U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dřevěná podlaha CHALUPĚ SLUŠÍ

Kategorie: Stavení | Autor: Václav Hájek

OPRAVUJEME

Nejčastějším materiálem používaným na podlahy venkovských stavení je dřevo. Příjemné, pružné, voňavé, ale zničitelné. Zapracovaly na něm voda a rýžáky pořádkumilovných hospodyň, kroky vysokých bot i pantoflí. A pokud nevěnujeme jeho údržbě pravidelnou a kvalifikovanou péči, přidávají se k těmto vlivům často i dřevokazné houby a hmyz. Při správné údržbě se trvanlivost dřevěných podlah pohybuje okolo 50 let. Ty z tvrdého dřeva vydrží mnohdy déle, ale na podlahách starých chalup najdeme většinou dřevo měkké, z něhož se provozem vyšlape “běl” a kambium vytvářející tmavá léta vystupuje na povrch. Jsou-li prkna položena pravou stranou nahoru (je to ta, která byla blíž k dřeni), stává se, že se za vystouplá léta při úklidu zadře hadr a může dojít k poranění. Rozsáhlou opravu nebo výměnu dřeva je třeba svěřit odborníkům, ale drobnější úpravy a opravy můžeme zvládnout vlastními silami a běžným nářadím. Podmínka je jediná – začít s opravou dříve, než se závady stanou svépomocí nezvládnutelnými.

Jak spravit vyšlapaná místa

Jestliže povrch podlahy ztratil hladkost a vystupují z něj hřebíky, suky a tmavší léta, dáme se do opravy. Podmínkou ovšem je, aby dřevo nebylo napadené dřevokaznými houbami nebo hmyzem. Pod hlavičkami vystouplých hřebíků odřízneme dřevěné kuželíky a zarazíme je průbojníkem hlouběji pod úroveň podlahy. Ostrým dlátkem odsekáme také vyčnívající suky. Pak celou podlahu přehoblujeme hoblíkem klopkařem do úrovně nejvíce vyšlapané části. Jestliže je některé prkno více poškozené, vytrhneme je a nahradíme jiným. Pokud je hodně vyšlapaná větší část podlahy a prkna přitom zůstala jinak zdravá, můžeme je vytrhat a obrátit. Zjistíme-li však, že jejich spodní část není hoblovaná, musíme je před novým položením ještě ohoblovat. Na vyšlapanou podlahu můžeme také položit novou z dřevotřískových desek. Na staré však vyrovnáme tmelem všechny prohlubně a nerovnosti. Vhodné tmely nabízejí specializované obchody, ale můžeme si poradit sami. Tmel vyrobíme z 1 litru vody a 1/4 kg klihu. Do směsi pomalu, za stálého míchání sypeme piliny, dokud nezhoustne.

Podlaha po havárii

Šikovný chatař nebo chalupář si poradí i se zborcenou podlahou, která byla zcela namočena při záplavě nebo jiné vodní havárii. Dřevo v takovém případě zcela změní tvar i objem, jednotlivá prkna se prohnou v příčném směru a vytáhnou hřebíky, jimiž byla přibita k polštářům. Základem záchrany a opravy je dokonalé vyschnutí podlahy. Je třeba z místnosti vystěhovat veškerý nábytek a z prken odstranit jakoukoli krytinu. Na vyschnutí nesmíme pospíchat, dřevo by pak mohlo hnít. Po dokonalém vyschnutí si zborcená podlaha poslušně lehne. Vyčnívají z ní jen povytažené hřebíky, které je třeba znovu přiklepnout. Někdy je nutno popraskané prkno nebo palubku vyměnit, jindy stačí nahradit jen jejich část. V tom případě do palubky vyvrtáme otvor, do něhož vsuneme úzkou pilku, tzv. zlodějku, a poškozenou část vyřízneme. Musíme pracovat velmi opatrně, abychom nepoškodili pero nebo polodrážku sousedních zdravých prken. Připravíme si novou palubku, která musí mít stejné rozměry jako ta původní. Abychom ji mohli vložit na místo staré, musíme odříznout pero nebo polodrážku a přibijeme na polštáře. Hřebíky by měly být třikrát delší, než je tloušťka palubky. Je-li tenčí, vložíme ještě před přibitím na polštář prkénko. Je-li na-opak vyšší, položíme ji normálně a srovnáme ji hoblíkem.

Měníme shnilá prkna

Příčinou hnití dřevěných podlah bývá špatná izolace a dlouhotrvající vlhkost. Hniloba se projevuje nejdřív na spodních plochách prken, takže ji často objevíme pozdě a podlahu už nelze zachránit. Jestliže se ji podaří lokalizovat včas na menší ploše, můžeme se pokusit o asanaci podlahy. Napadenou část odřízneme a pokud jsou zdravé polštáře, vyměníme na nich prkna za nová. Jsou-li tenčí, můžeme je na polštářích podložit; prkna o něco silnější shoblujeme po uložení. Hřebíky ze starých prken pochopitelně vytáhneme, ale když drží příliš pevně, ohneme je a zatlučeme do polštářů. Zjistíme-li, že hniloba zasáhla i část polštáře, odřízneme ho až na zdravé dřevo. Chybějící část můžeme nahradit dvojím způsobem. Buď novou část spojíme se zbytky starého dřeva bočními příložkami z prken, nebo vedle zbytků starého polštáře položíme nový kus, delší než odříznutá část (na každé straně by měl přesahovat pod nepoškozená prkna asi o 200 mm). Oba přesahující konce utáhneme klínky ke starému polštáři a přibijeme prkna.

Jak “natáhnout” podlahu

Při adaptacích se někdy zruší dveře, ale prostor se nezazdívá na plnou tloušťku. Vznikne malý výklenek, který můžeme vyžít jako vestavěnou skříň nebo knihovničku, takže podlaha je viditelná. Nejlepší je samozřejmě doplnit tuto niku stejným typem podlahy, jaká je v celé místnosti. Jde-li o podlahu palubkovou, zjistíme, jaký mají profil polštáře pod podlahou a připravíme si podobné pro prostor výklenku. Musí však být zhruba o 150 mm delší než je jeho hloubka, abychom je mohli částečně zasunout pod starou podlahu. V novém prostoru doplníme násyp a polštáře položíme podle vodováhy do krajů niky a další v osové vzdálenosti 600 až 800 mm, minimálně však jeden uprostřed. Pak doplníme a udusáme násyp, a přibijeme prkna nebo palubky. Je-li v místnosti vlysová podlaha, postupujeme při doplnění niky stejně jen s tím rozdílem, že na polštáře položíme hrubou podlahu a teprve na ni přibijeme vlýsky. Jednoduchá pomoc je i v případě, že podlaha vrže. Příčin může být několik. Mezi prkny a násypem je dutina; v tom případě prkna vytrháme a násyp doplníme a udusáme. Palubková podlaha může vrzat i proto, že dřevo seschlo, nebo se ulomilo pero a hřebíky uvolnily. V takovém případě nahradíme uvolněné hřebíky vruty, jejichž hlavičky zapustíme tak, aby nevyčnívaly z prken. Pokud vrže práh u dveří, příčinou je nejčastěji skutečnost, že není dostatečně pevný a naklání se. Nepomůže-li přitažení vrutů, zarazíme pod práh dva klínky z tvrdého dřeva s nízkým stoupáním. Jejich přečnívající část odřízneme a k prahu přibijeme lištu, která je zakryje.

Rady na závěr

* S opravou dřevěné podlahy začněme dřív, než se závady stanou svépomocí nezvládnutelnými.

* Veškeré opravy má smysl dělat až po odstranění vlastní příčiny hnití.

* Pokud je dřevo zborcené po vodní havárii, opravujeme, až je dokonale vyschlé a podlaha “lehne”.

* Jestli podlaha hnije, je třeba zvolit správ-nou izolaci.

* Pokud vyměňujeme části povrchu nebo i polštáře, je bezpodmínečně nutné všechny nové části naimpregnovat.

Dřevěná podlaha CHALUPĚ SLUŠÍ