkou 24 hodin v chladničce marinovat. Druhý den nakrájíme brambory a cibuli na plátky a s masem střídavě vrstvíme do pekáče, každou vrstvu osolíme. Na konec dáme brambory. Zalijeme marinádou, případně ještě trochou vody, dobře přikryjeme a v troubě předehřáté na 220 st. C dvě a půl hodiny zvolna pečeme. Na stůl podáváme v pekáči, posypané petrželovou natí.

Bigos

100 g prorostlé uzené slaniny, 600 g různého masa (hovězí, vepřové, zvěřina), 2 cibule, 250 g bílého zelí, 3 rajčata, 400 g kyselého zelí, 2 lžíce sádla, Ľ lžičky soli, 6 zrnek nového koření, 3 lžičky sladké papriky, 1/8 l hovězího bujónu, 1/8 l červeného vína

Specialita z Polska. V ohnivzdorné formě rozpálíme sádlo a na drobno nakrájenou cibuli a slaninu na něm do sklovita osmažíme. Přidáme na kostky nakrájené maso a opečeme. Přimícháme na proužky nakrájené zelí, kousky rajčat, kysané zelí, roztlučené nové koření, papriku a sůl. Zalijeme teplým bujónem a vínem. Zakryjeme poklicí a v troubě předehřáté na 200 st. C zvolna 2 hodiny pečeme. Podáváme s chlebem.

Eintopf s klobásou

200 g malé červené řepy, 500 g červeného zelí, 1 nakyslé jablko, 500 g brambor, 2 cibule, 50 g slaniny, lžíce sádla, ¾ l hovězího bujónu, 1lžička kmínu, 1bobkový list, 2 hřebíčky, 1/2 lžičky soli, 1/2 lžičky mletého pepře, 250 g kyselého zelí, 450 g česnekových klobás

Na rozehřátém sádle opečeme drobně nakrájenou slaninu a do sklovita osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli. Přidáme na hrubo nastrouhané zelí, kostky brambor a jablka a krátce podusíme. Přilijeme horký bujón a koření a pod pokličkou 40 minut pomalu dusíme. Vsypeme na drobno nakrájené kyselé zelí a 15 minut vaříme. Pak přidáme na kolečka pokrájené klobásy a kostičky červené řepy, kterou jsme před tím po dobu 35 až 45 minut vařili a oloupali. Na závěr necháme ještě 5 minut lehce povařit.

Zeleninový eintopf Lorco

500 g tykve, 2 cibule, 1 stroužek česneku, 3 masitá rajčata, 1 žlutá, červená a zelená paprika, 4 řapíky celeru, 2 klásky mladé kukuřice, 400 g brambor, 150 g prorostlé slaniny, 2 lžíce oleje, 300 g vyloupaného zeleného hrášku, ¼ lžičky soli, ¼ lžičky oregana, 6 zrnek pepře

Zeleninu nakrájíme – oloupanou a vydlabanou tykev na kousky, rajčata na osminky, papriky na nudličky, celerové řapíky na kolečka, překrojenou kukuřici na kolečka, brambory na kostky, cibuli a česnek na drobno. Rozehřejeme olej a opečeme na něm na kostičky nakrájenou slaninu, cibuli a česnek osmažíme do sklovita. Přidáme všechnu nakrájenou zeleninu a hrášek, koření, zalijeme Ľ l vody a 40 minut pod pokličkou zvolna vaříme. Hotový pokrm posypeme nakrájenými lístky celeru.

Houbový eintopf

400 g vepřové panenky, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 500 g hlívy ústřičné, 500 g žampiónů, 2 lžíce másla, 200 g smetany, 1/2lžičky soli, 1/2 lžičky mletého pepře, 2 snítky tymiánu, ¾ litru hovězího bujónu, 2 svazky petrželové natě, 1 lžíce bazalkového octa

Na rozpuštěném másle po částech opečeme na centimetrové kostky nakrájené maso. Vyjmeme je a na másle do sklovita osmažíme nakrájenou cibuli. Z hlívy ústřičné odkrojíme tvrdé části a nakrájíme ji na plátky, žampióny rozčtvrtíme. Houby po částech opečeme, až se z nich vypaří všechna tekutina. Maso vložíme zpět, přidáme prolisovaný česnek, smetanu, sůl a koření. Zalijeme bujónem, přivedeme k varu a 15 minut zvolna vaříme. Ochutíme octem a vmícháme na hrubo nasekanou petrželovou nať. Jako přílohu podáváme houskové knedlíky, ale eintopf bude chutnat i s pečivem.

Americký eintopf

500 g vepřového bůčku, 1lžíce mouky, 1/2 lžičky mletého pepře, 1 lžíce sladké papriky, 1 cibule, 2 plátky (300 g) ananasu, 2 lžíce oleje, 3/8 l hovězího bujónu, 150 g neloupané rýže, 1/2 lžičky soli, 300 g vyloupaného zeleného hrášku, svazek pažitky

Maso nakrájíme na menší kostky a poprášíme směsí mouky, pepře a papriky. Ve velkém hrnci na dušení rozehřejeme olej a důkladně na něm osmažíme maso a drobně nakrájenou cibuli. Postupně zalijeme horkým bujónem. Přimícháme propláchnutou rýži, osolíme a pod pokličkou 15 minut zvolna vaříme. Pak přidáme na kousky nakrájený ananas a po dalších 15 minutách přisypeme hrášek. Vaříme ještě 10 minut. Hotový pokrm posypeme nakrájenou pažitkou.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ISIFA

Uložit

Eintopf – jídlo z jednoho hrnce