Doplňky střech
Třešničkou na dortu po položení poslední tašky na nové střeše jsou doplňky, které mohou sloužit čistě k praktickým účelům nebo dotvářet celkovou atmosféru obydlí.
Na dokonalou střechu patří především praktické doplňky, ale najdou se i tací, kteří tu chtějí mít nějakou tu ozdobu. Do praktických střešních doplňků patří třeba mříž sněholamu, prostup pro anténu, komínová lávka, prostup pro odvod spalin, průchozí taška pro kabely či stoupací taška. Do druhé kategorie můžeme zařadit různé dekorace od sov, kohoutů, koček až po postavičky náměsíčníků, které se vyrábí z kovu nebo keramiky.
Praktické doplňky
Mohli bychom o nich říci, že není nutné je pořizovat, ale určitě se mohou hodit! Zahrnují například stoupací tašky, které využijeme, pokud se potřebujeme na střeše pohybovat třeba při kontrole před zimou či po ní nebo při různých opravách. Jejich instalace není vůbec náročná, stačí je pouze zaháknout za tašku a je hotovo!
O mřížích sněholamu či trubkových sněholamech budeme uvažovat, pokud vlastníme nemovitost v lokalitě s vyššími sněhovými strážkami. Tyto zábrany zamezí sesuvu většího množství sněhu a pádu kusů ledu pod střechu. Podobné je to se sněhovými háky, které brání pohybu sněhu po střeše. Pro správnou funkčnost je potřeba použít ucelený systém po celém povrchu střechy.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Střechy:
Pálená střešní taška
Když chcete co nejlehčí střechu
Plechové střechy
Čím nahradit krytiny s azbestem
Jak čistit střešní krytiny
Pálené a betonové krytiny
Postarejte se o okapy
Střešní okna
________________________________________________________________________
Komínové lávky ocení hlavně kominíci, kteří mají díky nim na střeše lepší přístup ke komínu. Upevňují se 650 až 750 mm pod ústím komínového průduchu. Stoupací plošinu lávky tvoří stoupací rošt a dále držáky roštu, které jsou vodorovně připevněné do držáků stoupací plošiny. Držáky stoupací plošiny se dle typu upevňují za přídavnou střešní lať nebo na stěnu či bok komína. Zejména u větších objektů se na střechy umisťují i kominické lávky se zábradlím.
Mezi novinky patří například těsnicí manžeta, která zajistí vodotěsnost střechy. V minulosti, kdy se půdní prostory využívaly minimálně, nebyl menší průnik vody žádným problémem. Zachytily ji půdní podlahy a voda se postupně odpařila. Ale dnes, kdy jsou podkroví obytná a nosné prvky střechy nejde snadno zkontrolovat, protože jsou ukryté ve střešní konstrukci, může vlivem opakovaného, i když omezeného zatékání vody či kondenzování par docházet k poškozování dřevěných konstrukcí, případně jejich napadení škůdci a plísněmi.
S ohledem na to, že skládanou krytinou voda snadno zateče, zejména za silného větru či v době tání sněhu, hraje stále větší roli právě vodotěsnost. Těsnicí manžeta slouží k zajištění oboustranně vzduchotěsného a vodotěsného prostupu podstřešní difúzní membránou. Výhodou takového řešení je úplná absence lepení, spoj je mechanický – do membrány stačí jen vyříznout otvor a nasadit manžetu, jejíž dva díly do sebe snadno „zaklapnou“. Realizace prostupu je jednoduchá a rychlá, řešení je dlouhodobě spolehlivé. Manžeta je určena pro průměr prostupu 100–150 mm, přičemž potřebná velikost se snadno vyřízne podle linek naznačených na povrchu manžety.
Okrasné dekorace
Možná si jich leckdy nevšimneme, protože jsou upevněny až na hřebenu střechy, ale pokud ano, musíme uznat, že se jedná o roztomilé dekorace, které na něj prostě patří. Okrasné prvky na střechách mají totiž často symbolický význam a dlouhou tradici! Ty z keramiky můžou být barevné či ponechané v přírodní hnědé barvě. Osazují se v hřebenové části běžně místo prvního hřebenáče, ale můžeme je umístit klidně i do středu.
Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem