Domy na kolečkách

Některé na kolech skutečně jsou, jiné ne. Řeč je o přístřeších bez pevných základů. Maringotky i mobilní domy a chaty mají zajímavé možnosti využití.

Vysloužilý neizolovaný mobilní dům pořídíte v bazaru i za méně než sto tisíc korun

Hlavní výhodou mobilního domu v jakékoli z jeho podob je – jak jinak – jeho mobilita. Oproti klasickým karavanům, které poměrně snadno přepravíte z místa na místo, je to však s mobilními domy o něco složitější. Jejich smyslem totiž není v první řadě schopnost cestovat se svým majitelem, ale ve většině případů spíše potřeba získat střechu nad hlavou tam, kde není možné postavit dům na pevných základech.

Mobilní domy (často je najdete také pod názvy mobil house či mobilheim), ale také mobilní chaty, maringotky, obytné kontejnery či karavany mohou poskytnout provizorní přístřeší, ale s jistými omezeními i poměrně komfortní bydlení. Mohou sloužit jako dočasné zázemí při stavbě domu, ale také jako zahradní chata, obydlí pro hosty nebo letní sídlo v místě, kde nelze vybudovat regulérní stavbu.

Příklad zachovalé palubkové maringotky, jakou lze koupit na inzerát už za několik desítek tisíc korun

Ale pozor – i když řada prodejců mobilních příbytků přesvědčuje své potenciální zákazníky tvrzením, že mobilní dům můžete postavit kdekoli, raději se předem informujte na příslušném obecním či stavebním úřadě. Vyhnete se tak možným komplikacím, protože stavební zákon není vůči mobilním domům jasně vyhraněný a někteří úředníci by vám mohli dělat problémy. Někdy požadují ohlášku stavby či zařazení takové stavby do některé z existujících kategorií a vždy je lepší dohodnout se na podmínkách předem.

V každém případě zůstává jedním ze základních principů mobilního domu jeho konstrukce, nezávislá na pevných základech. Nejde o nemovitost, v případě potřeby je takový dům možné přemístit. A z toho vyplývají možnosti jeho využití.

Romantika na kolech

Letitou, osvědčenou, romantickou a často nejlevnější variantou mobilního domu je maringotka. Jejich výběr na trhu je velký, můžete si je nechat vyrobit na zakázku, nebo se porozhlédnout po výprodejích vojenské techniky, soukromých inzerátech či nabídce firem, které se zabývají repasováním těchto oblíbených provizorních obydlí.

Existují maringotky jednoosé i dvouosé, vždy vybavené ojí, kterou lze připojit k tažnému zařízení. Konstrukce maringotek je zpravidla ocelová, stěny pak mohou být z palubek, plechu, hliníku nebo kombinací různých materiálů včetně překližek či poměrně nevzhledných umakartů a lamina. Bývají vybaveny elektroinstalací a někdy i rozvodem vody. Nově vyrobené či repasované maringotky mívají tepelnou izolaci a už od výrobce mohou být vybaveny například kuchyňskou linkou.

Tuto zajímavou maringotku najdete v nabídce firmy Sruby-dřevostavby z Široké Nivy

Pro šikovné kutily je ovšem velkou výzvou spíše zakoupení staré levné maringotky a její kompletní rekonstrukce. Ceny „ojetých“ maringotek začínají už na deseti či patnácti tisících korunách. U nejlevnějších nabídek nelze očekávat nic víc než základní konstrukci v ne příliš dobrém stavu a musíte počítat s nemalou investicí a podílem vlastní práce a vlastní fantazie. Před koupí je důležité zjistit, zda je maringotka schopná přepravy po vlastních kolech. V opačném případě by její transport na nákladním autě mohl výhodnou nákupní cenu pěkně prodražit.

Maringotka může sloužit jako velmi zajímavé provizorní bydlení či domek pro hosty na zahradě vaší chalupy a s jejím exteriérem i vnitřní dispozicí si můžete doslova vyhrát.

Pozor na kvalitu

Mobilní domy lze v Česku pořídit několika způsoby. Za cenu od sedmdesáti tisíc korun, nabízí řada prodejců vysloužilé, ale často velmi zachovalé mobilhomy v podobě „přerostlých“ karavanů. Výhodou těchto nákupů je, že můžete poměrně snadno získat dočasné přístřeší za slušné peníze a v ceně bývá i základní komfort včetně instalací, ale i postelí či nábytku.

K nevýhodám patří opotřebení těchto objektů, které před dovozem na český trh často sloužily jako rekreační objekty v přímořských kempech a na prodej jsou jednoduše proto, že tam skončila jejich životnost. Nebývají nijak dobře izolované, problémy mohou nastat s korozí plechů i s elektroinstalací, která neodpovídá tuzemským normám. Lze je považovat pouze za dočasné řešení a připravit se musíte rovněž na zásadní kompromis s požadavky na estetickou kvalitu rekreačního domku.

Interiér mobilhomu připomíná karavan

Hezčí, kvalitnější, komfortnější a alespoň částečně izolované bývají mobilní chaty. V případě bazarových prodejů jde také často o vysloužilé objekty ze západoevropských kempů. Ale svými parametry a vzhledem přece jen o něco více připomínají regulérní rekreační chatu a s větším či menším podílem práce a investic z nich lze vybudovat přinejmenším hezký domek pro hosty.

Pro mnohé sice nepřijatelnou, nicméně z praktického hlediska zajímavou možností je pořízení mobilní chatky z kvalitního plastu, imitujícího dřevo.

Výrazně dražším řešením, které však vyhoví i náročným požadavkům na estetické i praktické kvality, je nový mobilní dům. Při investici od půl milionu korun můžete získat malý, ale komfortní domek, který vám jednoduše přivezou na zahradu.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: ARCHIV FIREM, PETR ŽIVNÝ

Domy na kolečkách