U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

dopisy

Kategorie: Dopisy | Autor:

Dobrý den,

reaguji na Váš dotaz z úvodníku posledního čísla o ekologických způsobech vytápění.

Právě jsme dokončili stavbu roubené chalupy v Jizerských horách a jako zdroj vytápění použili tepelné čerpadlo vzduchvoda.

Dům má za sebou první velkou zatěžkávací zkoušku -oslavy Vánoc a Silvestra ve dvanácti účastnících – a bohudík v teple a s teplou vodou. Zatím však nemohu poskytnout údaje o nákladech na topení, snad až po několika měsících, kdy bude technologie v chodu.

   Naše první dojmy a zkušenosti jsou skvělé, zatím vše funguje, jak má a my máme dobrý pocit, že jsme našli odvahu jít touto nepříliš vyzkoušenou cestou a pokusili se pro úsporu energie něco udělat.

Pavlína Korousová, Praha

dopis měsíce…

Vážená redakce, v létě jsem se stal majitelem staré chalupy a zhruba od té doby jsem i čtenářem vašeho časopisu. Při seznamování se s domem jsem narazil na problém, kterým je naprostý nedostatek literatury. Můj dům je německé starostenské stavení na kraji Sudet z roku 1792 a dosud jsem nenašel vůbec žádný materiál o tom, jak vlastně majitelé stavení využívali, jak vytápěli, jak vypadala typická pec, proč byl po celé délce domu ochoz, jaké bylo využití všech osmi místností… Uvítal bych fotografie dochovaných původních interiérů, ze kterých by šlo ledacos vyčíst.

Na jaře jsme na výletě navštívili Hamouzův statek. Určitě existují dochované a zdokumentované další domy. Dokázali byste mě nasměrovat na takový německý statek z konce 18. století?

Martin Dolenský, Praha

Pane Dolenský,

nenapsal jste, v které části bývalých Sudet vaše stavení stojí. Sudety se táhly podél téměř celé hranice Čech a Moravy… Hamousův statek ve Zbečně u Křivoklátu rozhodně není typickým domem německy mluvící oblasti. Předpokládejme, že se váš statek nachází na Chebsku, které je často považováno za ukázkovou oblast „německé“ lidové architektury. V blízkém okolí tady jistě najdete dochovaných příkladů dost. Jedním z nich je malý soukromý skanzen Rustlerův statek z 18. století v obci Doubrava u Chebu. K tomu doporučujeme literaturu, např. Lidová architektura v Československu od Václava Mencla, kde jsou kromě popisu domů i pěkné staré fotografie. A také navštivte místně příslušné regionální muzeum, kde vám etnograf, který váš region jistě dobře zná, poradí a doporučí příslušnou literaturu. redakce Láska k přírodě roste s věkem, inspiruje, naplňuje, utěšuje a činí život hodným žití.

   Tajemstvím života je osázet květinami tu krátkou cestu, která vede mezi dětskou kolébkou a hrobkou.

Charles Joseph de Ligne, (1735 – 1814)

Vše dobré do Nového roku 2009! Bára Benešová, Olomouc

***

Milí čtenáfii,

PIŠTE, MAILUJTE!

Abychom měli víc informací o vašich potřebách a zájmech, rozhodli jsme se, že každý měsíc sestavíme žebříček článků z předchozích čísel, které vás nejvíce zaujaly. K tomu ale potřebujeme vaši spolupráci.

Prosíme, napište nám, který článek z č. 2/2009 se vám nejvíc líbí. Stačí uvést jen název článku. Pokud připojíte i pár slov navíc – názory, nápady a tipy pro časopis Chatař chalupář, budeme rádi.

Nejzajímavější odpovědi uveřejníme a pisatelům pošleme dárek.

Nezapomeňte uvést svoji adresu, abychom vám mohli poslat dárek! V případě uveřejnění si redakce vyhrazuje právo vaše dopisy krátit.

SKLÁDACÍ LOPATKA ZA DOPIS

Autorům uveřejněných dopisů zasíláme jako dárek skládací lopatku značky Pavexim, uloženou do praktického pouzdra.

Chatař chalupář,

Táborská 5, 140 00 Praha 4

e-mail: chatar.chalupar@provolnycas.cz

šéfredaktorka:

martina.lzicarova@provolnycas.cz

Chcete-li mailovat i ostatním členům

redakce, e-mailová adresa zní:

jmeno.prijmeni@provolnycas.cz

TOP LEDEN 2009

1. OTEVŘELI OKNA SLUNCI

2. V NEJMENŠÍM MĚSTĚ V ČECHÁCH

3. ODVLHČOVÁNÍ SKLEPA

4. CHALUPA JE HRA

5. SMLOUVA O DÍLO

Popisy k obrázkům

dopisy