Doplňky vylepší vzhled i funkčnost auta
Automobily mají dnes rovnou z výroby široce pojatou výbavu, kterou jsme ještě před nějakou dobou řadili mezi doplňkovou. Přesto se i dnes najde dost prostředků pro vylepšení a individualizaci vozidla.
I za předpokladu, že nejsme tuningovými nadšenci a nebudeme se hned pouštět do aerodynamických úprav karoserie nebo třeba do přestavby a zvyšování výkonu motoru, najdeme dostatek možností, jak vylepšit nejen vzhled, ale i zvýšit funkčnost našeho automobilu.
Změny již na první pohled
Pro vylepšení samotného vzhledu auta si můžeme vybrat ze široké nabídky exteriérových doplňků. K dispozici jsou koncovky výfuků, fólie na okna, chrániče dveří a některých dalších exponovaných dílů, chrániče nárazníků, nejrůznější typy kol, šrouby a matice kol, kryty kol, lapače nečistot, vylepšení pro stěrače, podložky pod registrační značky i tažná zařízení.
Zajímavou možností jsou fólie, kterými můžeme potáhnout i celou karoserii. Nejenže tak kompletně změníme vzhled vozu a jeho barvu, ale fólie také chrání původní lak před poškozením, například před odletujícími kamínky nebo oděrkami vzniklými při parkování.
Na vůz můžeme použít překryty zpětných zrcátek, deflektory do oken, využívají se různé doplňkové systémy pro osvětlení a podsvícení vozu apod. Klasickým a hojně využívaným autodoplňkem jsou střešní nosiče a boxy, kterých je na trhu nepřeberné množství. Základní nosič můžeme doplnit o specializované úchyty, například pro jízdní kola, lyže, sportovní náčiní pro vodáky atd.
Také interiér se dá vylepšit
Pro interiéry automobilů existuje rovněž početná skupina doplňků. Většina z nich je určena ke zvýšení pohody za jízdy, k udržení pořádku a uložení zavazadel a předmětů a také ke zlepšení ovladatelnosti multimediálních zařízení a ovladatelnosti vozu.
Každý, kdo častěji cestuje automobilem, to zná. Ať již jedeme na kratší, či delší cestu, vždy máme s sebou hromadu věcí, které je nutné někam umístit a zabezpečit je, aby po voze neputovaly sem a tam. Dají se k tomu využít rozličné typy úložných sítí nebo tzv. organizéry, tedy závěsné nebo úložné kapsy a tašky nebo krabice s přihrádkami. Do zavazadlového prostoru pak jsou určeny vložky a vany, a to z nejrozličnějších materiálů – od klasického PVC přes pěnové a gumové výrobky až po výlisky z plastů. Ty mohou být dále vybaveny příčkami a víkem, kde flexibilní zasouvací příčky pomáhají uložit přepravované předměty odděleně a uspořádaně. Tyto vany mají většinou zvýšený okraj, což oceníme v případě, kdy nám něco vyteče, a nemusíme se bát ani vody z roztátého sněhu.
Do zavazadlového prostoru jsou určeny tašky, které vyplní i ten nejnemožnější prostor v kufru vozidla, případně se jedná o tašky skládací, které po vyjmutí přepravovaných věcí a po složení nezabírají žádný zbytečný prostor.
Interiér můžeme vybavit různými držáky na brýle, nápoje, telefony, bločky, tužky i s protiskluzovou podložkou, která zabrání samovolnému sklouzávání předmětů, například z přístrojové desky. Oblíbené jsou opěrky na ruce mezi přední sedadla, které v sobě mohou skrývat úložný prostor. Abychom nezmačkali sako nebo kabát, tak můžeme využít speciální ramínko na oblečení, případně speciální věšáky namontované na opěradlech. Aby nás neškrtil bezpečnostní pás, jsou v nabídce zarážky pásů, které účinně brání nadměrnému tlaku, dekorativní návleky, které nejen sníží tlak pásu, ale rovněž zpříjemní cestování především dětem. Proti slunečnímu svitu proudícímu do vnitřku vozu můžeme použít sluneční clony.
Nadšenci motoristického sportu jistě využijí nejrůznější speciální sady pro pedály vozu, koncovky řadicí páky atd., díky kterým vypadá vůz, jako by se právě chystal na závodní dráhu. A pokud nechceme do vozu zrovna montovat třeba leštěný plech nebo dřevo, můžeme zvolit samolepicí fólii.
Nabíječky a adaptéry připojí potřebná zařízení
Díky široké nabídce adaptérů můžeme propojit přehrávače médií se systémy ve vozidle, případně propojíme s vozidlem i mobilní telefon. Pro napájení nabíječek telefonů nebo přenosných počítačů jsou určeny adaptéry, které dokážou převádět napětí z 12 V na 220 V. Existují elektrospotřebiče, které rovnou využívají napětí 12 V. Jsou to kávovary, varné konvice, ohřívače jídla, vysavače apod.
Do interiéru můžeme dále namontovat lampičky, reflektory, neonová osvětlení. Přístrojové vybavení můžeme rozšířit o ukazatele teplot – vnitřních i venkovních, ale i teplot motoru -, otáčkoměry, voltmetry, kompasy atd. Pro uchycení navigací nebo telefonů jsou určeny držáky a pro zpříjemnění dlouhé cesty pro pasažéry využijeme i speciální držák pro tablet. Pro delší rodinné cesty jsou vhodné termoelektrické chladicí boxy. A pokud již cestujeme s rodinou, nezapomínejme na jeden z velmi důležitých autodoplňků, kterým jsou dětské autosedačky.
I potahy a koberce jsou vhodným doplňkem
Pro ochranu interiéru vozu jsou určeny koberečky na podlahu. Vybrat si můžeme od tkaných koberců až po gumové koberce různých typů a tvarů. Pro ochranu sedaček pak slouží již dlouho oblíbené autopotahy. I zde je výběr od těch nejjednodušších až po elektricky vyhřívané, nebo ty s masážní funkcí.
Na sedadla patří i přehozy, které dokážou ochránit interiér při přepravě domácích mazlíčků. Především pro přepravu psů, ale i většího nákladu v zavazadlovém prostoru jsou pak určeny mříže nebo sítě, které nejen rozdělí účelně prostor, ale zamezí proniknutí ať již zvířete, nebo nákladu do prostoru pro cestující. Při přepravě psů na zadním sedadle je nezbytností speciální bezpečnostní pás. Bez tohoto zajištění by bylo zvíře v případě kolize vymrštěno vpřed, což by představovalo ohrožení pro něj i celou posádku vozidla. Pás navíc při běžné jízdě zabraňuje psovi v pohybu, a tím i v rozptylování řidiče.
Dobrá rada
Při výběru autodoplňků bychom neměli zapomínat na to, že všechny by měly být vybaveny odpovídajícími atesty a také návodem k použití a popisem montáže. To vše by mělo eliminovat možné nebezpečí, které by při jejich použití mohlo vzniknout.
Text: Jiří Svoboda
Foto: Shutterstock