Dveře pro bezpečí
Při zabezpečení rekreačního objektu se obvykle nejprve zaměříme na vstupní dveře. Aby byla jejich ochrana skutečně účinná, volíme pouze certifikované, vyrobené přímo na míru.
Mimo sezónu, kdy značná část chat a chalup osiří, nemusí zloději při vloupačce spěchat. Namísto násilných postupů navíc častěji volí SG metodu čili bumping, jejíž pomocí otevřou dveře v několika vteřinách speciálně upraveným univerzálním klíčem, a dokonce za sebou při odchodu i zamknou. Je proto nasnadě jim jejich záměr co nejvíce ztížit. S ohledem na hodnotu nemovitosti a samozřejmě i majetku, který chceme uvnitř ochránit, volíme odpovídající způsob mechanického a elektronického zabezpečení.
Jen žádné náhradní řešení
Snaha o zvýšení odolnosti starých dveří, například závorou, se podle odborníků na zabezpečení míjí účinkem, ba spíše jejich bezpečnostní funkci oslabí zásahem do dveřní konstrukce. Nepříliš dobrou volbou jsou také obyčejné plechové dveře nejisté provenience mívající 8 jisticích bodů, zatímco certifikované bezpečnostní dveře jsou zajištěny víc než dvojnásobkem. Vstup do domu bychom proto měli řešit instalací certifikovaných bezpečnostních dveří ve III., případně IV. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním v totožné třídě.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Dveře:
Jaké dveře na chalupu?
Jak zabudovat dveře
Posuvné dveře šetří místo
Jak vybrat správné dveře
Dveře do chalupy
Vybíráme dveře
Dveře v interiéru
Posuvné dveře
Dveře na chalupu
Vyrábíme dřevěné dveře
________________________________________________________________________
Máme u nich jistotu, že zdárně prošly bezpečnostní a protipožární zkouškou a získaly atest stavební zkušebny a národního bezpečnostního úřadu, že tudíž za vynaložené finance začínající zhruba na 20 tisících korunách, dostaneme odpovídající kvalitu.
Certifikovaný výrobek
Dveře mají tuhou ocelovou kostru s oboustranným pancéřováním, jsou vybaveny integrovaným rozvorovým zamykacím systémem, jisticími body, povětšinou ve formě zdvojených ocelových čepů, které maximálně eliminují síly při napadení dveří a chrání je proti vypáčení. Osazeny jsou bezpečnostní vložkou i zámkem, pancéřování zámku je zesíleno speciálním plechem. Vyrábějí se na míru, čímž nás neomezují standardní rozměry. A nemusí být ani plné. S pomocí prosklení ve stejné bezpečnostní třídě vytvoří funkční celek s garantovanou odolností.
Ideální je bezpečnostní dveře vsadit do nové bezpečnostní zárubně. Nechceme-li bourat, je velká šance, že půjdou instalovat do původní zárubně. Posoudit to však musí odborník z dodavatelské firmy.
Přídavné bezpečnostní dveře mohou být řešením tam, kde výměna není možná, zejména u památkově chráněných objektů. Montují se na vnitřní stranu původních dveří, jejich vnější strana zůstane nezměněna.
Další možností je výroba kopie původních dveří se zesílenou konstrukcí a bezpečnostními prvky totožnými s novým typem dveří.
Dobré rady
- Pořízení bezpečnostních dveří konzultujte s výrobcem od návrhu po realizaci.
- Ujistěte se, že nabízené dveře mají certifikaci, a že je dodavatelská firma schopna zajistit jejich profesionální montáž, záruční a pozáruční servis.
- Dveře můžete doplnit elektronickým zámkem, čtečkou otisků prstů a digitálním kukátkem umožňujícími dálkové ovládání.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock