Speciál Dveře: Dveře na chalupu
Výběr vhodných dveří na chalupu může být někdy problémem zvláště u vchodových. Ty by měly odpovídat charakteru starého venkovského domu, ale zároveň vyhovět moderním bezpečnostním požadavkům.
Vchodové dveře lze vybírat ze vzorníků hotových výrobků celé hodiny. Design, barvy, materiály i konstrukce moderních dveří jistě uspokojí majitele novostaveb, ale najít v sortimentu hotových dveří vhodný typ do starší chalupy už může být problémem. Obvyklým řešením je pak výroba na zakázku. Ta se však může prodražit a ne vždy nabídne takové možnosti kombinace různých bezpečnostních prvků a příslušných záruk, jaké si mohou dovolit velcí výrobci. Proto má smysl seznámit se i s nabídkou hotových či na objednávku dodávaných dveří renomovaných značek co nejdůkladněji. Dost možná nakonec objevíte dveře nejmodernější konstrukce, které půjdou s vaší chalupou dohromady.
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Dveře:
Dveře do chalupy
Vybíráme dveře
Dveře v interiéru
Posuvné dveře
Vyrábíme dřevěné dveře
Jaké dveře na chalupu?
Jak zabudovat dveře
Posuvné dveře šetří místo
Dveře pro bezpečí
Jak vybrat správné dveře
________________________________________________________________________
Základní požadavky
Je možné, že do vašeho rekreačního domu spokojeně vstupujete skrze bytelné staré dveře s ručně vyřezávanými dekory, které dobře slouží už desítky let a není důvod se jich zbavit. Ale patrně nesplňují přísná kritéria na bezpečnostní, požární a izolační odolnost.
Takové dveře by jistě bylo škoda měnit, zvažte tedy spíše jejich případnou rekonstrukci a posílení bezpečnostních prvků. Taková úprava může znamenat obnovení nátěru včetně odstranění starých vrstev louhováním, výměnu zámků a kování či přidání dalšího zámku, rekonstrukci truhlářských spojů, přesklení a doplnění různých těsnění. Kompletní rekonstrukce může nakonec vyjít i dráž než výroba nových dveří. Zvažte tedy, zda stojí za to a co všechno zvládnete svépomocí. Ale pravdou je, že staré dveře mají často nenahraditelný půvab a jsou součástí domu. Mívají také atypické rozměry, které znemožňují výběr z nových výrobků standardních velikostí.
Dojdete-li však definitivně k závěru, že se musí staré dveře vyměnit a nahradit, je důležité vybírat mezi těmi, které splní řadu důležitých kritérií. Neztraťte se však v záplavě nejrůznějších marketingových vějiček a frází, kterými vás zahrnou výrobci a prodejci. V klidu zvažte, zda je nutné nahrazovat staré dobré palubkové dveře do chatičky monstrem, které by mohlo uzavírat bankovní sejf.
Bezpečné a odolné
V každém případě by bylo škoda nevyužít možnosti omezit díky novým dveřím tepelné ztráty. Schopnost akustické izolace nemusí být u dveří do chalup a chat až tak důležitá. Za zvýšenou pozornost naopak stojí bezpečnostní prvky, bytelnost a odolnost samotné základní konstrukce. Zvláště osamoceně stojící a mimo víkendy neobývané objekty bývají terčem zlodějů. A je mnohokrát potvrzeno, že příliš složitá a zdlouhavá cesta k lupu včetně nedobytných dveří zloděje odradí.
Smysl připlácení za vysokou protipožární odolnost v případě vchodových dveří na chalupu spíše zvažte, někdy se tak dá ušetřit dost peněz, aniž byste museli dělat kompromisy s bezpečností a robustností konstrukce.
Solodoor například vyrábí bezpečnostní dveře bez protipožárních úprav, jejichž základem je zesílený smrkový rám s robustní výplní z plné dřevotřísky. Tato konstrukce podle výrobce zajišťuje, že vchodové dveře jsou dostatečně pevné, aby bez problémů odolaly případným pokusům o mechanické poškození. Do výbavy dveří patří i zesílený pant s vyšší odolností a zámek s roztečí 90 mm. Dveře lze doplnit bezpečnostním kováním.
Pro vstupní dveře výrobce doporučuje vysoce odolný laminátový povrch CPL 0,2 nebo 0,8 mm s dekorem v barvě dřeva různých stromů v provedení buk, bříza, olše, javor nebo mahagon. Zvolit lze i jednobarevné plochy v různých barvách bez dřevěné struktury.
Volba materiálu
Široká škála dostupných designů a možnost objednat si různé kombinace v současné době vybízejí k výběru i mezi materiály, které byly ještě před nedávnem představitelné pouze v souvislosti s novostavbou či městským exteriérem.
Strohé hliníkové dveře samozřejmě nesladíte s roubenkou, ale řadě domů některé typy dveří z moderních materiálů a jejich kombinací bez problémů vyhoví a bylo by škoda nevyužít jejich skvělých vlastností. Pravděpodobně tedy budete srovnávat výhody plastu, dřeva a hliníku. Dřevo představuje nejlepší tradici a stále spolehlivou volbu, plast vítězí u mnoha lidí díky kombinaci dobrých užitných vlastností a příznivé ceny a hliník po boku obou už zmíněných materiálů nabývá na popularitě kvůli své exkluzivitě, nezničitelnosti a nulovým nárokům na údržbu.
Dveře z hliníku
Hliníkové dveře jsou poměrně drahé, ale chcete-li mít přehled o nejnovějších trendech, je nutné brát tento materiál v úvahu z řady důvodů. A to zejména tehdy, pokud uvažujete o dveřích do moderní dřevostavby, nově postaveného rekreačního domu nebo chaty.
Mohly by vás zaujmout, pokud lze jejich vzhled skloubit s vaším domem a chcete pojmout nákup vchodových dveří jako investici na desítky let. Tyto nároky hliník splní, stejně jako kritérium téměř bezpracné údržby (stačí jen občas očistit), odolnosti a bezpečnosti. Vchodové dveře z hliníku nejlépe odolávají horku i mrazům, nemění svůj tvar, nerezaví, vyznačují se dlouhou životností a mohou bez dalších investic sloužit opravdu dlouhou dobu.
Dřevěné dveře
U vstupních dveří ze dřeva se v každém případě dostanete na nižší ceny při zachování vysoké kvality a řady dobrých vlastností. Dřevo lze navíc snadněji sladit s tradičními materiály starších chalup i chat, a když se o dřevěné dveře postaráte, vydrží rovněž desítky let. Nejde tedy o jednorázovou investici bez další údržby a s ní spojených nákladů, ale nižší cena a tradiční vhled tyto nevýhody vyvažují.
Dřevěným dveřím neprospívá vlhké prostředí ani extrémní rozdíly teplot mezi venkem a vnitřkem. Trochu paradoxně jim prospívá spíše chladnější tradiční zádveří než vytopený interiér přímo za vchodem. Extrémní rozdíly mohou vést k tomu, že dřevo dál pracuje, kroutí se a dveře pak nedostatečně těsní.
Dveře plastové
Vstupní dveře za rozumnou cenu mohou být i z plastů. Výrobci dnes poměrně halasně upozorňují, že problémy výrobních technologií z devadesátých let jsou minulostí a na plast je už dávno spolehnutí. Za špičku v současném sortimentu plastových vstupních dveří bývají označovány například dveře s výplněmi ze speciálního sklolaminátu GFK. Od dříve vyráběných plastových dveří se liší nejen materiálem, který je velmi odolný a dobře izoluje, ale také konstrukcí. Výplň se do dveřního křídla nevsazuje, ale přímo se na něj lepí. Díky tomu jsou výsledné vstupní dveře pevné, tvarově stálé a lze jim vtisknout originální vzhled. Oproti dřevěným dveřím je jejich cena zhruba poloviční.
Co do interiéru
Řeč je sice zejména o vchodových dveřích, ale někdy má smysl sladit s nimi i dveře interiérové. Ty nemusí být tak robustní, jako dveře vchodové. Při běžném provozu domácnosti postačí standardní povrchová úprava (například dýha) nebo obvyklé typy nátěrů používané na masivní dřevo. Důkladnější ochranu povrchu dveří poskytne například laminátová CPL fólie, která dveře brání před oděrem. Fólie a CPL povrchy vytvářejí i plastickou strukturu a jsou téměř k nerozeznání od klasického dýhového vzhledu povrchů dveří. Výhodou těchto fólií je také barevná stálost a snadnější údržba bez nebezpečí poškození čisticími prostředky.
Při pořizování nových dveří zvažte i jejich částečné prosklení. Atmosféra v interiéru se může s různými typy prosklení dveří zcela změnit. U větší skleněné plochy je vhodné osazovat dveře bezpečnostním sklem, které se při nárazu neroztříští na ostré kousky, nebo polepit sklo fólií.
Odkaz tradice
Chcete-li rekonstruovat stávající dveře, vyrábět repliky nebo hledat na trhu výrobek, který by se požadovanému tradičnímu vzhledu co nejvíce přiblížil, je dobré vědět něco o tradičních konstrukcích vchodových dveří venkovských domů.
Nejstarší dveře bývaly jednokřídlé. Na jedné straně mělo křídlo v trámku točnici, která se otáčela ve srubové stěně. Pak přišly vnější kovové závěsy otáčející se na hácích upevněných v ostění. Dveře bývaly z fošen či prken, které se na vnitřní straně zpevňovaly příčnými dřevěnými svlaky. Podle této výztuže zabraňující zkroucení nebo zborcení křídla se označují jako dveře svlakové.
Aby se předešlo svěšení křídla, začala se mezi horní a dolní svlak umísťovat vzpěra tvořící s nimi písmeno Z. Konstrukce svlaků se pak zjednodušila do křížové podoby a skryla se uvnitř dveří.
Později se rozšířily dveře výplňové (kazetové). Zárubeň je z trámů, někdy obložených prkennými profilovanými obložkami. Především vstupní dveře bývaly i s nadsvětlíkem, často s barevnými a jinak zdobenými skly.
Dřevěné dveře se dvěma křídly mívají rámovou neboli výplňovou konstrukci. Nosnou kostrou je obvodový rám, do něhož se vkládají různé deskové výplně.
www.solodoor.cz, www.perito.cz, www.termolux.cz
Text: Richard Guryča
Foto: Richard Guryča, Tomáš Krásenský a archiv firem