U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Dopřejte si ostrý střih
Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech
Bez nůžek se neobejde žádný zahrádkář. Ať už je to ten, který se specializuje na růže, květiny či třeba ovocné stromy…
Je známá pravda, že ne-ušetří ten, kdo dá přednost levnému nářadí, byť je používá jen zřídka. Zvolit se v každém případě vyplatí spíše to kvalitnější, byť bude stát o něco víc. Při správné údržbě a dobrém zacházení pak bývá jeho životnost velice dlouhá. Výrobci počítají nejen s tím, že ostří musí vydržet i tisíce “střihů” v jednom dni, ale berou ohled také na uživatele. Rukojeti většiny nůžek proto padnou do ruky jako ulité. Mnozí výrobci myslí rovněž na leváky. V jejich nabídce tak můžete objevit nejen nůžky univerzální, ale i speciální, které se používají k déle trvající práci.
Kde nůžky kupovat?
Na tržišti jistě seženete levné univerzální nůžky. Nízká cena by však měla být spíše varováním. Levné nářadí pořídíte i v nejrůznějších hobby marketech. Tady však narozdíl od nákupu na tržišti budete vědět, co vlastně kupujete. Objevit tu ovšem můžete i kvalitní výrobky renomovaných značek. Nejlepší je samozřejmě nákup ve specializované prodejně. Zde vám pomohou nejen při výběru, ale zohlední také kapacitu vaší peněženky. Při práci v zahradě si pak většina zahrádkářů bohatě vystačí s jedním nebo se dvěma druhy nůžek.
Jaký nástroj zvolit?
Je ovšem dobré vědět, že existuje celá řada typů. Rozlišují se podle doporučené oblasti použití na vinohradnické, pro ovocnáře, pro běžnou údržbu zeleně a pro profesionály. Podobné rozdělení vnímají odborníci v jednotlivých oblastech mnohem citlivěji, než ti, kteří nůžky berou do ruky pouze občas. I na ně však výrobci pamatují, takže většinu kvalitních profesionálních nůžek je možné použít zcela univerzálně. Rozdělit nůžky do skupin není až tak jednoduché, jak by se mohlo na pohled zdát. Problém většinou začíná již u samotného názvosloví pracovní části. Co je vlastně správné: čepel, ostří nebo břit? Jedna firma prezentuje své výrobky podle účelu použití, druhá z pohledu konstrukce. V rámečku nahoře najdete přehled, který se nejvíc přibližuje běžné praxi.
Základní druhy zahradnických nůžek:
Jednobřité nůžky
Mají rovné ostří z tvrdé oceli a dosedací plošku z měkkého kovu. Pokud mají stříhat čistě, je nutné udržovat břit stále ostrý. Ploška se časem opotřebuje. Tento typ je vhodný pro hrubou práci a k odstraňování starých suchých větví.
Dvoubřité nůžky
Pracují na obdobném principu jako nůžky krejčovské, to znamená, že jedna čepel se pohybuje proti čepeli protilehlé. Vyžadují při práci mnohem menší sílu, stříhají čistě a nehrozí nebezpečí, že větev při řezu rozmačkáte.
Dvouruční nůžky
Délka jejich rukojetí umožňuje stříhaní větví od průměru 25 do
50 mm. Podobají se nůžkám jednoručním. Dvouruční dvoubřité nůžky jsou určené ke stříhání živého dřeva, nůžky s kovadlinkou se zase hodí k řezu starého, tvrdého a odumřelého dřeva.
Užitečné tipy:
* Po práci zbavte nůžky nečistot a vlhkosti, popř. je natřete olejem, aby nerezivěly. Na zaschlou mízu a pryskyřici na čepelích platí denaturovaný líh.
* Pracujte jen s dobře nabroušeným nářadím. Nejste-li si jisti, zda dokážete čepele nabrousit sami, svěřte je odborníkům. Správně naostřené břity navíc snižují námahu při práci a zajistí čistý řez, který se rychleji hojí a lépe odolává napadení houbovými chorobami.
* Než nůžky “odložíte”, přetáhněte ostří na brousku. Stranou čepele, kde je zkosená hrana, pohybujte po brousku kruhovými pohyby, jež kopírují tvar čepele.
* Pokud víte, že nůžky nebudete delší dobu používat, zbavte je nečistot, poté aktivní kovovou část natřete olejem a celé je zabalte do novin. Nástroj tak spolehlivě ochráníte před korozí.
FOTO 1 – Při stříhání větví o větším průměru, kdy je třeba vyvinout velkou sílu, se vyplatí velké dvouruční nůžky
FOTO 2 – Nůžky s chráničem prstů ve tvaru oka pro bezpečné držení. Horní rukojeť je opatřená měkkým plastem
FOTO 3 – Nůžky se zcela unikátním pákovým převodem a ergonomicky řešenými rukojeťmi. K dostání jsou nejen v provedení jednobřitém, ale i dvoubřitém