Dřevěné Vánoce

Rubrika: Interiér, Vánoce

Chatu či chalupu si můžeme dovolit o Vánocích naparádit jinak než byt ve městě. Pokusíme se navodit dojem všudypřítomné přírody prostupující až do interiéru. Ke stylovosti výzdoby přispěje dřevo v různých podobách.

Na větve toho můžeme navěsit spoustu! Ke slovu přijdou jak skleněné baňky, tak peříčka, hobliny nebo různé ozdoby z papíru (Bellarose)

Vánoce si většina z nás nedovede představit bez zeleného stromečku nebo aspoň větví ve váze. Zvolna usychající jehličí voní po pryskyřici a jeho vůně se prolíná s vůněmi přicházejícími z kuchyně – vanilky, pomerančů, purpury a svařeného vína. A přesto jde vánoční výzdobu přichystat i bez pichlavého stromečku! Vzhledem k tomu, že v kurzu je především nápaditost než lpění na tradicích, můžeme si vyzkoušet něco jiného, než velí zvyklosti.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoce:

Betlémy okouzlují i dnes

Rozzářené Vánoce

Svícny za oknem

Andělská křídla

Skleněné Vánoce

Perníkové Vánoce

________________________________________________________________________

Proč volit tradičně tvarované svícny? Některé mají i „kapsy“ na šišky (Bellarose)

Modřín? Vždyť na zimu opadá

Možná i vás jehličí, které zvolna z vánočního stromečku opadává na podlahu, netěší. Ať ho uklidíte sebelíp, stejně se ještě v červnu ve spáře mezi prkny nějaká jehlička objeví. Zkuste ozdobit modřín! Na zimu jehličí shazuje a přes zimu zůstává jako jediný z našich domácích jehličnanů holý. Proti použití modřínu jako vánočního stromku hovoří tenké převislé větve, které žádnou záplavu hmotnějších závěsů neunesou. Optimisté však mohou namítnout: Jsou ale zajímavě tvarované díky četným bulkám, z nichž na jaře vyrůstají svazky jemného světle zeleného jehličí, a krásné jsou i malé modřínové šištičky. S modřínem to zkusíme!

Hrneček s horkým čajem odložíme na podložku vyrobenou z plátku dřeva

Nechte prostor pro ozdoby

Místo zeleného chvojí svázaného do girland můžeme využít všechny vánoční ozdoby, které jsou uloženy v krabicích. Navěsíme je na nařezané větve a klacky a ty připevníme ke stropním trámům nebo je vetkneme do okenních nik. Hezké budou i ve vázách. Podle potřeby je můžeme natřít nebo nalakovat, a tak barevně sladit s ostatními dekoracemi.

Jako drobnou dekoraci lze vystavit stromečky vyrobené z klacíků (Bellarose)

Místo obvyklých adventních věnců stůl doplníme mísami se šiškami a dalšími suchými přírodninami. Stylové jsou i plátky kulatiny použité například jako prostírání nebo podstavce pro svíčky. Ty ničím nahrazovat nebudeme. Velké množství světýlek totiž k Vánocům patří.

Místo věnce ze zeleného chvojí pověsíme na dveře srdíčko z proutí


Tip

Jakmile přinesete dřevo s kůrou domů, v teple se začne zapařovat, což je signál pro dřevokazný hmyz k aktivní činnosti. Proto je vždy lepší dřevo určené k použití v interiéru odkornit. Ručně to jde pomocí hoblíku či pořízu, vyzkoušet můžete i nářadí pro lesníky – loupačku a škrabku.

Je to stromek, není to stromek… Je to modřín!


Zlaté, stříbrné, bronzové

Větve ořezané ze stromu v zahradě mohou udělat ještě spoustu parády! Nejprve je doneste do domu a nechte pár dní vysušit. Pokud jsou špinavé, umyjte je a znovu nechte uschnout. Pak je vezměte na místo, které lze ochránit igelitovou plachtou, a nastříkejte barvou ve spreji požadovaného odstínu. Po zaschnutí laku větve vložte do vázy a ozdobte třpytivými skleněnými koulemi. Barvu ve spreji můžete nanést i na šišky, případně další přírodniny.

Šišky můžeme nechat v přírodní podobě, ale také se dají natřít třpytivými barvami

Text: Martina Lžičařová

Foto: Petr Živný, Bellarose a Shutterstock

 

Dřevěné Vánoce