Domovní rozvody vody
Do domu se voda přivádí nejčastěji potrubím z veřejného vodovodu nebo z vlastní studny. Odpadní vody včetně splaškových se pak jiným potrubím odvádějí do kanalizace, čističky nebo jímky.
Pro tlakové rozvody vody se dnes nejčastěji používají pevné a zároveň ohebné plastové trubky. Rozvody z těchto trubek se od sebe liší barvou. Tlakové vodovodní potrubí je šedé, zatímco odpadní trubky, které nejčastěji využívají spád a gravitaci, jsou oranžové. Součástí odpadního potrubí však mohou být i kusy v šedé barvě. Většinou se připojují mezi vnitřními odpady a napojením na vnější kanalizační potrubí. Do tohoto potrubí vedou zevnitř domu odpadní trubky od umyvadel, dřezů či koupelen, většinou pak i čisticí šachta, z něj pak odpadní voda a splašky odtékají do kanalizace, domovní čističky nebo do septiku.
Plastové trubky hodně vydrží
Při rekonstrukcích domovních rozvodů se můžete setkat s různými typy trubek a leckdo má ještě uskladněny na první pohled bytelné kameninové trubky, které se dříve používaly zejména k odvedení odpadů. Ty ovšem raději zkuste nějak kreativně využít na zahradě, protože současným standardem je plastové potrubí a nese to s sebou celou řadu výhod.
Domovní rozvody se dělají z plastových trubek, ale při rekonstrukci starších domů můžete narazit i na jiné materiály
Pro vnitřní rozvody a připojení odpadů do kanalizačních stok se používají dva typy trubek. K rozvodům splaškových vod pod zemí slouží KG odpadní trubky oranžové barvy. Vyrábějí se z odolného PVC v průměrech od 100 mm do 500 mm a jsou určeny pro horizontální pokládání do země. Dokoupit k nim lze několik druhů čisticích a revizních šachet z polyetylenu a polypropylenu.
Plastové odpadní trubky se vyznačují celou řadou vlastností vhodných pro odvádění odpadů, mezi něž patří pružnost, odolnost vůči zátěži i působení kyselých odpadních vod a také nízká povrchová drsnost, která zajišťuje odolnost proti korozi a proti vytváření usazenin.
Předpokládejme, že tyto trubky pro vás v případě potřeby nakoupí řemeslníci, ale při individuálním nákupu vás může zaskočit popis trubek, který si někdy zdánlivě protiřečí. Jde o to, že někteří výrobci označují trubky vnitřním rozměrem (např. 100 mm), jiní vnějším rozměrem (110 mm), ale v obou případech jde o trubku s vnitřním průměrem 100 mm.
Trubky se spojují zasunutím užší části do širšího hrdla, kterým je každá trubka na jedné straně zakončená. Pro snadnější nasazení se spoje mažou mazlavým mýdlem, které se prodává v tubách jako příslušenství. Dokonalé těsnění spojů v potrubí je zajištěno těsnicím kroužkem s jednostranným břitem.
Pro vedení odpadů nad zemí z van, umyvadel, dřezů či toalet se používají šedé polypropylenové HT odpadní trubky. Spojují se stejně jako oranžové KG trubky pomocí rozšířeného hrdla, spoj je rovněž utěsněný gumovým těsnicím kroužkem. Podobným způsobem se u obou typů trubek napojují veškeré odbočky, kanály a šachty.
Spád i čerpadlo
Voda z vodovodu v domě teče díky tlaku, který je v potrubí veřejného vodovodu nebo v systému domácí vodárny, zatímco k odvádění vody do kanalizace využívají rozvody přirozený spád. Proto je nutné veškeré odtoky umyvadel a dřezů, van a sprchových koutů, toalet či okapových a odtokových svodů propojit s hlavní odtokovou rourou, která vede v podzemí v nezámrzné hloubce a vede odpady z vnitřní domovní kanalizace do kanalizační stoky. Při správně vyspádovaném systému pak přípojkou bez problémů odtéká veškerá odpadní voda do kanalizační stoky.
Někdy to však z technických důvodů nejde a pak se odpadní vody odčerpávají výtlakem za pomoci čerpadla. Řešení včetně šachty pro umístění čerpadla a napojení takto koncipovaného systému napojení na kanalizaci musí dodat odborná firma, která parametry systému navrhne s ohledem na konkrétní potřeby vašeho domu.
Víte, že…
Součástí rozvodů vody včetně topných systémů mohou být i měděné trubky, protože výhodou mědi je dlouhá životnost a minimální opotřebení. Měď odolává korozi i změnám teplot. Na vnitřních stěnách trubek se tvoří ochranná vrstva oxidu mědi s antibakteriálními účinky.
Nejčastěji používané trubky
- Oranžové potrubí z tvrdého PVC KG se ukládá na ležato, lze je použít na odpadní, ale i na dešťovou vodu, vyrábí se v různých pevnostních třídách.
- Šedé plastové trubky z PPR a PP-RCT jsou určeny pro vnitřní rozvody studené a teplé vody i pro podlahové a ústřední vytápění. Jejich nízká hmotnost a snadná zpracovatelnost zaručuje rychlou, snadnou a bezpečnou montáž, lze je svařovat.
- Polypropylenové trubky jsou rovněž šedé, jde o běžně používané trubky k odvádění splaškové i dešťové vody.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock