U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
DRTIČE ZAHRADNÍHO ODPADU
Kategorie: Zahrada | Autor: JAN TŮMA
Každá zahrada produkuje během roku spoustu zahradního odpadu – trávy, zbytků zeleniny a hlavně větví a výhonů při prostříhávání stromů a keřů.
Pálení je zakázáno, nejrozumnější je odpad rozdrtit a rozmělnit pomocí drtiče zahradního odpadu a zrychlit tak jeho biologický rozklad v kompostu. Získaným humusem v následujícím roce zkvalitníme půdu, takže nemusíme tolik utrácet za syntetická hnojiva a chemii. Drť a štěpky z větví ale také výborně poslouží k zakrytí půdy pod jahodníky, ozdobnými keři i stromy, aby jako mulč zamezily růstu plevele, v létě mulčování sníží odpařování vody z půdy.
Drtič vybíráme podle odpadu
Menší přenosné nebo pojízdné drtiče (označované někdy i jako kompostéry nebo štěpkovače), v cenách od 3 do 12 tisíc korun, nabízí na našem trhu nejméně patnáct výrobců, každý většinou v několika typech. Obvykle 12 až 25 kg těžký stroj spočívá na trojnožce nebo na dvoukolovém podvozku a v dosahu rukou má trychtýřovité hrdlo, kterým se shora vkládají větve o průměru do 40 mm nebo zahradní bioodpad. Poměrně hlučný drticí mechanizmus pohání elektromotor o příkonu 1000 až 2500 W.
Pokud hodláme drtičem likvidovat převážně holé větve, odstřižky ze živého plotu a listí, vystačíme s menšími typy s nízkým hrdlem. Ty ale mají z bezpečnostních důvodů jen úzká hrdla, nebo zúžená pružnou vložkou. Pokud bude převažovat zelinářský odpad a silnější větve s výhony, je lépe zvolit drtič s „komínovým“ hrdlem, které se bezpečněji plní objemnými zbytky rostlin, spadaným ovocem a třeba i kuchyňskými bioodpady. Pro uživatele s malou výškou však budou hodně nešikovné. Ještě víc však při výběru záleží na použitém systému drticího mechanizmu.
Tři odlišné principy drticího mechanizmu
Drtiče s nožovým kotoučem co do principu připomínají krouhač zeleniny – převažují u 70 % nabízených typů. Větve je nutné tlačit na šikmo uložený kotouč, obvykle s párem vyměnitelných oboustranně broušených nožů, poháněných bez převodů přírubovým elektromotorem, konajícím 1600 až 2800 otáček za minutu. Drcení rotujícími noži je bohužel zdrojem hluku až 105 dB, takže musíme zvážit, zda v hustější zástavbě si neznepřátelíme sousedy. Nožový rotor mívá průměr 150 mm a k jeho disku je přišroubován jeden, dva nebo tři výměnné nože. Po opotřebení nebo při poškození tvrdým předmětem (vyštípnutý břit) lze nůž povolením šroubů odmontovat a obrátit tak, aby pracoval nepoškozený břit. Pokud tyto drtiče nepoužívají vtahovací (podávací) mechanizmus, hrozí při najetí silnější suché větve zpětný ráz, který může neopatrnému uživateli způsobit i zranění.
Menší typy s elektromotorem kolem 1 kW dokážou drtit větve do průměru 25 mm, větší – s motorem kolem 2,5 kW -rozsekávají větve až do průměru 40 mm na tenké štěpky. Elektromotor je u všech typů proti přetížení chráněn tepelnou pojistkou. Ke zjemnění štěpků až na dřevěnou drť (piliny) osazují někteří výrobci po jedné straně šachtu v místě rotujícího kotouče několika kolmými noži. Drtiče AL-KO s pěti přídavnými noži tento systém označují jako „Dynamic Micro“, drtiče Viking kombinují vrtulový a trhací nůž, což označují jako „Multi-cut“. Záběr nožů lze u některých typů seřídit zvenčí nastavovacím šroubem. Většina drtičů umožňuje i změnu směru otáček, aby bylo možné uvolnit mechanizmus v případě zablokování houževnatou či příliš silnou větví.
Drtiče s frézovacím válcem jsou proti předchozím velice tiché (hlučnost okolo 84 dB), což je doporučuje k použití i na zahradách v městské a hustější zástavbě. Vhozené větve jsou pomalu a bez nebezpečí zpětného vrhu vtahovány do drtiče vícezubou válcovou frézou, která je přitlačuje na hliníkovou přítlačnou desku nebo na hladký otočný válec. Postupně se zvyšujícím tlakem jsou větve rozmačkány a drceny ostrými zuby frézy, otáčejícími se 40x za minutu, až do podoby třísek. Pokud dojde výjimečně ke vzpříčení silné větve, lze tlačítkem zapnout zpětný chod motoru. Také u těchto drtičů je průměr drcených větví omezen na 40, výjimečně u měkkého dřeva na 44 mm.
Drtič s příkonem 2,5 kW dokáže při dobré organizaci přísunu zpracovat na prach a drť za hodinu až 150 kg větví. Životnost frézy a přítlačné desky při běžném používání je několik let. Obě součástky jsou výměnné a dají se zakoupit jako náhradní díly. Drtiče se šnekovým řezacím ústrojím prosazuje zejména Bosch. Šikmo uložený šnek (jako u mlýnků na maso), avšak s vybroušeným ostřím na závitech, vtahuje, řeže a na třísky drtí větve do průměru 30 až 35 mm s výkonem až 120 kg/h.
Jak je od sebe rozeznáme?
Jak řezací šnek, tak frézový válec vyžadují velmi malé otáčky, a proto jsou drtiče vybaveny planetovou převodovkou, která bez hluku a s minimálním objemem dokáže rapidně snížit otáčky použitých elektromotorů, konstruovaných tak, aby poskytovaly co možná nejvyšší krouticí moment. Drtiče s frézou se na první pohled prozradí vodorovnou osou vyčnívajícího pláště elektromotoru a svislým krátkým výpustním hrdlem, šnekové drtiče a nožové drtiče mají elektromotor umístěn zespodu na korpusu drtiče.
Závěsný koš a větší kola nemají chybět
Drť a štěpky padají výsypným kanálem do podstaveného nebo zavěšeného koše nebo vaku, který může nahradit i podstavené zahradní kolečko. Sběrné koše a vaky mají mít kapacitu 50 až 80 litrů. Koše jsou z nerozbitných plastů a dají se omýt vodou. Drtiče z letošní nabídky jsou většinou vylepšeny plastovými trychtýři, které zvětšují plnicí otvor, a také praktickými pěchovači, které umožní protlačit do stroje až o 40 % více „zeleného“ odpadu – stvolů, lodyh a listí, bez ohrožení rukou. Výrobci dávají přednost větším pojezdovým kolům, která se neboří v zahradním terénu a šetří trávník i sílu k přepravě.
Pokud vybíráme z několika typů drtičů, je dobré si ještě v prodejně vyzkoušet jejich pojezd tahem za držadlo, které nesmí chybět. Čím lépe má vyvážené těžiště (to se v katalogu nepozná), tím snazší a pohodlnější bude jejich transport po zahradních cestách a schodech.
www.al-ko.cz, www.wolf-garten.cz, www.mountfield.cz, www.bosch.cz, www.brill.cz, www.gardena.cz
***
TŘI RŮZNÉ PRINCIPY DRCENÍ ODPADU
A) Drtiče s nožovým diskem připomínají krouhač zeleniny
B) Drtiče se samovtahovacím šnekovým nožem pracují podobně jako mlýnek na maso
C) Drtiče s frézovacím válcem stažené větve rozmačkají a pak rozdrtí
PAMATUJTE
* U levnějších a hlučných drtičů s rotujícími noži musíme počítat se zpětným vyhozením silnějších větví. Mohou nás udeřit, nebo se vzniklým rázem převrhnou!
* Protože jde o elektricky poháněné stroje, navzdory jejich bezpečnému elektrickému krytí je nepoužíváme za deště, neukládáme do vlhkého sklepa a neomýváme proudem vody z hadice.
* Technika bohužel nepozná rozdíl mezi silnější větví a lidskou rukou. Proto pokud je drtič připojen kabelem k zásuvce, nikdy se nepokoušejme sahat dovnitř, abychom se přesvědčili, proč se například mechanizmus zasekl. Bezpečně se s nimi dá pracovat s plastovými pěchovači. Dražší drtiče mají nouzový spínač nebo mechanickou brzdu, které zastaví nožový disk během 2 až 3 sekund.
* Pokud od drtiče jen na chvíli odcházíme, kabel raději odpojíme, protože tajuplný stroj láká zvědavé děti vyzkoušet si, jak to rozdrtí větvičku nebo proutek. Komfortní výrobky jsou proto vybaveny dětským zámkem.
O autorovi| TEXT: JAN TŮMA
Popisy k obrázkům
Mountfield nabízí výkonný drtič TopLine 2400 s odklopnou plnicí hlavou pro štěpkování větví až do 45 mm (cena 7911 Kč)
Drtiče Bosch-Rapid s řezacím nožem jsou vybaveny patentovaným trychtýřem a pěchovačem, hmotnost díky motoru „PowerDrive“ klesla na pouhých 12 kg (cena 7490 Kč)
Po odejmutí plastového koše s objemem 65 litrů se „komínový“ drtič Brill 2300 ESK se samovtahovací frézou automaticky zastaví, aby nedošlo k úrazu rukou (cena 15 590 Kč)
K univerzálně použitelnému drtiči AL-KO „New Tec“ s nožovou hlavou a příkonem 2500 W se dodává kompaktní plastový podavač (cena 3990 Kč)
Drtiče s nožovou hlavou větve i bioodpad „krouhají“ do podoby řezanky
Zahradní drtič Gardena GH 2000 se samovtahováním a bezpečnostním plastovým trychtýřem je určen pro menší zahrady s mladými stromy a keři (cena 6700 Kč)
Autor fotografií: FOTO: AL-KO, BOSCH, BRILL, GARDENA, MOUNTFIELD