U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Druhý domov na farmě
Kategorie: Návštěva | Autor: Pavel Veselý
Fenomén chataření a chalupaření je v českých zemích rozvinutý nebývalým způsobem, jaký není v ostatních evropských státech obvyklý. Přesvědčili jsme se o tom nedávno také při návštěvě středního Skotska, v přímořském městě Leven, kde našimi hostiteli a průvodci byli mladí manželé Lucie (původem Češka) a Alan.
Podle nich letní pobyty ve vlastní chatě nebo chalupě nemají ve Skotsku tradici a prakticky neexistují ani dnes. V podstatě jen velmi bohatí lidé mají někde druhý dům, do kterého jezdí trávit volný čas. Takové letní sídlo se ale nepodobá české chalupě, nýbrž městskému domu s komfortním a pohodlným vybavením. V tom případě si jej ovšem užívají se vším všudy, to znamená, že někdo ze sousedství o dům pečuje, udržuje trávu a květiny; ne aby majitel jako u nás jednu sobotu natíral plot a druhou dělal výkop pro septik…
Skotská dovolená
* Jak tráví většina Skotů dovolenou?
“Tradičně jezdí k moři, alespoň jednou za rok se z deštivé a poměrně chladné krajiny pořádně vyhřát. Mnoho rodin si někde na jihu pronajímá karavan, ovšem v poslední době přibývá těch, kdo mají karavan svůj, trvale umístěný u moře nebo v nějakém jiném turisticky zajímavém místě. Naši přátelé si na jaře koupili v horách luxusní karavan, kterému se říká ‘log cabin’. Má dvě ložničky, kuchyňský kout, obývák s terasou a stojí trvale umístěný v kolonii několika desítek podobných karavanů.
Běžné je také pronajímat si na dovolenou nebo na výlety pokoj se snídaní (Bed
& Breakfast) – ať už je to v některé části Anglie a Skotska, nebo v oblíbeném Španělsku, Řecku či na Kanárských ostrovech.”
* Jakým jiným způsobem prožívají a naplňují lidé ve Skotsku svůj volný čas?
“I ve větších městech bydlí hodně lidí ve vlastních domech s velkými zahradami, které rádi přestavují nebo různě vylepšují. Mají rádi sport a ve zdejším případě pro ně například golf není hrou jen pro horních deset tisíc. V parcích a zahradách hrají bowling, provozují jachting, chodí na výlety do kopců a navštěvují historické památky.”
Život ve skotském víkendovém domě
* Vaše rodina shodou okolností vlastní dům na venkově pro rekreaci. Jaká je jeho historie a jak k jeho koupi došlo?
“Shewington je farma se čtyřsetletou historií, ležící sedm mil jižně od Edinburghu a devět mil od moře. V minulosti prošla mnoha úpravami. Do roku 1979 se v ní chovaly ovce a krávy a pěstovalo se žito a oves, avšak jakmile zemřel její majitel, přešly pozemky do vlastnictví zdejšího velkostatku, protože syn a vdova nechtěli dále hospodařit. Po několika letech se statek rozhodl farmu prodat, už bez polí a pastvin. Nabízel ho i lidem z města, u kterých nepředpokládal, že zde budou hospodařit. Tehdy Shewington koupili Alanovi rodiče Margaret a Jim.”
* Změnilo vlastnictví farmy nějakým způsobem život Alanovy rodiny?
“Rozhodně změnilo, protože se rodiče se svými třemi syny na několik let na farmě usadili a členové rodiny dojížděli denně do zaměstnání a do škol do Edinburghu. Po čase koupili rodiče ve městě byt a na farmu začali jezdit jen v letních měsících a o víkendech.”
* Nevyužili zahradu například k sadaření nebo k pěstování zeleniny?
“To tady není zvykem. Na farmě se zelenina nikdy nepěstovala, snad jen pár bylinek pod oknem. Na zahradě zasadili Jim a Margaret několik jabloní a jednu švestku, ale to jen tak pro radost, rozhodně se z úrody nedělají kompoty nebo hory marmelád, jak je zvykem v Čechách.”
* Kamenný dům je na první pohled malebný a přitažlivý, má vysokou estetickou hodnotu, ale není na víkendové pobyty nebo celoroční obývání příliš chladný?
“Jim a Margaret jej v osmdesátých letech modernizovali, takže například kuchyně má veškeré současné vybavení. V místnostech sice zůstaly romantické krby na dřevo, ale dům vytápí ústřední topení na lehké oleje, které je navíc elektronicky řízeno, takže se rozběhne ještě před naším příjezdem.
Nábytek v domě je směsicí staršího vybavení z rodinného majetku a nově koupených předmětů v měšťanském stylu. Rozhodně i v tomto případě se potvrzuje, že letní byt ‘skotského střihu’ nepředstavuje trampskou chatu nebo horskou chalupu, nýbrž rodinné sídlo s veškerým komfortem.”
1 Do Shewingtonu se sjíždí celá široká rodina, podobně jako Lucie, Alan, Jákob a Barnabáš Millerovi
2 Jako většina domů na britských ostrovech, je i bývalá farma Shewington postavena z kamene
3 Odpočinkové zákoutí u severovýchodní strany domu
1 Kuchyně je vybavena běžným moderním zařízením
2 Pro slavnostní příležitosti je vyhrazena jídelna
3 V jídelně se také příjemně odpočívá
4 V rozlehlé kuchyni je místo na stolování i hry dětí
5 Schodiště spojuje přízemí domu, kde jsou kuchyně, obývací pokoj a jídelna, a patro, vyhrazené čtyřem ložnicím
6 Meditativní místo u okna v prvním poschodí, odkud se dá dohlédnout k devět mil vzdálenému moři