Drátěné ploty
Drátěné pletivo stále patří mezi nejčastěji volené materiály k oplocení pozemku. Plot se z něj dá postavit rychle a zvláště při použití poplastovaného materiálu vydrží celá léta.
Stavbu drátěného plotu navíc usnadňuje výběr příslušenství a doplňků včetně plotových sloupků, vzpěr, napínáků nebo zemních vrutů, s nimiž se obejdete bez betonování.
Plot si můžete nechat postavit komplet na klíč, což je rychlá, ale nákladnější cesta k oplocení pozemku. Řada firem nabízí na svých internetových stránkách jednoduchý kalkulátor, do nějž zadáte potřebné parametry včetně výšky a typu pletiva a dalších údajů. Rychle zjistíte cenu a můžete si tak porovnat nabídky od více dodavatelů a zároveň si spočítat rozdíl nákladů při stavbě plotu svépomocí a dodávkou na klíč. Je rovněž možné, že při oplocení využijete již stojících sloupků z původního plotu nebo uděláte sloupky z ocelových trubek či dřevěné kulatiny. Tak lze náklady na plot snížit, ale stavba může být složitější a pracnější. Postavení kompletního plotu včetně sloupků, vzpěr a dalších doplňků v jedné barvě vám umožní docílit nejúpravnější vzezření plotu a využít všeho pomocného příslušenství, které pak napomáhá k pevnosti a trvanlivosti oplocení.
Druhy pletiva
Nejčastěji používaným pro oplocení je klasické čtyřhranné pletivo, které lze koupit v různých výškách zpravidla od jednoho metru. Metrové ploty se nejčastěji používají k doplocení podezdívek nebo pro předěly na vnitřních pozemcích (např. kvůli zvířatům).
Levnější variantou čtyřhranného pletiva je pletivo pozinkované, dražší a trvanlivější je pak pletivo poplastované. Žárově zinkovaný drát bývá v tomto případě potažen plastem, který mívá nejčastěji zelenou nebo hnědou barvu. Na zakázku si však můžete nechat pletivo poplastovat i dalšími odstíny, například modrou, bílou, černou či šedou. Velikost oka v obou typech drátěných plotových pletiv je nejčastěji 50 x 50 milimetrů a role bývají k dispozici v délkách 15, 20 a 25 metrů.
Výrobci u poplastovaných pletiv upozorňují zejména na životnost v řádu desetiletí (garantovaná bývá 25 nebo 30 let) a stálobarevnost, kterou zaručují plastové povrchy, odolné proti UV záření a působení klimatických podmínek. Díky odolnosti proti korozi by měl plot při správném upevnění vydržet stabilně pevný i vypnutý.
Čtyřhranné pletivo můžete nakupovat v rolích se zapleteným napínacím drátem nebo bez něj. V takovém případě drát koupíte a napnete zvlášť a plot se na něj jednoduše navěsí.
Svařované pletivo
Bez napínacích drátů se obejdete v případě další z nejčastěji používaných variant drátěného oplocení, kterou je svařované pletivo. Plot ze svařovaného pletiva tvoří na rozdíl od tradičního čtyřhranného pletiva mříž z horizontálních a vertikálních drátů, což mu dodává zajímavý vzhled. Způsob výroby tohoto pletiva v podstatě znemožňuje jeho rozpletení nebo deformaci, takže jeho volba uspokojí především příznivce dokonale rovných linií a lépe než jiné drátěné ploty vyhoví v místech, kde mohou na plot tlačit keře.
Na trhu je například svařované pletivo Metuje, vyrobené z pozinkovaných a následně poplastovaných drátů o tloušťce 2,2 mm. Výrobce je doporučuje i k použití kolem živých plotů a nabízí je v zeleném odstínu ve výškách od jednoho do 1,6 metru v rolích po pětadvaceti metrech.
Jinou variantou je pletivo Hortaplast ze zinkového poplastovaného drátu o tloušťce 2,6 mm s velikostí ok 50 x 100 mm. Pletivo je k dispozici v obvyklých výškách a rolích po 25 metrech a má garantovanou životnost 25 let.
Ještě o pět let déle by mělo podle záručních podmínek vydržet pletivo Multiplast s oky o rozměru 50 x 60 mm a tloušťkou poplastovaného drátu 3 mm. Silnější průměr drátu dělá pletivo odolnějším, takže mimo jiné snáze udrží zvenčí či zevnitř za plotem i velkého psa nebo jiné větší zvíře.
Velikost ok ovlivní výsledný vzhled plotu stejně jako barva, takže má smysl prohlédnout si před nákupem zamýšlený typ plotu, který je už někde postavený. Nebo se alespoň podívat na fotografie realizovaných zakázek, které mívají firmy k dispozici na svých internetových stránkách.
Další typy pletiva
Pro provizorní oplocení a bariéry vymezující nebo rozdělující pozemek může sloužit i celoplastové oplocení. Například Polynet je plotovina balená v pásech pro zemědělské, lesnické a zahrádkářské účely. Je to pletivo na ochranu sazenic a kmenů proti okusu zvěří, ale lze je využít i jako provizorní plot nebo oddělení zahrady kvůli domácím zvířatům. Je odolné vůči nízkým teplotám a dodává se v zelené barvě v rolích o výšce 80 až 150 centimetrů.
Jako provizorní plot proti zvěři i jako pletivo pro vymezení pozemku mohou posloužit i lesnická pletiva. Například lesnické pletivo Benita je svařované pletivo z pozinkovaných drátů o tloušťce 1,8 mm nebo v poplastované verzi o tloušťce drátu 2,1 mm. K dostání je ve výškách 150 až 200 centimetrů a lze je napnout i mezi sloupky z kulatiny.
Existují i lesnická pletiva s různým rozvrstvením drátů. To znamená, že směrem dolů se rozměry ok postupně zmenšují, což zajišťuje lepší ochranu pozemku a porostu na něm před zvěří různé velikosti.
Podobně lze použít farmářské pletivo, které můžete koupit ve výškách od 100 do 120 centimetrů s oky o rozměrech 150 x 150 mm.
Jak vybrat sloupky
Plotové sloupky se vyrábějí v různých délkách, většinou 170, 200, 230 a 260 cm. Pro přibližný výpočet jejich potřebného množství se řiďte pravidlem, že do běžného typu půdy je doporučená vzdálenost mezi sloupky 2,5 metru.
Pro metrové pletivo postačí sloupek o výšce 150 cm a vzpěra k rohovým sloupkům 170 cm. Vzpěra je důležitá, protože znásobí odolnost rohových sloupků vůči protitahu. Pro pletivo výšky 125 cm použijte sloupky vysoké 175 cm a vzpěry 170 cm, pro pletivo výšky 150 cm je vhodný sloupek i vzpěra vysoká 200 cm. Sloupky se usazují do hloubky 50 cm a jejich horní část bývá chráněna proti zatékání vody zpravidla plastovou čepičkou nebo navařeným krytem z plechu.
Sloupky se dělají v různých průměrech i výškách, poplastované či pozinkované nebo v levnějších variantách také z ocelových trubek s nástřikem základové barvy. K dostání jsou i betonové plotové sloupky, které poslouží ke stavbě oplocení i jako lehký plotový základ.
Správná výška plotu
Chceme-li pozemek vymezit a oddělit od okolí, ale ochranná funkce plotu není až tak důležitá, postačí výška od jednoho metru. Takový plot je možné kombinovat i s podezdívkou a případně ho zamaskovat výsadbou živého plotu.
Plot vysoký metr a půl ohraničuje pozemek velmi zřetelně, ale ještě netvoří optickou překážku. Dvoumetrový plot už ovšem ano, takže chcete-li výrazně vymezit své soukromí, je výška 190 centimetrů odpovídající. Ideální výška je tedy obvykle mezi 150 až 180 centimetry. V místech, kde by se tato výška ukázala jako nedostatečná, například na úpatí svahu, je možné dosázet k pletivu živý plot. Má-li drátěný plot tvořit i pohledovou bariéru, můžete docílit většího soukromí na oploceném pozemku kromě výsadby keřů či živého plotu také například pomocí rákosových rohoží nebo nejrůznějších stínicích tkanin, které připevníte na pletivo.
Stavba plotu svépomocí
V linii budoucího plotu zatlučeme do země dřevěné kolíky a spojíme je provázkem. Začneme v budoucích rozích. Ve vyměřených místech vykopeme díry asi 30 x 30 cm (na šířku lopaty) a hluboké asi 50 cm (v písčité a málo únosné půdě větší). Jáma by měla být kónická se širší základnou dole. Rychleji to jde s pomocí ručního zemního vrtáku, pro stavbu delšího plotu se vyplatí půjčit si výkonný motorový vrták. Dobrou pomůckou při hloubení děr na sloupky je i tzv. ruční bagr, tedy něco jako velké lopatkové kleště.
Do vykopané díry umístíme na střed sloupek a zasypeme ho suchým betonem, případně jej zajistíme velkými kameny. Ideální je k tomu pomocník, který sloupek ve svislé poloze přidrží, než ho dostatečně zafi xujeme. Pomocí vodováhy hlídáme stejnou výšku horních konců sloupků i jejich svislou polohu. Variantou je použití prefabrikované betonové plotové patky, do níž se sloupek zapustí.
Další práce je možné dělat až po dostatečném zatvrdnutí betonu. Možnou variantou je ukotvení sloupků na zemní vruty, což ale zvláště v případě delšího plotu podstatně zvedne náklady na stavbu.
Nemá-li pletivo zapletené nosné dráty, napínáme mezi sloupky obvykle tři dráty o tloušťce 4 mm. Dráty se napínají pomocí napínáků v polohách těsně u země, v horní části sloupků ve výšce pletiva a uprostřed mezi horním a spodním drátem.
Na sloupky a nosné dráty upevníme pletivo. Začátek pletiva se na prvním sloupku zajistí vázacím drátem. Na napnutý horní a dolní nosný drát se zavěsí tak, že rozpleteme jeho oka a přes drát je znovu spojíme. K prostředním nosným drátům přichytíme pletivo slabším vázacím drátem. Protože váha pletiva je značná, je vhodné je vypnout lanovým nebo řetězovým napínákem.
Pokud potřebujeme napojit jednotlivé díly pletiva, spojíme je jedním pletivovým perem zahnutým do koncových ok obou částí.
www.ceskyhacek.cz, www.ploty-pletivo.cz, www.drateneploty.cz, www.rogi-ploty.cz
text: Richard Guryča
foto: Thinkstock, Shutterstock, archiv firem