Dřevěné houby
K podzimu bezesporu patří houby – samozřejmě ty nalezené v lese. Pokud byste je ale chtěli mít na zahradě či doma po celý rok, nic nebrání v tom, vyrobit si je ze dřeva.
Houby lze vyrobit v jakékoliv velikosti – i z vyššího pahýlu uříznutého stromu. Krásně tak zužitkujeme jinak nežádoucí pařez v zahradě, který poslouží jako efektní dekorace. Vyřezat je možné i houby zcela reálné, jejichž podobu ještě zvýrazníme malováním – například pravé hřiby, kozáky, václavky, suchohříbky. Hlavičky hříbečků je možné ozdobit vlastnoručně vyrobenými šnečky z kousku větvičky a prázdné ulity.
Pokud houbu neopatříme žádným nátěrem, po čase zešedne a na povrchu se vytvoří zvláštní patina. Z vlastní zkušenosti však doporučuji opatřit výrobky nátěrem a ten pravidelně obnovovat. Dřevo ošetříme voskem, lazurami, případně lakem, nebo houby pomalujeme akrylovými barvami.
Pokud nejsou houby v zahradě umístěny na krytém místě, měli bychom zabránit pronikání zemní vlhkosti do dřeva. Houbu je možné postavit na kámen skrytý v trávě, nebo do její spodní části naklepnout kovový hrot, který pak zapíchneme do terénu. Je však třeba dbát na to, aby mezi houbou a zemí byla dostatečná mezera, která zabrání vzlínání zemní vlhkosti do dřeva.
Budeme potřebovat
- dobře vyschlé, nejlépe osikové nebo vrbové větve o rozdílných průměrech (nemusí být rovné)
- pilku na dřevo
- řezbářský nůž
- půlkulaté dláto
- vrtačku nebo nebozez
- dlouhý hřebík nebo jiný delší kovový hrot
- kleště štípačky
- kladívko
- obyčejnou tužku
- smirkový papír
- tavicí pistoli
Hotové výrobky je možné umístit jako dekoraci do všech možných koutů zahrady, kde se budou krásně vyjímat zapíchnuté pod smrčkem. Skvěle se hodí i do mísy vystlané mechem, naaranžované v interiéru.
REALIZACE, TEXT A FOTO: LUCIE DVOŘÁKOVÁ