Dveře v interiéru
Vybírat dveře do interiéru je zdánlivě snadné, protože na trhu je k dostání nepřeberné množství typů v mnoha designových variantách. Vybrat si dveře do chalupy však může být problém.
Pokud jde o dveře do vnitřních prostor domu, seženete téměř cokoli od nenápadného konzervativního designu až po výrobky s netradičními tvary prosklení i originálními povrchovými dekory. Z nabídky si vybere téměř každý, ale problém může nastat, pokud hledáte nové dveře do staré chalupy a nechcete se zpronevěřit tradičnímu duchu venkovského stavení.
Staré versus moderní
V něm bývaly obvykle jednoduché dřevěné dveře, často s prosklením v horní polovině a jen málokdy s nějakým výrazným dekorem. Nahradit je jakoukoli moderní variantou je problematické, i kdybyste vybrali sebekvalitnější výrobek. Většinou totiž ve venkovském stavení působí až příliš strojově dokonale a jednoduše se tam nehodí. Samozřejmě to neplatí vždy, ale pokud má jednoduchý design i nejčastěji používané materiálové provedení současných interiérových dveří ladit se starým domem, měl by být v podobném duchu i celý interiér, povrch podlah i další doplňky. Nechceme tím říct, že by se volbě dveří mělo přizpůsobit zařízení interiéru. Jde spíše o to, že i venkovská rekreační chalupa může být uvnitř vybavena a zařízena jako moderní městský byt a pak není důvod snažit se za každou cenu hledat dveře v designu, odkazujícím na tradiční venkovský vzhled.
Přinejmenším několik základních typů kazetových dveří, které by měly požadavku na „chalupový“ vzhled, však na trhu najdete. A pokud ne, je vždy možnost nechat si dveře vyrobit nebo se porozhlédnout po inzerátech či nabídkách stavebních bazarů, kde bývají staré dveře z masivu poměrně často na prodej. Dají se sehnat velmi levně, ale obvykle vás bude čekat jejich pracná obnova, která může zahrnovat odstraňování starých nátěrů, výměnu zámků i převrtávání pantů. Ale může to stát za to, protože někdy seženete dokonce i za odvoz opravdové poklady.
Bezpečné prosklení
Nejste-li omezení nutností volit dveře v souladu s chalupářským, nebo dokonce starožitným zařízením interiéru, můžete si vybírat z nepřeberného množství výrobků. Ale i v tomto případě se vyplatí zúžit výběr podle určitých kritérií.
Zvláště v menších místnostech je velmi důležité prosklení, které může zvýšit nebo naopak omezit podíl přirozeného denního světla a ovlivnit i dobu, po kterou toto světlo do té či oné místnosti přes den dopadá. A u prosklení je důležité bezpečnostní hledisko, protože dveře jsou jednoduše v pohybu, občas se zabouchnou kvůli průvanu nebo do jejich skleněné části nechtěně narazíte při manipulaci s rozměrnějšími předměty.
Výrobce dveří Solodoor doporučuje pro zajištění bezpečnosti u dveří, které jsou umístěny ve frekventovaných prostorech nebo třeba v dětském pokoji, využití čtyřmilimetrového tvrzeného či osmimilimetrového bezpečnostního skla. V takovém případě lze zvažovat i celoskleněnou variantu včetně mléčného skla, které zajistí soukromí a zároveň propustí maximum slunečních paprsků.
Mezi bezpečnostní kritéria patří i směr otevírání dveří, který by měl být u malých koupelen i toalet vždy ven pro případ, že by uvnitř někdo zkolaboval nebo došlo k úrazu. I ve starším domě může být výměna dveří příležitostí k případné výměně či úpravě zárubní, aby bylo možné toto opatření dodržet.
Současné materiály
Často voleným materiálem povrchu dveří je v současné době odolný CPL laminát, který vydrží poměrně velký mechanický nápor, nevybledne a není citlivý vůči vlhkosti. Existuje v hladké variantě, ale dokáže rovněž imitovat strukturu dřeva včetně jemného rýhování.
Dostatečně odolnou alternativou k CPL laminátu je i hladká PVC fólie a plastický 3D polypropylen, k levnějším variantám patří povrch z kašírovací fólie, která běžným nárokům provozu domácnosti rovněž vyhoví.
Dveře mohou být rovněž opatřeny nástřikem barvami ve standardní škále odstínů (RAL) a pro příznivce přírodních materiálů je kromě dveří z „masivu“ k dostání i řada výrobků, u nichž se kombinuje dřevo a dřevěné dýhy.
Základním materiálem pro výplň dveří je ztužená papírová voština, jejíž výhodou je nízká hmotnost. Jinou variantou je odlehčená dřevotřísková deska neboli DTD, která je pevnější a lépe hlukově izoluje. Existují rovněž rámové dveře, které sestávají z rámu a do něj vsazených výplní, obvykle vyrobených z dřevovláknitých MDF desek.
Jak vybírat dveře
Dveře jsou velmi viditelnou součástí interiéru. Je to vlastně něco jako dominantní kus nábytku, který by měl sloužit dlouhá léta a souznít s interiérem bez jakýchkoli rušivých pocitů. Proto je kromě materiálových, hmotnostních či bezpečnostních kritérií velmi důležitý i jejich samotný vzhled.
Je vždy dobré vybírat dveře přímo v obchodě nebo ve showroomu výrobce, protože bezprostřední pohled i dotek vám napoví více, než fotografie na e-shopu či v katalogu. Dveře mohou s interiérem nenápadně splývat, ale lze volit i výrazný design a netradiční povrchové dekory, barvy i vzory. Tak se stanou dveře v interiéru i výtvarným artefaktem dodávajícím podobnou atmosféru jako obraz na stěně.
Volbu mezi plnou a prosklenou variantou vždy dobře zvažte. Výhody prosklení jsou poměrně jasné a lze mezi ně počítat nejen větší světelný zisk v místnosti, ale i o něco větší pocitové propojení jednotlivých prostor v domě. Plné dveře naopak jednotlivé prostory lépe oddělí, umožní v případě potřeby více nerušený pobyt v jednotlivých místnostech a nehrozí u nich případné rozbití skla. Samotné prosklení včetně celoskleněných dveří dává rovněž prostor k různým netradičním pojetím včetně pískovaných reliéfů, dekorativních polepů, využití vitráží nebo vytvoření vlastnoručních vitrážových imitací s použitím speciálních barev na sklo.
Pro dřevěné kazetové dveře do venkovských domů a chalup se nabízí celá řada variant prosklení v tradičním duchu od mléčných skel s jednoduchými pískovanými vzory až po neprůhledná, ale světlo propouštějící ornamentní skla s dekorativní strukturou povrchu.
Dobré rady
- Nezapomeňte, že v případě nutnosti šetřit místem, ale i z estetických důvodů, je možné zvolit některou z variant posuvných dveří. Mohou to být dveře, zasouvané do stavebního pouzdra, ale i výrobky využívající systém posuvných kolejnic.
- Půjdete-li cestou recyklace, počítejte s tím, že nízkou pořizovací cenu navýší další náklady: pořízení nářadí na odstranění nátěrů, investice do louhování, nářadí a materiál pro nátěr i nástřik barev nebo laků, obnova či výměna zámků a kování. I přesto může být tato varianta pro chalupu skvělým řešením.
Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem a Shutterstock