Dřevěné schody
Dřevěné schodiště je častou součástí chalup i chat, a dojde-li na jeho přestavbu, výměnu či na budování nového přístupu do podkroví, lze takovou stavbu zvládnout i vlastními silami.
Rozhodnete-li se pro stavbu dřevěných schodů svépomocí, může vám usnadnit práci nákup různých montovaných „stavebnic“ či jednotlivých komponentů (zábradlí, schodové stupně atd.) v hobbymarketech. Stále však jde o poměrně náročnou práci s požadavkem na plánování, výpočet, měření a dodržení náležitostí, které zajistí bezpečný pohyb po schodových stupních a které koneckonců i vyplývají ze stavebního zákona. Ten upravuje požadavek na zábradlí na otevřené straně schodiště včetně příček s mezerami v dané vzdálenosti a nutno říct, že zábradlí s dostatečně „hustými“ příčnými prvky má zejména na bezpečí dětí zásadní vliv. Myslet je třeba i na to, že případné dveře na schodiště by se neměly otevírat ve směru schodů (nebezpečí pádu), a také na úhel (spád) schodišťových stupňů, který nesmí být příliš strmý.
I pro svépomocnou stavbu je obvykle nejjednodušší vyrábět na chalupě či na chatě repliku původního schodiště, které dobře sloužilo. Ale mnohdy vzniká požadavek na lehké dřevěné stupně například po rekonstrukci podkroví. V takových případech lze kromě vlastnoručního budování zvážit i zadání výroby schodiště profesionálům nebo koupit hotový produkt typu skládacích půdních schodů. Ty nejsou pro pravidelné používání příliš vhodné, ale jako řešení pro vstup do „spacího“ podkroví na chatě nebo na půdu mohou provizorně vyhovovat a jejich instalace není složitá.
Výpočet je základ
Materiál včetně obvykle nákladných schodových stupňů je potřeba nakoupit předem, takže pečlivě počítejte. K přesnému počtu potřebných schodových stupňů byste měli dojít na základě obecně doporučovaných hodnot, přičemž výška stupně by neměla přesáhnout 19 centimetrů a hloubka stupnice nemá být menší než 26 centimetrů.
Můžete využít i systémů on-line plánování a s ním spojeného nákupu komponentů v některých hobbymarketech. Stejně tak si lze usnadnit práci nákupem přesně přiřezaného dřeva v příslušných odděleních hobbymarketů. Ušetříte zbytečný odpad a snížíte hmotnost přepravovaného materiálu, která u schodiště nebude malá.
Pevné kotvení
Je-li schodiště ze dřeva, vyžaduje důkladné ukotvení postranic do stěn s ohledem na to, že jde o extrémně namáhanou konstrukci s možností různě se časem viklat v nekvalitně provedených spojích či v místech uchycení do stěn. Konstrukce schodiště může být i samonosná, ale vždy počítejte s její poměrně velkou hmotností a s nutností čelit pravidelné zátěži procházejících obyvatel domu. Používejte tedy truhlářské spojky a kování, raději spojujte vruty než hřebíky, do zděných stěn jsou vhodnější závitové tyče a chemická kotva než hmoždinky a zářezy pro schodnice do nosných trámů vyřežte (ideálně pomocí kotoučové pily) dostatečně hluboké. Zářezy se poté vytvoří a začistí pomocí dláta, použít lze i frézky.
Nosné postranice (trámy, fošny), mezi nimiž jsou do drážek příčně uloženy schodnice, se na několika místech rovněž stahují závitovou tyčí, což výrazně posílí stabilitu schodiště a jeho odolnost proti pravidelné zátěži. Místa stažení je dobré čas od času kontrolovat a dotahovat. Pro matici je lepší předvrtat otvor tak, aby mohla být do dřeva zapuštěná a netrčela, a k utažení používat nástrčný klíč. Pro lepší fixaci schodnic do zářezů se doporučuje montážní lepidlo na dřevo. Schodnice proto při montáži chraňte před potřísněním, ideálně zabalením do smršťovací fólie, kterou po dokončení prací snadno odstraníte.
Pozornost věnujte i sestavení zábradlí, které se nesmí viklat, musí mít správnou výšku madla (od 90 do 120 cm, nejčastěji ovšem 100 cm) a tyčová výplň musí mít mezeru od 8 do 12 cm. Jde o orientační a nejčastěji používané hodnoty, ale existují i specifické normy, například pro skleněné výplně.
Distanční vložky
Kvůli snížení kročejového hluku se doporučuje montovat (šroubovat) schodnice ke stěnám v co nejmenším počtu míst. Parametry protihlukové izolace schodiště zlepší i distanční elastické podložky, které lze koupit jako příslušenství ke schodnicím.
Víte, že…
Pro stavbu dřevěných schodů existuje užitečný vzorec, kdy se sečte dvojnásobek výšky stoupání a šířka stupnice. Výsledek by pak měl být mezi 60 a 66 centimetry – ideálně 62 centimetrů. V praxi vypadá výpočet například takto: 2 × 19 cm (výška stoupání) + 25 cm (hloubka stupnice) = 63 cm.
Nezapomeňte
Doporučený sklon u schodů je přibližně 25 až 40 stupňů.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a Martin Mašín