Dveřní zámky a vložky

Když někdo řekne, že potřebuje vyměnit zámek, většinou má na mysli pouze cylindrickou vložku. Někdy ovšem skutečně dojde i na výměnu či montáž zadlabacího zámku. Není to až tak složité.

Pojmy zadlabací zámek a cylindrická vložka zná snad každý, ale často se zaměňují. Vložka se vždy vkládá do zadlabacího zámku, zámek však vložku mít vždy nemusí.

Výměna takové vložky je poměrně snadná. Nejprve se povolí a demontuje upevňovací šroub, který vložku drží v zadlabacím zámku, pak se do vložky zasune klíč a lehce se s ním pootočí tak, aby se palec vložky dostal do zákrytu s jejím tělem a vložka šla ze zámku vysunout ven. Pak můžeme přesně změřit uvedené rozteče a podle toho koupit vložku novou.

Vložky jsou tvarově stejné, liší se pouze délkou. Ta vyplývá z tloušťky dveří a použitého kování. Měří se dvě vzdálenosti, a sice od středu upevňovacího šroubu k oběma koncům vložky. Při nákupu nové cylindrické vložky vám tedy stačí uvést dva rozměry a pak už si jen vybrat bezpečnostní třídu. Pro vchodové dveře by to měla být minimálně trojka. Vložky stejné třídy jdou většinou sjednotit tak, aby šly odemknout jedním klíčem.
Při výběru nové vložky si můžete vybrat provedení s takzvanou olivou či ořechem, tedy knoflíkem, kterým zamykáte a odemykáte zevnitř, zvenku lze kdykoli použít klíč. Vložka s prostupovou vložkou pro změnu dovoluje odemknout zvenku, i když je vevnitř zasunutý a pootočený klíč. Nejmodernější variantou jsou elektrické motorové cylindrické vložky, které však lze otevřít i pomocí mechanického klíče.

Kvalita zámku spočívá v bezpečnosti a spolehlivosti

Zadlabací zámky

Se zámkem je to o něco složitější. Především je k jeho vyjmutí potřeba povolit minimálně dva vruty, které ho drží ve dveřích. Pak také musíte vyndat kliku a spolu s ní většinou i kování, tedy dveřní štítky. Jakmile zadlabací zámek z dveřního křídla vyjmete, můžete začít zkoumat a měřit.

Změříte vzdálenost kliky od čela zámku, může být od 25 do 65 mm. Dále vás zajímá rozteč kliky a klíčové vložky (72, 90, 92 mm). Důležitý je i rozměr vnitřního čtyřhranu pro kliku (většinou 8 × 8 mm). Pokud chcete, aby zámek zapadl do zádlabu na místo původního, měl by mít stejné nebo o něco menší rozměry těla (například 170 × 15 × 77 mm) a nejlépe stejnou čelní lištu (například 230 × 22 × 3 mm).

Správnou funkci zámku je potřeba podporovat pravidelnou údržbou

Funkce zámků

Střelka se liší podle toho, zda jde o dveře pravé nebo levé. Většinou se dá podle toho přestavit, některé zámky mají střelku oboustrannou. Také zámky se liší třídou bezpečnosti. Zámky mohou být mechanické, magnetické, elektromechanické nebo motorové. Některé zámky mají pojistku, kdy při vylomení vložky dojde k zapadnutí stavítka závory a dveře stejně nejdou otevřít.

Další funkcí zámků může být samozamykání. To znamená, že po zavření dveří vedle střelky zapadne do protiplechu také závora. Dveře jsou tedy i při pouhém zavření bez použití klíčů zabezpečeny stejně jako při zamčení klíčem. Z bezpečnostních důvodů musí být tento systém doplněn takzvanou panikovou funkcí, kdy se po stisknutí kliky závora automaticky odemkne a dveře se normálně otevřou.

Běžně se zamyká na dva západy, ale existují také zámky, kterým k plnému vysunutí závory stačí jedno otočení klíčem, označují se jako jednozápadové. Zámky mohou být s převodem nebo bez, střelku mohou mít kovovou, plastovou, válečkovou (bez kliky) nebo žádnou (přídavné zámky). Namísto prostupu pro klíč či vložku mají zámky pro toalety prostup pro čtyřhran ořechu (4 × 4 až 8 × 8 mm).

Trendem jsou zámky s možností změny kombinace

Údržba zámku

Vypadá sice jen jako kousek kovu, ale aby fungoval tak, jak má, je potřeba se o něj starat. Řeč je o zámku, který má každý z nás ve dveřích. Především zima je pro jeho životnost nejnáročnější období. Mráz, vlhkost a sníh zámek ničí a vám se tak jednoho dne může stát, že třeba neodemknete. Péče o zámky přitom není nic náročného, dvakrát za rok stačí do nich vstříknout trochu speciálního mazadla. Zámek je totiž složen z mnoha malých mechanických komponentů, které po čase mohou začít drhnout.

Pozor ale na to, jaké mazadlo používáte. Doporučuje se používat taková mazadla, která nepoškodí ochranu kovu proti korozi. Správné mazadlo také čistí a případně rozmrazuje. Ideální je přípravek s hlavicí pro snadnou aplikaci a s mechanickým vstřikovačem. Nikdy nepoužívejte olejová či vazelínová mazadla. Mohou totiž způsobit zaseknutí zámku.

Zadlabací zámek se liší ve velikostech, při výměně pečlivě měřte

Originální klíč

Pokud chcete, aby vám zámek dlouho vydržel, zapomeňte na levné kopie klíčů, které vám udělají na každém rohu. Navštivte raději certifikovaného zámečníka. Například na cylindrickou vložku FAB by se měl přidělat vždy originální klíč FAB. Jiný klíč může být jinak široký a do zámku nemusí pasovat. Levnější varianty klíčů bývají slabé, brzy se ohýbají, lámou a zámek deformují a poškozují ho.

 

Dotáhněte šrouby

Zámek musí ve dveřích držet. Pokud se vám při odemykání hýbe, nebo ho dokonce s klíčem i povytáhnete, je něco špatně. Vezměte si nářadí a všechny šrouby dotáhněte. To platí i pro kování a kliky. Uvolněné součásti mohou zlodějům usnadnit cestu a zkrátit čas k překonání vašich dveří.

Dobrý zámek je ideální zkombinovat s bezpečnostními dveřmi

Zkontrolujte dveře

Neustálým otevíráním a zavíráním dveří dochází i k jejich opotřebení. Mohou se například trochu zkřivit a najednou jde hůře zamykat a odemykat. Alespoň jednou za rok zkontrolujte, zda dveře dobře sedí v pantech a západka zámku přesně pasuje do zárubně. Ideální je dveře kontrolovat při výrazných změnách počasí, tedy na jaře a na podzim.

 

Včas zámek vyměňte

Životnost zámků je asi 5 až 10 let. Záleží na počtu otočení klíčem neboli na počtu průchodů. Pečlivou údržbou se ale můžete dostat k horní hranici. Pak už se ale výměna doporučuje. A to i v případě, kdy zámek zdánlivě funguje bez problému. Důvodem je nejenom fyzické opotřebení, ale také zastarání bezpečnostních ochranných prvků. Doporučuje se vybrat takový, který má minimálně 3. nebo 4. bezpečnostní třídu.
Výměnou zámku ostatně můžete výrazně zvýšit odolnost dveří proti násilnému otevření.
Zámky se dělí do čtyř bezpečnostních kategorií, přičemž čtvrtá třída je nejvyšší a nejbezpečnější. Pokud máte dveře, u kterých postačí vyměnit vložku a zámek, můžete se zajímat o to, jak si z množství nabízených výrobků vybrat správně. Do bezpečnostních dveří se montují vložky, které jsou odolné vůči otevření pomocí odvrtání, planžetovému systému, metodě bumping a dalším.

Princip cylindrické vložky je stejný, liší se v bezpečnostních prvcích

Potřebné údaje

Při koupi zámku musíme znát, zda máme pravé, či levé dveře. Zjistíte to tak, že si stoupnete ke dveřím ze strany, na níž jsou panty vidět. Pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo, u levých dveří je to opačně. Je zapotřebí znát také rozteč – tedy vzdálenost mezi středem kliky a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Ta může být oboustranná, jednostranná či knoflíková.

Správný rozměr určíte tak, že změříte tloušťku dveří a vyberete odpovídající rozměry vložky.

Potřebujete změřit vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnější strany dveří, vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub cylindrické vložky a vnější hranou kování z vnitřní strany dveří.
Spojením obou rozměrů získáte požadovanou velikost cylindrické vložky, např. 29 + 35 mm. Velikost má být rovna nebo větší než tloušťka dveří včetně kování. Cylindrická vložka by neměla přesahovat kování na každé straně dveří o více než 3 mm.

Součástí bezpečnostního zámku je bezpečnostní karta, bez které zámečník nesmí udělat kopii klíče. Při ztrátě nebo krádeži klíče je nutné vložku co nejdříve vyměnit nebo překódovat, což je podstatně levnější. Co to znamená? Po domluvě se zámečníkem budou do těla stávající vložky nainstalována nová vnitřní stavítka. Dveře tak nepůjdou odemknout původním klíčem, ale jen tím novým, který k výměně obdržíte.

Při koupi vložky jsou důležité rozměry

Kódové kombinace

Ještě dál jdou takzvané vložky „2 v 1“ (od značky FAB) nebo „3 v 1“ ( Semafor od společnosti Mul-T-Lock). Vložky jsou navrženy tak, aby si zákazník, kdykoliv je to pro něj vhodné, mohl změnit kódovou kombinaci své vložky ve dveřích, u visacího zámku a podobně. Jde o jednoduchý úkon, při němž u typu Semafor je pouze důležité respektovat správné pořadí použití klíčů. Užíváním klíče další barvy dojde k vyřazení klíče předchozího barevného provedení z provozu.

Zákazník obdrží tři sady klíčů a nejprve používá klíče označené zeleně. Pokud dojde ke ztrátě klíče zelené barvy, použije se klíč žlutý, klíč zelený již nefunguje a nelze jím odemknout ani zamknout. Všichni uživatelé začnou používat klíče označené žlutě. Jakmile nastane potřeba opět změnit kombinaci, použije se klíč červený. Dojde-li k vyčerpání všech možností překódování, je možné vložku zámku nechat v autorizovaném středisku přestavět na novou kombinaci klíčů a znovu začít používat zelený klíč.

Kvalitní cylindrické vložky, visací zámky a jiné přídavné uzamykatelné mechanismy poznáte podle toho, že jsou certifikované v akreditovaných zkušebnách dle norem ČSN EN 1303, ČSN EN 1627 a ČSN 12320.

Zvolte vždy raději variantu s bezpečnostními klíči

 

Dveřní zámky a vložky