Dýně, hvězda podzimní kuchyně
Na podzim můžeme vybírat z široké nabídky dýní nejrůznějších tvarů, barev i chutí. Všechny jsou skvělým základem pro řadu slaných i sladkých jídel.
Dýňová polévka
500 g dýně, 3 lžíce másla, 1 lžíce kari koření, 1 litr zeleninového vývaru, 100 ml smetany ke šlehání, sůl, čerstvě mletý pepř, olivový olej, dýňová semínka
Dýni rozkrojíme, lžící vydlabeme semínka a vlákna. Dýni Hokkaidó není nutné loupat. Z máslové či muškátové dýně je potřeba před dalším zpracováním odstranit slupku, dobře to jde škrabkou na brambory. Dužinu pak pokrájíme na větší kostky. V hrnci rozehřejeme máslo a dýni na něm asi 5 minut orestujeme. Přisypeme kari, promícháme, zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a vaříme, dokud dýně nezměkne. Mezitím na pánvi nasucho opražíme dýňová semínka. Když je dýně uvařená, odstavíme polévku z plotny a ponorným mixérem rozmixujeme dohladka. Nakonec vmícháme smetanu. Polévku při podávání zakápneme olivovým olejem a posypeme opraženými semínky.
Dýně pečená s tymiánem
1 větší dýně Hokkaidó, 1 hlavička česneku, sůl, pepř, tymián, 50 ml olivového oleje
Troubu předehřejeme na 180 °C. Dýni rozkrojíme, vydlabeme vnitřek a dužinu nakrájíme na přibližně centimetrové proužky. Rozložíme na plech vyložený pečicím papírem. Olivový olej v misce smícháme se dvěma stroužky prolisovaného česneku a kousky dýně jím potřeme. Zbylý česnek oloupeme, stroužky přepůlíme a přidáme na plech. Vše pak osolíme, opepříme a posypeme tymiánem. Pečeme přibližně 40 minut, dokud dýně nezměkne.
Zeleninové placky s dipem
Placky: 400 g cukety, 400 g dýně, 2 lžičky soli, 1 vejce, 3 lžíce hladké mouky, čerstvě mletý pepř, 2 stroužky česneku, hrst nasekané petržele, olej
Dip: Vanička polotučného tvarohu, dvě lžíce majonézy, 2 jarní cibulky, sůl a pepř podle chuti
Cuketu nahrubo nastrouháme, promícháme s jednou lžičkou soli a necháme v míse alespoň 15 minut vypotit. Dýni rozkrojíme, zbavíme semen a také nastrouháme. Mezitím troubu předehřejeme na 180 °C. Slijeme přebytečnou vodu z cukety, hmotu přesuneme k nastrouhané dýni, přidáme vejce, mouku, sůl, pepř, prolisovaný česnek a petržel. Plech vyložíme pečicím papírem a lžící vytvoříme z těsta malé placičky. Vložíme do trouby a pečeme dozlatova. Zatímco se pečou placičky, připravíme si dip smícháním tvarohu, majonézy a jarní cibulky nasekané najemno. Podle chuti osolíme a opepříme.
Kari s kuřecím masem
300 g kuřecích prsou, polovina máslové dýně (můžeme nahradit také dýní Hokkaidó nebo muškátovou), 1 cibule, 3 lžíce oleje, 3 lžíce žluté kari pasty, sůl, čerstvě mletý pepř, 1 stroužek česneku, 250 ml kokosového mléka, koriandr nebo petržel, jasmínová rýže
Najemno nakrájenou cibulku necháme na oleji zesklovatět, přidáme maso pokrájené na kostičky a zprudka opečeme. Osolíme, opepříme, podlijeme 100 ml vody, přidáme kari pastu, kousky dýně a pod pokličkou dusíme, dokud nezměknou. Na závěr dochutíme prolisovaným česnekem, přilijeme kokosové mléko, plamen stáhneme na minimum a necháme pár minut prohřát. Podáváme s jasmínovou rýží posypané čerstvým koriandrem nebo petrželí.
Dýňový koláč
Těsto: 175 g hladké mouky, 110 g másla, 20 g moučkového cukru, 30–50 ml vody, špetka soli
Náplň: 400 g dýně, 3 vejce, 100 g cukru, 120 ml smetany ke šlehání, špetka soli, 1 lžička mleté skořice, půl lžičky mletého zázvoru
V míse promícháme mouku s cukrem a špetkou soli. Přidáme na plátky nakrájené máslo a rukama zpracujeme v drobenku. K drobence přilijeme trochu ledové vody a uhněteme hladké těsto. Zabalíme jej do potravinové fólie a uložíme přibližně na hodinu do lednice. Mezitím připravíme náplň. Dýni rozkrojíme, vydlabeme a pokrájíme na kousky. Vložíme je do hrnce s trochou vody, asi 5 minut povaříme, slijeme vodu a rozmixujeme na hladké pyré. Zatímco pyré chladne, do mísy rozklepneme vejce, přidáme cukr, smetanu a sůl. Dobře promícháme, přisypeme skořici a mletý zázvor. Přilijeme zchladlé pyré a vše pečlivě promícháme. Těsto rozválíme a přesuneme je do nízké kulaté formy. Přečnívající okraje ořízneme a dno propícháme vidličkou. Na těsto vlijeme připravenou náplň a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme přibližně 45 minut. Koláč necháme vychladnout a podávat jej můžeme třeba se šlehačkou.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock