Dřezy na chalupu
Při zařizování kuchyně je potřeba věnovat pozornost výběru dřezu. Důležitá je jeho velikost, hloubka a také fakt, zda je vybaven odkapovou plochou.
Ve dřezu vykonáváme kromě mytí nádobí i všechny špinavé kuchyňské práce – čistíme tu potraviny, likvidujeme kuchyňský odpad. Proto potřebujeme bytelný dřez z kvalitních materiálů, který se jen tak nepoškrábe a nebude nám při mytí nádobí vibrovat pod rukama.
Dřezy se vyrábějí v provedení jednodřez a dvojdřez, ty mohou být samostatné nebo v provedení s vaničkou či s odkapávací plochou nebo s oběma prvky a modely rohové. A kolik za ně zaplatíme? Rozpětí je velké a záleží na kvalitě, materiálu a také na velikosti a typu modelu.
Jaký vybrat materiál?
U dřezu obvykle volíme z nerezu, z granitu a kompozitních materiálů a z keramiky nebo porcelánu. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody; všechny jsou kvalitní a pěkné na pohled, volba je proto pouze na nás. Jestli máme na chalupě pracovní desku z kamene, můžeme si do ní nechat na zakázku vyrobit i vhodný dřez. To však již žádá vyšší investice.
Uvažujeme-li o nerezovém dřezu, ptáme se po nerezavějící chromniklové oceli 18/10 (číslo ukazuje složení materiálu, kde je 18 % chromu a 10 % niklu). Informujeme se rovněž o síle plechu. Tenký se bude při napouštění vody a manipulaci s nádobím prohýbat. Luxusní dřezy jsou vyrobeny z plechu o síle 1,0 až 1,2 milimetru. Kvalitní dřezy jsou z plechů o síle 0,7 a 0,8 milimetru. I levný dřez by měl být z materiálu alespoň 0,5 milimetru silného. Nerez je k dostání v různých provedeních – hladký povrch, mikrostruktura a tkaná struktura.
Co se granitu týká, tady je vždy dobré informovat se na něj u prodejce nebo u výrobce. Na trhu se pod tímto názvem objevují výrobky různé kvality, které mohou mít jen tenký povrchový nástřik nebo poměr křemene mezi 30 a 60 % či kamenivo pojené méně odolnými polyesterovými pojivy. Kvalitní dřezy by měly obsahovat přibližně 80 procent křemenných písků a 20 procent tvrdého polymethylakrylátu. Výrobky mají různé názvy, například společnost Franke má novinku Fragranit DuraKleen Plus, která je nejnovější inovací původního materiálu fragranit. Jedná se o kombinaci 80 % přírodního křemičitého písku (žuly) a 20 % polymerové pryskyřice. Neztrácí barvu a odolá krátkodobým teplotám do 280 °C. Oproti původnímu fragranitu je hladší, příjemnější na dotek, snadněji se čistí, je odolnější vůči skvrnám, ulpívání nečistot a poškrábání. U značky Blanco zase novinky najdeme po názvem Silgranit PuraDur, značka Schock přišla s Nano Granitem Cristadur a takto bychom mohli pokračovat.
Kompozitní SMC (Sheet Molding Compound) dřezy jsou levnější variantou s vlastnostmi a vzhledem granitových výrobků, s nimiž je ale nemůžeme zaměňovat. Rázová houževnatost je u nich ze všech typů kuchyňských dřezů největší. Snesou i teplotní šoky a jsou odolné vůči čisticím prostředkům a potravinářským barvivům.
Jedním z SMC materiálů pro nové generace dřezů je Tectonite, který je lehký, pevný, odolný a flexibilní. Speciální povrch s příměsí skelných vláken zajišťuje jeho odolnost a pevnost při použití v kuchyni. Je 100% recyklovatelný. Odolá krátkodobé vysoké teplotě (až 300 °C), usazování nečistot, poškrábání, chemikáliím a kyselinám z potravin a čisticích prostředků.
Keramika a porcelán jsou velmi tvrdé materiály, takže se snadno nepoškrábou. Jsou masivní a odolávají i silnějšímu úderu. Co je podstatné, nezabarví se barvivy z ovoce, čajů a dalších kuchyňských barviv. Dokonce vydrží i teplotní šoky. Povrch je příjemný na dotyk a snadno se udržuje v čistotě a materiál skvěle zapadá do kuchyní ve venkovském stylu. A nemusí být jen bílý. Keramické dřezy jsou k dispozici v mnoha barvách a tvarech, do všech druhů pracovních desek.
Vedle keramiky výrobci nabízejí také sklo. Tedy kombinaci nerezové vaničky a skleněného odkapu. Značka Franke zavedla na trh sklo jako nový materiál. Jediným zástupcem této kombinace je řada Pure – Line Glass (PUV). Kombinace může být v provedení černé nebo bílé sklo s nerezovou vaničkou.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem